Кърменето е изключително важно за денталното здраве на детето, посочи още зъболекарят:
„Когато имаме една липса на дъвкателна функция, то това би била една етиологична причина за повечето проблеми и за да няма такова недоразвитие на дъвкателния орган, то той би трябвало да бъде включен още от раждането, както е при естественото кърмене. Защото всяко бебенце се ражда с т.нар. дистална оклузия, тоест долната челюст е назад и самият акт на кърменето, мускулите, които участват в този акт, правят така, че долната челюст се приплъзва напред и по този начин тя расте. Така че непрекъснато ние трябва да повтаряме на родителите и да ги учим, и да ги насочваме колко е важно кърменето, защото оттам започва всичко, след това вече идва и дъвченето, когато започва приемът на храна, започваме с кашички с по-течна храна, но след това ние трябва да обучим родителите колко е важно да започнат да дават и твърда храна, защото това е един стимул за растежа на млечните зъбки и за растежа на долната челюст. Така че след кърменето идва ред на дъвченето. В днешно време се наблюдава една такава тенденция все повече да пасираме, все повече да нарязваме. Дори една ябълка родителите я нарязват на малки парченца и я поднасят към устата на детето и забравяме, че твърдите неща са от изключително значение. Много е важно това.“
Едностранното дъвчене може да стане причина за лицеви асиметрии, каза още д-р Борисова:
„Трябва да имаме двустранно балансирано дъвчене и на двете страни. Тук не говорим 30% отляво и 70% отдясно, а трябва да има 50% лява страна на дъвчене и 50% дясна страна на дъвчене. Ако едно дете започне от най-ранна възраст да дъвче само от една страна, родителите трябва да разберат, че оттам започват всички лицеви асиметрии. Тоест имаме балансирана страна, на която детето не дъвче, и работна страна, на която детето непрекъснато дъвче. Самата челюст се наклонява точно на страната на дъвчене и самата брадичка става асиметрична. Дори двете очи, като поставим една линия, виждаме една асиметрия на двете очи на детето. Оттам вече в устата наблюдаваме кръстосаните захапки, тоест долните зъбки припокриват горните, наблюдава се една средна линия на лицето, изместена към страната на дъвчене, много често кучешките зъби остават ретинирани вътре в костта, защото го няма този стимул, зъбчето остава в костта, тоест никога няма да пробие. Затова всеки ден повтаряме колко е важно децата да се следят и да се приканват към едно двустранно дъвчене и ако забележим този проблем още в самото начало, можем да реагираме с много по-лесни методи и няма да се стигне дори до едно ортодонтско лечение.“
Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..
За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..
В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..
Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..
В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..
Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..
Характерен дрезгав глас, който не може да се обърка. Може би се сетихте, може би я познахте от снимката? Става дума за уелската рок-певица Бони Тейлър. 73-годишната звезда продължава да е в шоубизнеса, като през 2013 беше водеща на британската Евровизия. Нейните хитове остават в историята на музиката. Едва ли има някой, който да не е слушал едни от..