Не е справедливо. "Всеки идиот може да напише криминален роман!", настоява тя. Лошото е, че го прави пред телевизионните камери, отрязвайки си сама всички пътища за отстъпление.
На едно събитие Хана и Йорн кръстосват шпаги пред публика и резултатът е своеобразен литературен дуел – да напишат по един криминален роман за 30 дни. Йорн – за да докаже още веднъж, че е най-добрия в своя силно подценяван от Хана жанр, а Хана – за да докаже, че писането на криминалета е за бездарници, които не могат да напишат нищо стойностно.
Романът "30 дни мрак" на датската писателка Джени Лунд Мадсен е многопластова криминална история, развиваща се сред глетчерите на Исландия, в непроходими преспи сняг, почти постоянен северен мрак и ледените пръски на океана. Попадайки в собствения си капан, Хана заминава за островната държава по идея на своя верен редактор Бастиян, където в идиличното градче Хусафьордур се настанява в дома на малко странната, но безкрайно гостоприемна Ела. Бастиян е убеден, че суровият пейзаж на Исландия ще успее да вдъхнови неговата звезда да напише най-доброто възможно криминале. И се оказва прав, макар не по начина, по който го са го очаквали и двамата.
Хусафьордур е малко градче, в което не се предполага да се случва нищо по-сериозно от кражбата на нечия лодка или незаконна продажба на алкохол. Но под привидното спокойствие бушуват опасни течения и още с пристигането на Хана се случва… убийство.
Тор, племенник на Ела и син на един от най-богатите хора в градчето, е намерен мъртъв в океана, а само Хана и местният полицай Виктор се съмняват във версията за инцидент. Сякаш цялото градче, донякъде дори и самият Виктор, предпочита всичко да мине възможно най-бързо и да бъде забравено, като много други неприятни случки преди. Да не говорят за дадено нещо е техният начин да повярват, че не се е случвало. Никой не отваря дума за страха на Тор от вода, за неумението му да плува, за раната зад дясното му ухо. Сякаш бързат да погребат случая дори преди жертвата.
Не и Хана, която започва да задава въпроси. Твърде много въпроси!
Смъртта на Тор поражда редица естествени или странни реакции у местните и последващи любопитни събития в изолираното исландско общество. Достатъчно любопитни, за да събудят интереса на Хана и да я направят мишена за неприязънта на не един и двама души и дори за ловната пушка на истинския убиец, когото май никой не познава.
Какво крие Джони – най-добрият приятел на Тор, и защо се опитва да убие баща му Егир в деня на поклонението? Защо Ела ненавижда Егир така яростно? Какво има предвид Маргарет – съпругата на Виктор, – когато споменава многото тайни на градчето, за които жителите му предпочитат да мълчат? Ами Ела? Какво крие зад заключената врата на кабинета си, при условие, че никога не заключва дори входната врата на дома си? И каква е връзката на местния алкохолик Гизли с цялата странна история около тази ненавременна смърт на един млад човек?
Хана всъщност няма причина да се забърква в местните истории, но решава, че убийството на Тор е отлична основа за криминалния роман, който трябва да напише, а не успява дори да започне. А да изгуби писателско предизвикателство точно пък от Йорн Йенсен звучи толкова непоносимо, че е готова да поеме редица рискове в името на победата. Много скоро обаче затъва толкова надълбоко в разследването, колкото не е подозирала, че може, и не е сигурна, че иска. И не само в разследването. Потъва в любов за пръв път от години. За пръв път успява да преодолее страха си от близост с някого, но дали не е избрала грешния човек?
Може да се каже, че "30 дни мрак" всъщност е криминален роман за писането на криминални романи и за това как понякога животът се движи по литературните закони за писане, независимо колко дразнещо е това за хора като Хана.
Авторката Джени Лунд Мадсен е магистър по операторско майсторство и от 2009 г. работи като сценарист на филми и сериали. "30 дни мрак" е първият ѝ роман, с който печели и наградата "Харалд Могенсен" за най-добър датски криминален роман на годината.
Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния. Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..
ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..
От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават..
Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго. Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя...
Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..
"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..
Неделята, която отбелязваме днес е Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..