Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предвеликденско- в овцефермата в Гомотарци

9
Снимка: Радио Видин


Дни преди Великден влизаме в овцефермата в село Гомотарци- тя е една от малкото, останали в региона и оцелели през годините. В нея се отглеждат 260 овце-майки от породата Синтетична популация българска млечна, голяма част от тях са под селекционен контрол. Около 40 агнета са оставени за подмяна на стадото... 


Ромел Гаврилов, Диана Димитрова и Георги Цолин са хората, които са ежедневно в обора. Разговораряме за началото и за това- как оцеляват, при условие, че много техни колеги разпродадоха овцете си:


"Не може да чакаме все държавата да ни помогне. Ти ако искаш да се занимаваш с това нещо и ти идва отвътре... Трудно е, ако не си произвеждаш фуража- поне 30 тона зърно оставям всяка година, иначе не става... Но като си се захванал с нещо и имаш желание- няма защо да се отказваш. Вярно, ако не рискуваш, няма да разбереш дали ще ти провърви или не... Някои започнаха да отглеждат животни заради субсидиите, но се отказаха- тук няма печалба... Имаме четирима работника, които смятат, че щом ние сме добре, и те са добре- това ме радва. Аз идвам в 7 и се прибирам в 9-10 часа. Няма събота, няма неделя, няма празник... Удоволствието е да вляза в кошарата и да хвана онова агънце...", казва Диана. 


В редиците на овцевъдите са от 2008 година- тогава са започнали със стадо от 40 овце, което отглеждат у дома. По-късно заради изискванията, закупуват постройките в бившия стопански двор, където разширяват производството. 


Агънцата са разпределени в боксове по възраст- има родилно отделение, където агънцата престояват двайсетина дни, след това преминават в отделенията за подрастващи. Има отделение и за "самотни" агънца- за тях е осигурена изкуствена майка. 


Към персонала са и четирима гледачи, отделно са хората, които се занимават със земеделие. Обработват 6000 хиляди декара земя- наета, собствена и арендувана, за да си произвеждат фуража- това им спестява голяма част от разходите по отглеждането на животните. Най-големият им пролем е, че няма пасища и ветеринарни лекари.  


"Нямаме пасища, никога не е имало... Изкарваме ги да се разхождат, когато се ожъне, тогава са по стърнищата... Сега ги пасем до дигата- на Дунав, а там има заболявания- Дунав носи бацили, вируси, овцете се обеззаразяват два пъти в годината... Не съм доволен и от  ветеринарното обслужване- няма ветеринари, които да искат да работят с фермите... На обекта е тежко... " - раказват Ромел и Георги. 


Сред проблемите се нарежда и този- какво да се прави с вълната, защото никой не я изкупува. Иначе не се оплакват от липса на клиенти- и за мляко, и за сирене, и за прясно агнешко. Изграждат пасище с електропастир- зад фермата, за повече свобода на овцете. Справят се с всички трудности, защото са задружни и защото безкрайно обичат и работата си, и животните, за които се грижат... 



Диана знае цената на всяка минута от ежедневния труд, който полага във фермата, но прави всичко с любов, без да мисли за печалба. Младата жена има и простичък съвет към онези, които са решили да поемат по пътя, който те са извървели:


"Трябва да имат желание и да обичат животните. И да не смятат, че ще спечелят от днес за утре. Ако мисли за печалба, по-добре да не се захваща..." 



Шарен и непредвидим ще е април. Как променливите температури ще се отразят на културите, има ли опасност от измръзване на цъфналите овошки, ще попречат ли валежите на пролетната сеитба- агропрогнозата е от Леночка Ангелова- директор на Хидрометеорологичната станция в Монтана- чуйте я в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 5 януари 2025 година

Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..

публикувано на 05.01.25 в 13:30

Покайте се…!

Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..

публикувано на 05.01.25 в 08:00

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00