На днешния професионален празник на работещите в здравеопазването ще ви срещнем с Красимир Урошев, председател на Регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи във Видин. Той решава да влезе в здравната система и избира професията "фелдшер" преди повече от 45 години.
"След завършването и след казармата, след като се уволних - това не ми беше по принцип приоритет в образованието... Но в края на краищата, тук се насочих и не съжалявам за избора си."
Бялата престилка, която символизира чистота, хуманност, апела към подпомагане на хората – това са едни истински причини да накарат всеки да поиска да стане част от здравната система, казва специалистът.
Освен позитивните страни на това да бъдеш медик, както всяка професия, така и тази има своите трудности.
"Зависи от поста, от който си и в кой сектор на здравеопазването е човек, но това е система, която е на приливи и отливи. Винаги има състояния, близки до екстремалното, състоянията на спешност, които са. Или пък една постоянна грижа за хора, които се смятат, че няма да има перспектива, т.е. не могат да оздравеят. Всичко това е част от нещото, което може да ни трогне и да ни увлича в тази професия."
Професията на медицинския работник изисква редица качества, освен хуманност.
"Много често се иска бързина на мисълта, на действията, съчетано с опит, много голям опит, с рутина и всичкото това в една амалгама, като се събере, става това, което е необходимо."
Нека в този ден да отдадем признание на всички хора, посветили се на каузата да помагат, избрали за своя мисия да спасяват животи и да се грижат за другите.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..