Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо са ценни крайречните гори

Снимка: Радио ВИДИН

Кампанията на WWF „Общ дом. Общо бъдеще“ прераства в Месец на Земята. От организацията поставят акцент на крайречните гори - едни от най-ценните местообитания у нас. Те са толкова богати на биоразнообразие, че често биват оприличавани на екваториалните джунгли. Запазената естествена крайречна растителност осигурява дом и храна за различни видове бозайници, птици, земноводни, влечуги и насекоми. Изсичането на гората унищожава дома на дивите животни, някои от които не могат да се адаптират към новите условия и загиват.  Освен че създават местообитания за животните, крайречните гори са важни и за хората. Гъсто преплетените им коренища укрепват бреговете на реките и спират ерозията, с което намаляват риска от наводнения надолу по течението. По време на проливни дъждове гората забавя времето, за което дъждът достига до реката, поемайки значително количество вода, стичаща се по листата. Заедно с това, коренищата са в състояние да уловят по-голямата част от биогенните замърсители, попадащи в подпочвените води от обработваемите земи към реката.


„Усилията ни са насочени предимно към залесяванията, премахване на инвазивни видове. Имаме няколко територии, в които сме работили по-усърдно. Едната е по поречието на река Дунав, другата е по Марица и също така притоците. Целта ни да обърнем специално внимание на крайречните гори е най-вече заради това, че те са много малко останали естествени крайречни гори в цялата страна, също така са приоритетни за опазване и в рамките на цяла Европа. Действително, за да съхраним това, което е останало, е нужно да насочим поглед и към крайречните гори. Едни от най-ценните в България, които са съставени от черна елша, бяла топола, черна топола, са по-малко от 0,5% от всички гори в страната ни. Също така крайречните гори са много чувствителни на промените в климата, на които сме по-често свидетели и е необходимо да създадем добри практики за тяхното управление“, каза Нели Дончева - ръководител програма "Гори” на WWF- България.


Днес WWF- България ще открие изложба, проследяваща процеса на зараждане на една гора: „Чудесата на природата: от семе до гора“. Чрез нея се презентира красотата на българските гори, а също и шареният растителен и животински свят, който пазят. Всяко от близо тридесетте табла съдържа важна информация за биоразнообразието по нашите географски ширини, както и интересни детайли за залесяванията. Посетителите ще се запознаят и с най-съществените заплахи за горите, предизвикателствата пред тяхното опазване и възстановяване, както и с важни компоненти на правилното залесяване.


Официалното откриване е тази вечер, от 18:00 часа, в зона „Ларго” под площад „Независимост” (Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика”, филиал на Регионален исторически музей - София). Изложбата е посветена на Седмицата на гората – празник на българската гора и лесовъди.


Цялото интервю с Нели Дончева може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52

Симфониета Видин с нови творчески проекти

Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство.  "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..

публикувано на 30.01.25 в 15:01