Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СИНПИ: Инфраструктурата е решението на демографската криза

Снимка: СИНПИ



Основният елемент за решаване на демографската криза, особено в Северозадна България, са транспортът, пътищата и железопътната мрежа.

Тезата е на Стратегическия институт за национални политики и идеи, който беше създаден през миналата година, а основната му цел е "Мисия 9 милиона".

Характеристиките на една развита държава са силна икономика, развита инфраструктура, качествено образование и здравеопазване и среда, която способства за борене на демографските проблеми, наред със стимулите за насърчаване на раждаемостта, анализира екипът от експерти.

Според СИНПИ България развива инфраструктурата си хоризонтално, свързвайки София с Черно море. 

Приоритет трябва да бъдат обаче пристанищата в Солун и Александруполис и съответно да се свържат през Северна България и тунела под Петрохан с пристанищата в Лом и във Видин, обясни проф. арх. Иван Данов.

"Решаването на този проблем, който е съществен за страната, е основна задача от създаването на СИНПИ. За да се реши не е необходимо само физическото увеличаване на населението, а да се създадат условия за дългосрочно справяне, а това обикновено отнема 20тина години. Дългият вариант е да се привлече обратно населението, което е напуснало страната, но е нужно да бъдат създадени условия. На първо място просто трябва да се възстанови икономическата активност. Иначе един от най-основните проблеми е липсата на комуникация. Когато няма пътища, няма как да се развива този регион икономически. Пътят към Видин е в плачевно състояние. Изключително важни са осите от юг на север. Да могат да се използват пристанищата в Солун и Александруполис и съответно да се свържат през Северна България и тунела под Петрохан с пристанищата в Лом и във Видин. Това е пътят стоките от Азия да минават през Северна България, през Лом евентуално по воден път или през Румъния към северната част на Европа. Това е изключително важен коридор".

Направят ли се тези пътища, първото нещо, което ще възникне, са логистични центрове, които ще бъдат както на територията на Гърция, така и на територията на България.

След всеки такъв логистичен център започва да се развива индустрия, започват да се създават работни места за хората, които живеят в тези райони. По този начин смятаме, че ще се спомогне за преодоляване на демографската криза, допълни Данов.

Населението на област Видин към 7 септември 2021 година е 75 408, което представлява 1.2% от населението на страната (6 519 789). В сравнение с преброяването, проведено през 2011 година, населението е намаляло с 25 610 души или 25.4%.

Защо в последните 20 години се наблюдава още по-силна демографска поляризация? 

"Периферните райони изпаднаха в още по-затруднена ситуация. Да вземем показателя относително изменение на броя на населението - например, Видин е с 25 % намаление. След това е област Смолян, която за 10 години намалява с 20 %. Статистиката хваща най-добре тези процеси в периода между две преброявания. Аз съм географ, който се занимава с население и селища, ние винаги разглеждаме процесите не само на областно ниво, но и на по-ниско териториално равнище по населени места. Тази голяма поляризация между център и периферия - центърът съвпада с главните транспортни оси и големите градове. Колкото повече се отдалечава районът от тези централни места, толкова се влошава тези процеси", посочи 
проф. Надежда Илиева, ръководител на секция "Икономическа и социална география" в Департамент "География" към Националния институт по геофизика, геодезия и география в БАН.

Бъдещото развитие на една територия няма да зависи толкова много от природните ресурси и други дадености, а от човешкия капитал, каза още тя и допълни, че демографските процеси в Северозапада зависят изцяло от адекватната инфраструктура.

"Северозападната България е толкова близо до най-развития регион в страната, но в същото време няма никаква транспортна свързаност. Не може в XXI век да няма изцяло изградена магистрала в Северна България. Това автоматично се отразява върху демографските процеси. До 90 година Северна България винаги в исторически аспект, даже ако погледнем пред и след Освобождението, винаги този регион е бил много по-развит, отколкото южния".

От Института са категорични, че планът за развитие на северозападната част от страната ще бъде представен пред политиците и се надяват не просто да намери гласност, а да започне работа по реализацията му.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52

Симфониета Видин с нови творчески проекти

Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство.  "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..

публикувано на 30.01.25 в 15:01