Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СИНПИ: Инфраструктурата е решението на демографската криза

Снимка: СИНПИ



Основният елемент за решаване на демографската криза, особено в Северозадна България, са транспортът, пътищата и железопътната мрежа.

Тезата е на Стратегическия институт за национални политики и идеи, който беше създаден през миналата година, а основната му цел е "Мисия 9 милиона".

Характеристиките на една развита държава са силна икономика, развита инфраструктура, качествено образование и здравеопазване и среда, която способства за борене на демографските проблеми, наред със стимулите за насърчаване на раждаемостта, анализира екипът от експерти.

Според СИНПИ България развива инфраструктурата си хоризонтално, свързвайки София с Черно море. 

Приоритет трябва да бъдат обаче пристанищата в Солун и Александруполис и съответно да се свържат през Северна България и тунела под Петрохан с пристанищата в Лом и във Видин, обясни проф. арх. Иван Данов.

"Решаването на този проблем, който е съществен за страната, е основна задача от създаването на СИНПИ. За да се реши не е необходимо само физическото увеличаване на населението, а да се създадат условия за дългосрочно справяне, а това обикновено отнема 20тина години. Дългият вариант е да се привлече обратно населението, което е напуснало страната, но е нужно да бъдат създадени условия. На първо място просто трябва да се възстанови икономическата активност. Иначе един от най-основните проблеми е липсата на комуникация. Когато няма пътища, няма как да се развива този регион икономически. Пътят към Видин е в плачевно състояние. Изключително важни са осите от юг на север. Да могат да се използват пристанищата в Солун и Александруполис и съответно да се свържат през Северна България и тунела под Петрохан с пристанищата в Лом и във Видин. Това е пътят стоките от Азия да минават през Северна България, през Лом евентуално по воден път или през Румъния към северната част на Европа. Това е изключително важен коридор".

Направят ли се тези пътища, първото нещо, което ще възникне, са логистични центрове, които ще бъдат както на територията на Гърция, така и на територията на България.

След всеки такъв логистичен център започва да се развива индустрия, започват да се създават работни места за хората, които живеят в тези райони. По този начин смятаме, че ще се спомогне за преодоляване на демографската криза, допълни Данов.

Населението на област Видин към 7 септември 2021 година е 75 408, което представлява 1.2% от населението на страната (6 519 789). В сравнение с преброяването, проведено през 2011 година, населението е намаляло с 25 610 души или 25.4%.

Защо в последните 20 години се наблюдава още по-силна демографска поляризация? 

"Периферните райони изпаднаха в още по-затруднена ситуация. Да вземем показателя относително изменение на броя на населението - например, Видин е с 25 % намаление. След това е област Смолян, която за 10 години намалява с 20 %. Статистиката хваща най-добре тези процеси в периода между две преброявания. Аз съм географ, който се занимава с население и селища, ние винаги разглеждаме процесите не само на областно ниво, но и на по-ниско териториално равнище по населени места. Тази голяма поляризация между център и периферия - центърът съвпада с главните транспортни оси и големите градове. Колкото повече се отдалечава районът от тези централни места, толкова се влошава тези процеси", посочи 
проф. Надежда Илиева, ръководител на секция "Икономическа и социална география" в Департамент "География" към Националния институт по геофизика, геодезия и география в БАН.

Бъдещото развитие на една територия няма да зависи толкова много от природните ресурси и други дадености, а от човешкия капитал, каза още тя и допълни, че демографските процеси в Северозапада зависят изцяло от адекватната инфраструктура.

"Северозападната България е толкова близо до най-развития регион в страната, но в същото време няма никаква транспортна свързаност. Не може в XXI век да няма изцяло изградена магистрала в Северна България. Това автоматично се отразява върху демографските процеси. До 90 година Северна България винаги в исторически аспект, даже ако погледнем пред и след Освобождението, винаги този регион е бил много по-развит, отколкото южния".

От Института са категорични, че планът за развитие на северозападната част от страната ще бъде представен пред политиците и се надяват не просто да намери гласност, а да започне работа по реализацията му.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Той идва - "Фантом"-а на Стив Кавана

Романът „Фантом“ на писателя Стив Кавана е от онези, които трябва да започваш с възможно най-малко предварителна информация. Това гарантира не просто интересна история, а истинско шеметно приключение като спускане с екстремно влакче. Той е от романите, в които никога нищо не е сигурно, най-малко пък краят. Тъкмо си мислите, че вече..

публикувано на 19.07.24 в 17:05

Колекцията от малки колички на Гинчо Илиев

В "Професия хоби" днес ви срещаме с Гинчо Илиев , който по професия е шофьор. Хобито му може да се каже, че до голяма степен има нещо общо и с неговата професия, тъй като той е запален колекционер на колички още от ранна детска възраст.  Колекцията му е впечатляваща, в нея може да се видят уникални "находки", както самият той ги..

публикувано на 19.07.24 в 16:30

Симона и любовта ѝ към животните

Симона Момчилова обича животните . Показателно за това са домашните ѝ любимци - котка с четири котенца, и три кучета - пекинез, чау-чау и чаровната Бела.  "На четири години е пекинезът Дейзи . Четири години ни дарява с безусловна любов. Тя е с епилепсия. Купих я и със счупено ребро, и други заболявания. Грижим се за нея, а тя ни дарява с..

публикувано на 19.07.24 в 15:15

Международен етнофестивал за хора със специални потребности се проведе в Майор Узуново

В "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" . В края на юни във видинското село Майор Узуново се състоя IX-ият Международен етнофестивал на хората с увреждания "Балканска среща" . През настоящия месец пък деца и възрастни, които посещават двата центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията,..

публикувано на 19.07.24 в 14:30
Съборът на Кадъ боаз се открива утре

Започва международният събор на прохода Кадъ Боаз

Международният събор на прохода Кадъ Боаз започна днес, 19 юли и ще продължи до 21 юли. Границата със Сърбия ще бъде отворена и през трите дни. Официалното откриване ще бъде в събота, от 10.00 часа в българската част. "Поканили сме посланика на България в Сърбия, сръбския посланик в България. Не са потвърдили засега,..

публикувано на 19.07.24 в 11:56

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45