Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Олга Папушева: С упойките не трябва да се прекалява

Снимка: Радио Видин

Упокойте могат много да ни помогнат за намаляване дискомфорта и болката, но с тях не трябва да се прекалява. Това каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и посъветва използването им да е дозирано:

"Решението трябва да дойде от лекуващия специалист, тъй като при мен попадат доста пациенти, които казват: "На мен досега не са ми слагани упойки". Нещата са индивидуални. Манипулациите, които са свързани с болка - по-дълбоки кариеси, екстракции, е желателно използването на упойка. Разбира се, след внимателен разговор с пациента и сваляне на нужната анамнеза - може ли да се използва тази упойка, пациентът има ли алергии, това е много важно, защото с цел да предотвратим нещо, можем да направим по-голяма беля. Упойка се използва обикновено, когато става въпрос за лечение на зъб. Когато един кариес е много напреднал, провокира много сериозни болки, нощни болки, премахването на този инфектиран нерв и първите един-два сеанса при зъболекаря са доста болезнени и е желателно да се използва упойка или вещества, които да притъпят тази болка."

При бременни е добре поставянето на упойка да се обсъди с проследяващия акушер-гинеколог, обясни д-р Папушева:

"Използването на упойка при бременни жени, трябва да стане абсолютно задължително в колаборация с лекуващия гинеколог. Първия и третия триместър е почти забранено използването на упойки, само ако е много належащо, се препоръчва използването на упойка и тогава пациентите трябва да бъдат изпратени до хирург. При децата също много трябва да се внимава. Като цяло мога да кажа, че една навременна профилактика може да бъде напълно достатъчна, за да се избегне използването на упойки при деца, особено такива, които са много уплашени, с които малко по-трудно се работи."

Още по темата - във видеото.

По публикацията работи: Стефка Павлова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10