Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Монтанско популацията на дива свиня все още е ниска

Снимка: БГНЕС

Под 200 бройки е пролетният запас от дива свиня в област Монтана. Запазва се броят от пролетната таксация спрямо миналата година. По- малък е броят на някои видове дребен дивеч. Пролетната таксация е едно от най- важните ловно- стопански мероприятия, тъй като при нея се установява пролетният запас на всички видове дивеч. На база на запаса се прави план за ползване на дивеча през следващия ловен сезон.

"Ситуацията с дивата свиня във връзка с африканската чума има едно затишие. Радостното в нашата област е, че и този ловен сезон нямаме регистрирани случаи на отстреляна или намерена дива свиня, която да е умряла от Африканска чума по свинете. Популацията на дивата свиня драстично е слезнала надолу и от предишните години, когато сдружението можеше да се похвали с отстрел на около 400 и над 400 животни за ловния сезон за тази година може да кажем, че само пролетният запас е малко под 200 бройки. Което спрямо миналата година се е запазил. Отстрелът ни за предния ловен сезон е изпълнен само на 40%. Общо са отстреляни 60 животни за целия ловен сезон", каза Александър Георгиев - ръководител по лова в ловно- рибарското дружество в Монтана. 

Някои от дружинките разбират ситуацията и отказват да ловуват на дива свиня, за да се даде възможност на вида да се възпроизведе и да се възстанови популацията. Традиционно сдружението в Монтана разселва много фазани и поддържа горе- долу постоянна популация, но при липсата на дива свиня ловците наблегнаха на лова на фазан, каза Александър Георгиев:

"Съвсем нормално е това нещо, но сме над допустимия запас и нашите ловци спокойно ще могат и през този ловен сезон да ловуват на фазан. При яребицата и при заека не седят така добре нещата. Имаме по- малка пролетна таксация при яребицата. Заекът си запазва един запас последните 5-6 години, държи едно и също ниво. Което показва, че прирастът който има заекът не може да оцелее и да вдигнем запаса. Не ни е разрешен отстрелът на заек, не пускаме разрешителни за ловуване. Това на мен и на моите колеги ловците ни говори само едно- силната преса на земеделците с това бурно земеделие, големи техники, ранната оран и прибирането на реколтата, всичко това унищожава дребния дивеч в полето. Това са яребицата и заекът."

Всяко година ловците преизпълняват обаче плана за отстрел на хищник.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от османско..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш себе си,..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50

Песни за обещанията в „Музикална зона“

  Понеделник преди обед: време е за oбещания по никое време.. Защо ли? Ами защото: "Обещанията са като пълната луна - ако не се спазят веднага, с всеки изминал ден избледняват." Песни за обещанията реших да слушаме днес в „Музикална зона“. Направих списък с български поп, рок и естрадни песни за обещанията, които даваме един на друг, за обетите, които..

публикувано на 18.11.24 в 09:00