Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Симеон Караколев: Месодайното овцевъдство не е опция за българските животновъди

Снимка: Радио Видин


За Гергьовден не се очаква покачване на цените на агнешкото, но заради по-евтиниа внос от Македония, има вероятност да останат нереализирани български агнета- това прогнозира председателят на Националната асоциация на овцевъдите Симеон Караколев. По думите му, всичко е в ръцете на потребителите: 

"Този внос се бори от потребителите, не от производителите. Затова апелираме, преди няколко по наша инициатива се въведе това изискване с идентификацията, за да могат потребителите да имат гаранция какво месо купуват. Защото в един момент искат да пазаруват българско, но несъвестни и нелоялни търговци и кланици заблуждават потребителите..." 

Пазарът определя цената на овчето мляко, а спрямо миналата година тя е по-висока с около 10 процента. Проблемът тук е, че животновъдите не искат да се сдружат, каза Симеон Караколев:

"Пазарът определя тази цена. Тук е важно как е организиран пазарът, реализацията. Голяма част от овцевъдите все още не намират смисъла от сдружаването, а то е единственият противовес на ниските цени. Ако си малка ферма не може да очакваш с твоите 60 литра мляко да влияеш на пазара. Това няма как да стане". 

Липсата на пасища и високите цени на фуражите са сред основните проблеми при овцевъдите. Дали заради евтиния внос на агнешко, което се отчита всяка година преди Великден или Гергьовден или заради други проблеми, преди година бе отчетено намаление на овцете с около 30 хиляди бройки. Процесът продължава и сега, макар и с по-бавни темпове. Според Симеон Караколев, причините са комплексни: 

"Тенденцията е от известно време да има лек спад в отглежданите животни. От миналата година спрямо тази 8% е статистическия резултат, но сме склонни да приемем, чуе това са по-скоро изчистените виртуални животни от системата... Но като цяло забелязваме, пък и това е тенденция в целия Европейски съюз леко, плавно намаляване на отглежданите животни. Процесът е притеснителен, ако сравняваме с 80-те, началото на 90-те години. Сега бурята, когато е било толкова фрапантно изтребването на животните е отминала, ефектът е по-дългосрочен... Овцевъдите започват да се насочват към селектирани стада с високопродуктивни животни. Процесът е бавен, защото имат нужда първо да си променят психологията относно отглеждането на животни и да разберат, че няма ефект да отглеждаш животни, които са слабо продуктивни. Да, високопродуктивните животни изискват повече грижи, повече фураж, но за сметка на това се отплащат от месните породи... 

Сред проблемите на овцевъдите е и този с липсата на работна ръка, но според Караколев, за малки семейни ферми със 100-150 овце, не са необходими външни работници. 

"Крайно време е да се преустанови мисленето, че трябва да се наемат работници, когато се гледат 100-150 овце... Да, има глад за работна ръка, но това е за по-големите стопанства- с над 200 животни, когато собственикът има нужда от помощници..."

Според Симеон Караколев замяната на млекодайни с месодайни породи не е добър вариант за българските животновъди: 

"Не вярвам, че една месодайна ферма може да е на печалба... Пазар има за агнешко месо, но въпроса е на каква цена. Арабският пазар е голям, но е евтин. Трябва да се запитаме какво освен месото може да се продава... Няма ли мляко, овцевъдството е на загуба..." 

От години България не изнася агнешко месо. За година броят на отглежданите овце е намалял с близо 10 процента. Председателят на овцевъдите Симеон Караколев прогнозира, че ако проблемите в сектора не бъдат решени, все повече фермери ще се откажат и може да се стигне до сериозни липси на българско агнешко месо. 

Иначе, в края на седмицата край Петропавловския манастир ще се проведе за 11 път Националният събор на овцевъдите- какво ще могат да видят гостите на събора- чуйте в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимката е илюстративна

Повече имунизирани срещу грип тази есен във Видинско

Под епидемичните нива се задържа заболеваемостта от характерните за сезона остри респираторни инфекции , сочат данните на Регионалната здравна инспекция във Видин . Досега не са установени случаи на грип, каза директорът на дирекция "Надзор на заразните заболявания" д-р Пепа Цветанова .  "Заболеваемостта през последните две седмици, в..

публикувано на 02.12.24 в 16:22

Казус с такса смет в Берковица - ще има ли обжалване?

На проведената в петък сесия на Общински съвет – Берковица бе разгледана докладна за актуализиране на промилите за Такса битови отпадъци (ТБО). Мотивите са, че таксата за битови отпадъци не е актуализирана повече от 10 години, като в този период разходите за дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване, поддръжка на депа и рециклиране са..

публикувано на 02.12.24 в 15:51

Започва празничната програма във Видин

Ясна е вече празничната програма (виж тук ) във Видин за месец декември. Тя стартира днес, 2 декември, със запалване на коледните светлини на пл."Бдинци" в града. Тържеството започва в 17:30 часа, каза за Радио ВИДИН заместник-кметът Борислава Борисова : "Очакваме да има много деца, както, разбира се, и техните родители - ще има много..

публикувано на 02.12.24 в 14:50

Психолог: "Тръшкането" е нормален период от развитието на децата

Днес в рубриката "Децата на фокус" ще говорим за така нареченото "тръшкане". Състояние, с което всеки родител се е сблъсквал в някакъв момент. Често изникват въпроси дали това поведение е нормално и случва ли се на всички деца. Отговор на тези въпроси ни дава психологът Лидия Николова : "Тръшкането се наблюдава през целия период на..

публикувано на 02.12.24 в 14:00

Христо Даскалов - пазител на историческата памет за възрожденска и следосвобожденска Враца

Днес си припомняме за личността на Христо Даскалов - възрожденски и следосвобожденски учител, просветител, читалищен деец и общественик, оставил ценни сведения от първо лице за икономическото, политическо, културно и просветно развитие на Враца през 70-те и 80-те години на XIX век. Преди дни в Регионалния исторически музей в областния град..

публикувано на 02.12.24 в 13:00

"Музикална зона": Честит рожден ден на Нели Фуртадо!

   Родена е на 2 декември 1978 година във Виктория, Британска Колумбия, Канада.   Канадката от португалски произход, която днес ще слушаме, е обаятелната певица, по която светът лудна заради невиждана и нечувана смесица от различни стилове, които изпълнява, формиращи ярката й индивидуалност. Тя е Нели Фуртадо и едва ли има музикален ценител,..

публикувано на 02.12.24 в 09:00

"Неделник" от 1 декември 2024 година

Днес се проведе туристическата надпревара Вещица Рън , организирана BG Events & Guiding.  Осветиха новоизградения храм "Свети Николай Чудотворец" в мездренското село Ослен Криводол .  Виртуоза - гъдулар от Враца Любомир Гешковски е новият художествен ръководител на Ансамбъл „Вратица“ към читалище „Развитие“ в града. На 16 декември..

публикувано на 01.12.24 в 13:45