Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Египетският лешояд във фокуса на Световния ден на прелетните птици

Снимка: Георги Стоянов
Снимка: Георги Стоянов

13 май е Световен ден на прелетните птици. От 2018 година денят се отбелязва два пъти годишно- през втората събота на м. май и на м. октомври, съгласно решения на страните, подписали различни международни конвенции. Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ отбеляза тази дата от годишния екологичен календар малко по-рано и акцентира върху египетския лешояд- единственият вид лешояд, който мигрира. Експертите от дружеството отбелязаха Международния ден на мигриращите птици в село Поточница, заедно с ученици от местното училище "Иван Вазов" и училище "Васил Левски"- Крумовград.

"Успяхме да насочим внимание към един вид, който децата виждат около себе си, а именно египетският лешояд. Това е единственият мигриращ лешояд сред видовете, които се срещат в България и тъй като това е един световно застрашен вид, чието изчезване е едно от най-скоростните изобщо сред животинския свят, поради тази причина и ние решихме да използваме този вид като флаг, за да запознаем децата с биологията на лешоядите, с тяхната важна функция в природата и със заплахите, които, за съжаление, спомагат тяхното намаляване", каза Елица Иванова от БДЗП

Не намаляващата хранителна база, а отровите са най-големият убиец на този вид птици, допълни Елица Иванова:

"Отровите са най- големият убиец на този вид. Хвърлянето на отровни примамки, не заради лешоядите, човекът няма проблем с тези птици, но, за съжаление връзката и вечният конфликт човек- хищник, говорим за вълци, чакали, лисици, мечки, са една дългогодишна в кавички традиция да се хвърлят отровни примамки, с което да се унищожи всичко, което се докосне до тази примамка. За съжаление обаче мършоядните птици се хранят с трупове на животни. Когато те са умрели от отрова, по хранителната верига натравянето продължава и съответно пораженията са грандиозни. С нещо малко последствията са ужасяващи. И това е една от основните причини видът да намалява. Не само в страната, но и в световен мащаб."

България е втората най- богата на биоразнообразие страна в Европа след Испания. Все още природата ни е запазена, а това означава и че запазваме видовото разнообразие от мигриращи птици.

По какво се различават и си приличат черния, белоглавия, египетския и брадатия лешояд може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05
Иво Вълов, председател на Клуб по спортен риболов

Иво Вълов: Риболовът е наука, която обединява всички останали в едно

По повод днешния Световен ден на риболова в студиото на Радио ВИДИН гостува Иво Вълов, председател на Клуба по спортен риболов "Дунав-Видин". За него риболовът е много повече от хоби. Още от дете има влечение към въдицата. От 15-16-годишен започва да се занимава по-сериозно с риболов. Често от клуба организират различни инициативи за деца...

публикувано на 21.11.24 в 16:11

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20