Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Египетският лешояд във фокуса на Световния ден на прелетните птици

Снимка: Георги Стоянов
Снимка: Георги Стоянов

13 май е Световен ден на прелетните птици. От 2018 година денят се отбелязва два пъти годишно- през втората събота на м. май и на м. октомври, съгласно решения на страните, подписали различни международни конвенции. Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ отбеляза тази дата от годишния екологичен календар малко по-рано и акцентира върху египетския лешояд- единственият вид лешояд, който мигрира. Експертите от дружеството отбелязаха Международния ден на мигриращите птици в село Поточница, заедно с ученици от местното училище "Иван Вазов" и училище "Васил Левски"- Крумовград.

"Успяхме да насочим внимание към един вид, който децата виждат около себе си, а именно египетският лешояд. Това е единственият мигриращ лешояд сред видовете, които се срещат в България и тъй като това е един световно застрашен вид, чието изчезване е едно от най-скоростните изобщо сред животинския свят, поради тази причина и ние решихме да използваме този вид като флаг, за да запознаем децата с биологията на лешоядите, с тяхната важна функция в природата и със заплахите, които, за съжаление, спомагат тяхното намаляване", каза Елица Иванова от БДЗП

Не намаляващата хранителна база, а отровите са най-големият убиец на този вид птици, допълни Елица Иванова:

"Отровите са най- големият убиец на този вид. Хвърлянето на отровни примамки, не заради лешоядите, човекът няма проблем с тези птици, но, за съжаление връзката и вечният конфликт човек- хищник, говорим за вълци, чакали, лисици, мечки, са една дългогодишна в кавички традиция да се хвърлят отровни примамки, с което да се унищожи всичко, което се докосне до тази примамка. За съжаление обаче мършоядните птици се хранят с трупове на животни. Когато те са умрели от отрова, по хранителната верига натравянето продължава и съответно пораженията са грандиозни. С нещо малко последствията са ужасяващи. И това е една от основните причини видът да намалява. Не само в страната, но и в световен мащаб."

България е втората най- богата на биоразнообразие страна в Европа след Испания. Все още природата ни е запазена, а това означава и че запазваме видовото разнообразие от мигриращи птици.

По какво се различават и си приличат черния, белоглавия, египетския и брадатия лешояд може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00