Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Салаш вече не чакат обещания граничен пункт със Сърбия

Днес виртуално ще сме в село Салаш, в община Белоградчк, на границата със Сърбия. До него се стига по недотам добър път, а и друго не се очаква, като се има предвид обезлюдяването на този район, което личи дори от неподрязаните отстрани на пътя храсти. Как постепенно западат населените места от този край и как върви живота тук, независимо от всичко, разказва кметският наместник на Салаш, Румяна Алексиева, която заема този пост вече трети мандат:

"Младите хора тук останаха съвсем малко. Останалите са възрастни и болни. Аз като кмет имам само едно едно момиче, което е на 44 години. Тя е на 14 -дневка към Общината. В Дома за възрастни с деменция в селото също има работници. Доста от тях дойдоха очаче от Белоградчик, защото в Салаш няма подходяща работна ръка. Работа друга няма, но пък и никой не се връща на село... 

А и как да се върнат. Инфраструктурата ни е много лоша. Пътя към селото трябваше да го ремонтират още през 2014 година. Тогава направихме първата копка на международния път през прохода към Сърбия и трябваше да се почне още от Филипови кошари насам да се асфалтира. Какво направиха- не знам. Започнаха от началото на селото и нищо не направиха. Извадиха ни само хубавите бордюри, които бяха от дялан камък, после сложиха някакви плочки на тратоара, между тях пък избуя трева още на втората година, защото не са фугирани- те цимента го слагаха на сухо. Не знам-. нито път се прави- нищо. Няколко пъти дори писах и писмо до Пътно управление Белоградчик да изчистят надвисналите клони над пътя и храстите- то на някои места от пътя вече има само едно платно. Никой нищо не направи... 

За граничния пункт какво да кажа. Когато почнаха през 2014 година бях оптимист. Всички по-възрастни ми казваха, че няма да бъде построен път и граничен пункт, аз пък ги убеждавах, че ще бъдат построени. Оказа се, че нищо не беше направено и занапред най-вероятно също нищо няма да бъде направено..."

Старият Граничен контролно-пропускателен пункт в Белоградчишкия проход на запад от селото е закрит през 1960 г. С това постоянната връзка между България и Сърбия през Салаш е прекъсната и селото запа̀да. Хората започват да го напускат към 1960 г. Останали без поминък, те търсят спасение в големите градове, най-много в най-близкия Белоградчик. Днес къщите пустеят и се рушат. Заради изселването, през 1973 е закрито и училището, което днес е превърнато в старчески дом.

Лек лъч надежда се появява през 1994 г., когато правителството на Жан Виденов решава да възстанови пункта. Отпуснати са първите средства за проектиране на път от селото до границата. Процесът спира при следващото правителство на СДС.
 
През 2007 г. по време на едно военно учение край границата президентите на двете страни, тогава Георги Първанов и Борис Тадич, подписват ново споразумение за отваряне на пункт в прохода "Кадъ боаз". Но до 2014 г. не е направено нищо и от двете страни на границата. С това социално-икономически спад в Салаш се задълбочава.

Независимо от лошия път и липсата на граничен пункт, хората от двете страни на границата продължават всяко лято да се събират на прохода в местността "Корито" между селата Салаш и Ново Корито в Сърбия. Тогава границата между България и Сърбия се отваря, за да се проведе българо-сръбски събор. Събитието датира от 1925 година, като нашите предци са го свързвали със Свети великомъченик Прокопий. Това е единственият събор на българо-сръбската граница, който по традиция се отбелязва всяка година в предпоследната събота и неделя на месец юли.

Провеждането му става възможно след подписването на официално споразумение от смесената българо-сръбска комисия. Организатори на събитието са общините Белоградчик и Княжевац. Уточнява се културната програма, привеждането на терена и пътната инфраструктура в необходимия им вид, захранването с питейна вода, електроенергия, медицинско осигуряване, противопожарна защита и други дейности. Много духови оркестри и самодейни състави представят автентичен и обработен фолклор. 

Дали държавата ще се погрижи за населените места от пограничните райони, предстои да видим. Много от хората обаче в този регион не вярват нещо да се промени и с носталгия си спомнят за едни други времена от тяхната младост, когато къщите били пълни с народ, а оборите - с добитък. 

Цялото интервю с кметския наместник Румяна Алексиева и мнения на местни хора за живота в Салаш- в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00