Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимир Лаковски: "С времето пасивната сграда дава икономия"

Снимка: Pixabay

Когато говорим за климата, няма как да не засегнем строителството и въвеждането на енергийно ефективни мерки в домовете- за да намалим разходите за отопление и охлаждане, да подобрим жизнения комфорт и естествено финансовото положение. Пасивна сграда е едно от решенията за проблемите с климата. Това е стандарт от мерки, на които трябва да отговаря една сграда, основан на няколко основни принципа. 

"Има различни мерки, които трябва да бъдат приложени и няколко основни изисквания, на които трябва да отговаря една къща, за да бъде сертифицирана по този начин. На първо време това е много добрата изолация, по- голяма от тази, която е нормативно изискуема в момента в България. Второто изискване е за липса на термомостове. Третото изискване е общата консумация на енергия, нужна за отопление на сградата да не надхвърля 15 киловатчаса на квадратен метър годишно", каза архитект Красимир Лаковски.

Друго от изискванията е обща годишна консумация на енергия. Последното изискване е за въздухонепроницаемост на конструкцията на сградата. Идеята е въздухът, който влиза в помещенията, обитавани от хората, да бъде филтриран и да бъде с точно определени показатели като температура и влажност, които от една страна да осигуряват комфорта, от друга страна- да не водят до разхищаване на енергия. За да се постигне това има няколко типа мерки.

"Първата група от такива мерки това са архитектурни, които изискват по- компактна форма на сградата, защото колкото по- малка е повърхността към околната среда, толкова по- малки са сградите. Второ- много добра изолация, която в общия случай е около два пъти по- голяма дебелина от тази, която се изисква за стандартна къща. Трето- специални прозорци, които осигуряват по- добра изолация и никакви загуби от преминаване на въздух покрай тях. И последното, за осигуряването на вентилацията, която е задължителна, тъй като сградата е въздухонепроницаемост пък човек се нуждае от пресен въздух вътре, това се осигурява механично чрез вентилационна система, тя е задължителна за една пасивна сграда", допълни архитект Лаковски.

В общия случай пасивната къща, ако е по-малка като площ и обем, може дори да не се нуждае от отоплителна инсталация, но в повечето случаи се предвижда, особено в такъв климат като нашия, някаква отоплителна инсталация. Постигането на този стандарт- сертифицирането на една сграда като пасивна, може да бъде приложен както към нова сграда, така и към съществуваща. 

Първата пасивна сграда е направена в Дармщад, Германия и този стандарт първоначално е разработен за умерения климат, но могат да бъдат изграждани и в райони с друг климат. Пасивни сгради вече има на всички континенти, без Антарктида и всяка година те стават все повече. Пасивната сграда, за да бъде ефективна, тя трябва да бъде обитавана, тъй като колкото повече време пребиваваме в нея, толкова по- големи икономии ние правим от сметките, допълни Красимир Лаковски.

Около 10% е по- скъпа пасивната сграда като строителна стойност от една стандартна сграда. Въпрос на сметки е за колко време разликата щ се изплати от икономиите по време на експлоатацията на сградата. Освен икономии, една пасивна сграда осигурява по- добър комфорт на обитаване. 

И в България има пасивни къщи. За да бъде изградена една сграда по този стандарт, тя трябва да бъде проектирана по съответната методика и със съответния софтуер, който е разработен. Проектантът също трябва да може да работи с него и да е преминал обучение. В България няма данъчни облекчения или други стимули да сертифицираш една сграда като пасивна.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45