Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимир Лаковски: "С времето пасивната сграда дава икономия"

Снимка: Pixabay

Когато говорим за климата, няма как да не засегнем строителството и въвеждането на енергийно ефективни мерки в домовете- за да намалим разходите за отопление и охлаждане, да подобрим жизнения комфорт и естествено финансовото положение. Пасивна сграда е едно от решенията за проблемите с климата. Това е стандарт от мерки, на които трябва да отговаря една сграда, основан на няколко основни принципа. 

"Има различни мерки, които трябва да бъдат приложени и няколко основни изисквания, на които трябва да отговаря една къща, за да бъде сертифицирана по този начин. На първо време това е много добрата изолация, по- голяма от тази, която е нормативно изискуема в момента в България. Второто изискване е за липса на термомостове. Третото изискване е общата консумация на енергия, нужна за отопление на сградата да не надхвърля 15 киловатчаса на квадратен метър годишно", каза архитект Красимир Лаковски.

Друго от изискванията е обща годишна консумация на енергия. Последното изискване е за въздухонепроницаемост на конструкцията на сградата. Идеята е въздухът, който влиза в помещенията, обитавани от хората, да бъде филтриран и да бъде с точно определени показатели като температура и влажност, които от една страна да осигуряват комфорта, от друга страна- да не водят до разхищаване на енергия. За да се постигне това има няколко типа мерки.

"Първата група от такива мерки това са архитектурни, които изискват по- компактна форма на сградата, защото колкото по- малка е повърхността към околната среда, толкова по- малки са сградите. Второ- много добра изолация, която в общия случай е около два пъти по- голяма дебелина от тази, която се изисква за стандартна къща. Трето- специални прозорци, които осигуряват по- добра изолация и никакви загуби от преминаване на въздух покрай тях. И последното, за осигуряването на вентилацията, която е задължителна, тъй като сградата е въздухонепроницаемост пък човек се нуждае от пресен въздух вътре, това се осигурява механично чрез вентилационна система, тя е задължителна за една пасивна сграда", допълни архитект Лаковски.

В общия случай пасивната къща, ако е по-малка като площ и обем, може дори да не се нуждае от отоплителна инсталация, но в повечето случаи се предвижда, особено в такъв климат като нашия, някаква отоплителна инсталация. Постигането на този стандарт- сертифицирането на една сграда като пасивна, може да бъде приложен както към нова сграда, така и към съществуваща. 

Първата пасивна сграда е направена в Дармщад, Германия и този стандарт първоначално е разработен за умерения климат, но могат да бъдат изграждани и в райони с друг климат. Пасивни сгради вече има на всички континенти, без Антарктида и всяка година те стават все повече. Пасивната сграда, за да бъде ефективна, тя трябва да бъде обитавана, тъй като колкото повече време пребиваваме в нея, толкова по- големи икономии ние правим от сметките, допълни Красимир Лаковски.

Около 10% е по- скъпа пасивната сграда като строителна стойност от една стандартна сграда. Въпрос на сметки е за колко време разликата щ се изплати от икономиите по време на експлоатацията на сградата. Освен икономии, една пасивна сграда осигурява по- добър комфорт на обитаване. 

И в България има пасивни къщи. За да бъде изградена една сграда по този стандарт, тя трябва да бъде проектирана по съответната методика и със съответния софтуер, който е разработен. Проектантът също трябва да може да работи с него и да е преминал обучение. В България няма данъчни облекчения или други стимули да сертифицираш една сграда като пасивна.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45