Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо гражданите трябва да са запознати с управлението на зоните от НАТУРА 2000

Снимка: Радио ВИДИН

21 май е Европейският ден на НАТУРА 2000. Хората често свързват опазването на природата с природни резервати със строга защита, където човешките дейности систематично се изключват. При НАТУРА 2000 се отчита, че човекът представлява неразделна част от природата. Така НАТУРА 2000 осигурява редица ползи за съхраняване на биологичното разнообразие, като същевременно изпълнява множество важни социални и икономически функции. Информационна кампания за защитените зони от мрежата НАТУРА 2000 проведе Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан" през изминалата година. Целевите групи са деца, собственици на земи, гори, ловци, неправителствени организации, журналисти.

"В рамките на тази една година, след всички тези многобройни срещи с различни целеви групи, с различни хора, установихме, че НАТУРА 2000 е разпознаваемо като име. Т.е. хората, да, чували са за НАТУРА 2000, но свързваха, че НАТУРА 2000 е нещо за опазване на природата, но знанията стигаха дотам. Те не бяха запознати с това докъде е стигнал процесът, кой отговаря в момента за тези зони, каква е тяхната роля и целта на нашия проект беше да популяризираме, че всички ние сме ангажирали в този процес и че трябва да имаме много активна гражданска позиция в процеса на управление на НАТУРА 2000 зоните. Даже в момента се създават цели, които са за тези зони. Всичко това подлежи на обществено обсъждане и ако заинтересованите страни- т.е. собственици на гори, на земи, хотели, на къщи за гости не са запознати, не вземат участие в този процес, след като вече бъдат приети съответните цели, съответните мерки в тези зони, може да се окаже, че те не са съгласни с тях, че тези цели според тях много ще навредят на техния бизнес и т.н. Затова целта на нашата информационна кампания беше максимално да активираме гражданското население", каза Оля Генова- експерт в Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". 

В България все още не е прието как ще бъде организирано управлението на НАТУРА 2000. Предложението е, контролиращ орган да бъдат регионалните инспекции по околна среда и води, към които да бъдат назначени допълнително експерти.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от османско..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш себе си,..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50

Песни за обещанията в „Музикална зона“

  Понеделник преди обед: време е за oбещания по никое време.. Защо ли? Ами защото: "Обещанията са като пълната луна - ако не се спазят веднага, с всеки изминал ден избледняват." Песни за обещанията реших да слушаме днес в „Музикална зона“. Направих списък с български поп, рок и естрадни песни за обещанията, които даваме един на друг, за обетите, които..

публикувано на 18.11.24 в 09:00