Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици от иновативно училище във Враца споделят знания с връстници

5
Снимка: СУ Козма Тричков- гр. Враца

Десетокласници от училище "Козма Тричков" във Враца решиха да споделят с други ученици знанията по предмет, който изучават в училище и получиха подкрепа от фондация "Благотворител" за инициативата. Те сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител". В училището, което е иновативно, изучават "финансова грамотност". Дисциплината не фигурира в учебните планове на другите училища, затова десетокласниците решават, че могат да бъдат полезни и на още ученици. Организират поредица от "Финансови работилници" в училище "Христо Ботев" в село Баница.  Участват в конкурса на фондацията "Млад благотворител" с проекта "Добре дошли в страната Финансия" и печелят трето място с инициативата си. 

"Ние сме иновативно училище, чиято иновация е насочена към изучаване на учебния предмет "финансова грамотност". Такъв учебен предмет няма в учебния план, а тъй като ние имаме опит в обучението по финанси и бизнес, решихме, че бихме могли да задълбочим и да разширим това обучение като въведем този предмет финансова грамотност в рамките на избираемата подготовка във всички паралелки на училището от пети до десети клас. Когато вече сме на финала на реализирането на този проект, се появи конкурсът на фондация "Благотворител" и една от паралелките, които изучават финансова грамотност реши, че би могла да се включи в този конкурс "Млад благотворител"  с идеята учениците да споделят със свои връстници това, което те вече имат като знания и умения. От наша, от учителска гледна точка, е важно един проект да има мултиплициращ ефект, да не остане затворен само в рамките на училището, а да стигне до повече хора, които да усетят ползите от реализирането на тази идея", каза директорът Нели Борчева.

Десетокласниците решават да споделят знанията си с ученици от училища в малки населени места и така се насочват към село Баница, обясни Йоана Шумаклийска.

"С моите съученици след като получихме информация за  конкурса, решихме знанието, което сме добили да не остава само за нас, а да го предадем на хора и деца, които имат нужда от това, на които ще е полезно и занапред в живота."

Методът, по който преподават в Баница, е обучение на ученици от техни връстници, разказва Александра Димитрова.

"Движехме се по определен план, по определени теми, една от тях беше сами да съставяме бюджет. Другата беше "Не е достатъчно да чукнеш на дърво", за да покажем, че не е достатъчно само да се надяваме за да  се получи всичко по най-добрия начин, а трябва да се работи за това. "Спестяване" беше следващата ни тема, която е наистина важна, защото не всички осъзнават как парите изчезват без дори да разберем."

"Не искахме това, което учим да остане само за нас. Искахме да го раздадем на другите, за да покажем нещо, което е необходимо в живата, за да научим децата, които не са в иновативно училище, да управляват совите пари, " обясни Неда Борисова.

Подкрепата която получават от участието си в конкурса, за да осъществят идеята си, е хиляда лева, но истинската награда са приятелствата, които създават, казаха учениците.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50