Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оправдан ли е страхът от змии

Снимка: архив

Преди дни във Фейсбук групата "Белоградчик на гражданите" беше публикувана снимка на змия, забелязана в централната част на град Белоградчик. За броени часове публикацията събра десетки разнопосочни коментари и мнения дали змията е отровна и трябва ли присъствието ѝ там да е повод за притеснение. Разгорялата се дискусия ни накара да потърсим коментара на експерт.

В България има 16 вида змии, като два от тях - две отровници, не са наблюдавани от повече от половин век, каза за Радио ВИДИН доц. Георги Попгеоргиев от Националния природонаучен музей при Българската академия на науките, чиито научни изследвания са в областта на херпетологията - клон от зоологията, занимаващ се с изучаване на земноводните и влечугите. 

"В момента в България се срещат два вида отровници, които по някакъв начин биха могли да навредят на човек при ухапване - това са пепелянката и усойницата. Двата вида чисто географски са разделени на база надморската височина, като например усойницата се среща в по-високите части на планините, като на места като Източна Стара планина видът слиза и доста по-ниско - може да бъде наблюдаван и на 600-700 метра височина. Докато пепелянката обитава територии, които са с по-ниска надморска височина. Една пепелянка дали е малка, или голяма - тя си съдържа съответното количество отрова, така че не си мислете, че като ви ухапе малка змия, нещата ще са по-различни от голямата...", каза доц. Попгеоргиев.

През последния век смъртните случаи след ухапване от змия в България се броят на пръстите на едната ръка, обясни доц. Попгеоргиев. В случай на ухапване от пепелянка или усойница важното е възможно най-бързо да потърсим лекарска помощ и в никакъв случай да не се опитва самолечение, съветва експертът. 

"Имайте предвид, че когато човек е алергичен - може и да не знае, че е алергичен към даден тип белтък, който ще влезе в тялото му, ако направи алергична реакция вече може нещата да са доста по-тежки за самия човек. По принцип след ухапване най-добре човек да не провежда никакво самолечение, защото в Интернет има всякакви неща, които човек може да намери. Най-добрият вариант е да потърси лекарска помощ и оттам нататък вече лекарите знаят какво да правят. Почти няма фатални случаи от ухапване на змия - говоря за нашите географски ширини, в България. Със сигурност не е приятно самото ухапване, но не е смъртоносно. Така че не трябва да се притесняват хората - трябва да запазят самообладание и да потърсят лекарска помощ. Да не се опитват да смучат отровата. Важното е да се пие максимално количество течности, за да може тези токсини, които са вкарани в тялото, да могат да бъдат извадени по най-бързия начин. Всеки ден загиват хора при катастрофи, но никой не го е страх да се качи на кола. Случаите на загинали хора от ухапване на змия в България за последния един век се броят на пръстите на едната ръка. Всеки го е страх от змии - просто това са насадени страхове още от деца в хората, които до нищо хубаво не водят впоследствие. Тъй като масовата практика на човек, като види една змия, е да хване една сопа и да я убие. Което е напълно неоправдано", обясни доц. Попгеоргиев.

Хората заемаме все повече територии и в резултат навлизаме в естествените местообитания на животните. Така че срещата със змии в градска среда - особено в паркове, градини и дворове на къщи, не бива да ни изненадва, посочи експертът.

Попитахме видинчани виждали ли са змии и страхуват ли се тях.

"Не съм виждал, но предполагам, че ги има... Не, не съм тази година, но миналата съм виждала на гарата. Тръгнах в друга посока. Но мисля, че онези са водни, не са толкова опасни. Там, където в момента не е окосено, там би трябвало да ги има... Аз съм виждала, но рядко - виждала съм тука, в градината, ама дали е било змия, или смок, не мога да кажа. Смятам, че всеки човек се страхува - с малки изключения... Не съм виждала и дано не виждам, защото изпитвам някаква неприязън към тях и бягам моментално", посочиха видинчани.

Най-важното е хората да са добре информирани и да знаят как да постъпят при среща със змия, каза в заключение доц. Попгеоргиев. И напомни, че почти всички видове змии в България са защитени и не трябва да бъдат убивани. 

Повече по темата - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 5 януари 2025 година

Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..

публикувано на 05.01.25 в 13:30

Покайте се…!

Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..

публикувано на 05.01.25 в 08:00

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00