Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защитен ли е Северозападът от унищожителна градушка

Градушката с размери на лешник
Снимка: БНР

Активният сезон по градозащита с ракетен способ започна тази година на 14 май, съобщиха от Изпълнителна агенция "Борба с градушките" (ИАБГ). Противоградова защита се осъществява над около 22 милиона дка в 9 области- Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Сливен, Видин, Монтана, Враца и Плевен от 11 командни пункта и 263 ракетни площадки към тях.

ИАБГ припомня, че е обезпечила осъществяването на операциите по изкуствени въздействия към момента с 14 633 противоградови ракети.

Дъждовете обещават реколтата тази година да е богата, но нестабилното време не изключва и опасността от градушки. До какво водят климатичните промени, породени от дейността на човека, обяснява Апостол Дянков, ръководител на Програма "Климат и енергия" към WWF България:


"Това е една много важна тема, която доста ни засяга, защото предизвиканите от човека климатични изменения имат сложни, комплексни последици както върху климата и екосистемите, така и върху човека. Някои от директните последици, които ние виждаме като щети, са например щетите от градушки и наводнения. Те със сигурност ще се увеличават и ние трудно ще можем да ги планираме, защото тук става въпрос за локални явления, т.нар. екстремни прояви на времето, които съпътстват цялостното дестабилизиране на климата. За тях наистина на местно ниво трябва да имаме възможност за подготовка и реакция..." 

Географското положение и разнообразният релеф на страната предопределят България като една от най-градобитните страни в Европа. Градушките са унищожителни за селскостопанската продукция метеорологични явления.

Системата за противоградова защита в България е създадена през 1968 г. към Министерството на земеделието. Изпълнителна агенция “Борба с градушките” защитава с ракетен способ от градоопасни облаци територия над 2 милиона хектара в силно градобитни райони в 9 области, сред които Видин, Монтана, Враца. Дейността на Агенцията се осъществява чрез наблюдение на атмосферните процеси с радари и провеждане на активни въздействия. Метеорологичната радарна информация се предоставя в реално време на Министерството на вътрешните работи, Военновъздушните сили, Държавното предприятие "Ръководство въздушно движение“, Националния институт по метеорология и хидрология и др.

"Всичко е обезпечено, персоналът е подготвен, работи перфектно, ракети има, материално-техническата част също е в отлично състояние", обясни за Радио Видин главният секретар на ИАБГ, Симеон Главчев.

"Всички регионални дирекции са снабдени с необходимото колиечство ракети. В Северозападна България защитаваме в района на област Видин около 2 млн. и 150 хиляди дка. В Монтана - около 1 млн. и 700 хиляди дка и във Враца - около 2 млн. дка. Поддържаме средна зареденост на ракетните площадки. В момента, поради активните процеси, които се развиха през последните дни, заредеността е около 30 ракети на ракетна площадка. Предвидили сме и допълнителна доставка на ракети, за да станат около 35, което дава спокойствие за правилното провеждане на защитата... През последните години тенденцията е към увеличаване честотата и интензивността на неблагоприятните метеорологични явления..." 

По време на активния сезон тази година ще бъде осигурено радарно покритие на атмосферата над територията на цялата страна, каза още Симеон Главчев. То ще се осъществява от седем метеорологични радарни станции, оборудвани със специален софтуер, като данните ще се предават регулярно на различни държавни институции. На всеки 4 минути се извършва автоматично пълно обемно сканиране на атмосферата и архивиране на данните. В реално време се предава обемна радарна информация към останалите командни пунктове и Информационен център в София, след което се предава на потребителите.

В състава на Изпълнителната агенция са изградени и действат 11 регионални дирекции с командни пунктове и прилежащите им ракетни площадки. В тях работят хора с необходимите знания и опит да се справят с всяка ситуация, макар че една градушка често е непредвидима, допълни Главчев. 


Командният пункт на Регионалната дирекция "Борба с градушките" за област Видин се намира в гр. Грамада. Създаден е през 1971 година. 

Командният пункт на Регионална дирекция "Борба с градушките“ за област Монтана се намира с. Долно Церовене. Създаден е през 1972 година.

Командният пункт на Регионална дирекция "Борба с градушките“ за област Враца е в с. Бърдарски геран. Създаден е през 1973 година. 
Каква е готовността ни за противодействие при градушка, има ли тенденция за увеличаване на честотата и интензивността на опустошителните градушки, как се действа в пограничните райони, с колко и какви радари са снабдени пунктовете, градушка с каква големина на зърното е най-опасна за земеделските култури? За това говорят Симеон Главчев, главен секретар на ИАБГ; директорите на Регионалните дирекции във Видин и Враца- Джони Ангелов и Йордан Йорданов. За промените в климата и повишената опасност от градушки тази година обяснява Апостол Дянков, ръководител на Програма " Климат и енергия" към WWF България. 

Подробности по темата - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59