Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честите валежи и грижата за лозята

Снимка: Радио ВИДИН



Хладна и дъждовна пролет, обилни и чести- почти ежедневни валежи, необичайно ниски за началото на юни температури, неустойчиво време- свидетели сме на поредната нетипична година. Как всичко това се отразява на лозята?  Отговорите търсим в "Земята, която ни храни" с Красимира Владимирова- агроном и специалист по лозарство. 

"Това е поредната нетипична година... възникват различни условия, които се отразяват на растенията... Годините са различни, едното лято е прекалено сухо, другото- прекалено влажно, градушките не ни отминават през последните години... Все по-трудно става земеделието. Да не говорим, че сме свикнали с определена вегетация, а когато температурите са по-ниски, и валежите- повече, отколкото са необходими, това първо пречи на обработката, на растителната защита... По това време доста култури цъфтят, а  валежите пречат по време на цъфтеж при овошките, пречи и на пчелите да опрашват, в лозарството когато цъфти не е добре да вали, защото се получава милерандаж, изресяване- все по-малко зърна се оплождат, все по-рехави са гроздовете и самата реколта намалява...   
... Хубавото е, че в лозята цъфтежът на гроздовете е по различно време... От тази гледна точка, при по-родовитите сортове, това е някаква утеха, защото на никого не му е приятно да влага много за растителна защита...  Във влажни години се влага много за растителна защите от глудна точка на гъбите, които се развиват... Хубавото е, че препаратите са с дълга карантина, има препарати, които наистина дават защита на растенията..."     

В сезона на градушките сме, а според специалиста, градушката е по-опасна за млади насаждения, защото няма как да се формира стебло, ударено от градушка. Особено важно е 48 часа след поражение лозовите насаждения да бъдат третирани с 2-процентов бордолезов разтвор, за да се калцират раните. Честите валежи са предпоставка за развитието на мана и гъбни болести, но към момента лозята са защитени - заради ниските температури, казва Красимира Владимирова: 

"Ниските температури помагат- гъбите заразяват при 20-25 градуса, сега лозята са чисти, но е достатъчно едни ден след дъжд да се вдигнат температурите и да се появи заразата за по-малко от 24 часа... Не е добре в рамките на 2-3 часа след третиране да завали... във вятър не се пръска, защото капката изсъхва върху листа, не се пръска и в много горещо време, защото много бързо се изпарява..." 

Не са един и два проблемите при лозарите, но един от основните си остава липсата на работна ръка в сектора. Собствениците на масиви вече осъзнаха, че трябва да си пазят работниците, от които са много зависими, категорична е Красимира Владимирова. От няколко години тя е и преподавател в паралелката по лозарство в училището в село Арчар и смята, че от училищната скамейка могат да излязат добри кадри за лозарството: 

"Практиката я провеждаме в реална работна среда... Децата го вършат с удоволствие питат, искат да знаят- което не  е без значение и са горди, че си изкарват собствени пари... Това е начинът- да се подготвят кадри, които да идат в реална обстановка... Ако е курс по лозарство- не винаги се научава най-важното, а в училище учим почвознание, растителна защита, болести, насекоми, сортове... Събрани така, тези знания правят една съвкупна подготовка на тези млади хора за едно бъдеще в тази професия... Има такива, които биха продължили, има ангажираност от тяхна страна..." 

Най-голямото удовлетворение за Красимира Владимирова е това, че е успяла да предаде любовта към лозята на учениците си, а част от тях искат да са като нея... 

В звуковите файлове чуйте още по-различна ли е грижата за асмите, има ли риск за растенията от повишението на температурите през летните месеци и по-ранното узряване на гроздовете и разбраха ли производителите, че трябва да заложат на местните сортове. 


Наближава средата на юни, а някак не се усеща, че лятото идва. Според синоптиците юни е месецът с най-много валежи в годината, но тази година месечната сума на валежите вече е изпълнена. 
Почвените влагозапаси ще се отразят благоприятно на зимните житни култури, но за зеленчуковите и овощните култури няма да е така. Какво да очакват земеделците- в звуковия файл чуйте агропрогнозата от Леночка Ангелова - директор на метеорологичната станция в Монтана. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Конкурс кани млади художници да нарисуват Белоградчишките скали

Млади творци от цялата страна са поканени да творят в конкурса "Белоградчик - скалната столица на България" . Творбите им ще бъдат оценени от жури и най-добрите ще бъдат показани в изложба. Конкурсът се организира за трета поредна година по инициатива на съпругата и дъщерята на скулптора Вълчо Вълчев - Йоанна Кемилева и Теодора Вълчева. Организатори са..

публикувано на 26.04.24 в 16:47

Шевиците в живота на Диана Минкова от Видин

Миналият уикенд във Видин се състоя занаятчийски базар и нямаше как да не отидем до там, за да се срещнем с някой творец. Намерихме доста талантливи местни занаятчии, с които ще ви срещаме в една поредица в идните петъци. Днес ви запознаваме с Диана Минкова от Видин, която още от времената, в които много жени бродираха гоблени, се влюбва в..

публикувано на 26.04.24 в 16:00

Йоркширският териер Оливър и обратният път към дома

Да си вземеш куче или друг домашен любимец не е лесно решение и никога не бива да бъде такова. Защото веднъж отвориш ли дома си за своя домашен любимец, той бързо става част от семейството и получава своето място в сърцето ти. И неусетно започваш да поставяш нуждите му преди собствените, така че си готов дори да се върнеш по спешност от пътуване,..

публикувано на 26.04.24 в 15:50

Видинските математици първи в състезанието "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации"

Отборът на ППМГ "Екзарх Антим I"- Видин се класира на първо място в Областния етап на Националното ученическо състезание "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации". Той ще представя област Видин на националния кръг. Събитието премина на два етапа - теоретична и практическа част.  Теоретичната част се проведе в конферентния център на..

публикувано на 26.04.24 в 14:16

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15