Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честите валежи и грижата за лозята

Снимка: Радио ВИДИН



Хладна и дъждовна пролет, обилни и чести- почти ежедневни валежи, необичайно ниски за началото на юни температури, неустойчиво време- свидетели сме на поредната нетипична година. Как всичко това се отразява на лозята?  Отговорите търсим в "Земята, която ни храни" с Красимира Владимирова- агроном и специалист по лозарство. 

"Това е поредната нетипична година... възникват различни условия, които се отразяват на растенията... Годините са различни, едното лято е прекалено сухо, другото- прекалено влажно, градушките не ни отминават през последните години... Все по-трудно става земеделието. Да не говорим, че сме свикнали с определена вегетация, а когато температурите са по-ниски, и валежите- повече, отколкото са необходими, това първо пречи на обработката, на растителната защита... По това време доста култури цъфтят, а  валежите пречат по време на цъфтеж при овошките, пречи и на пчелите да опрашват, в лозарството когато цъфти не е добре да вали, защото се получава милерандаж, изресяване- все по-малко зърна се оплождат, все по-рехави са гроздовете и самата реколта намалява...   
... Хубавото е, че в лозята цъфтежът на гроздовете е по различно време... От тази гледна точка, при по-родовитите сортове, това е някаква утеха, защото на никого не му е приятно да влага много за растителна защита...  Във влажни години се влага много за растителна защите от глудна точка на гъбите, които се развиват... Хубавото е, че препаратите са с дълга карантина, има препарати, които наистина дават защита на растенията..."     

В сезона на градушките сме, а според специалиста, градушката е по-опасна за млади насаждения, защото няма как да се формира стебло, ударено от градушка. Особено важно е 48 часа след поражение лозовите насаждения да бъдат третирани с 2-процентов бордолезов разтвор, за да се калцират раните. Честите валежи са предпоставка за развитието на мана и гъбни болести, но към момента лозята са защитени - заради ниските температури, казва Красимира Владимирова: 

"Ниските температури помагат- гъбите заразяват при 20-25 градуса, сега лозята са чисти, но е достатъчно едни ден след дъжд да се вдигнат температурите и да се появи заразата за по-малко от 24 часа... Не е добре в рамките на 2-3 часа след третиране да завали... във вятър не се пръска, защото капката изсъхва върху листа, не се пръска и в много горещо време, защото много бързо се изпарява..." 

Не са един и два проблемите при лозарите, но един от основните си остава липсата на работна ръка в сектора. Собствениците на масиви вече осъзнаха, че трябва да си пазят работниците, от които са много зависими, категорична е Красимира Владимирова. От няколко години тя е и преподавател в паралелката по лозарство в училището в село Арчар и смята, че от училищната скамейка могат да излязат добри кадри за лозарството: 

"Практиката я провеждаме в реална работна среда... Децата го вършат с удоволствие питат, искат да знаят- което не  е без значение и са горди, че си изкарват собствени пари... Това е начинът- да се подготвят кадри, които да идат в реална обстановка... Ако е курс по лозарство- не винаги се научава най-важното, а в училище учим почвознание, растителна защита, болести, насекоми, сортове... Събрани така, тези знания правят една съвкупна подготовка на тези млади хора за едно бъдеще в тази професия... Има такива, които биха продължили, има ангажираност от тяхна страна..." 

Най-голямото удовлетворение за Красимира Владимирова е това, че е успяла да предаде любовта към лозята на учениците си, а част от тях искат да са като нея... 

В звуковите файлове чуйте още по-различна ли е грижата за асмите, има ли риск за растенията от повишението на температурите през летните месеци и по-ранното узряване на гроздовете и разбраха ли производителите, че трябва да заложат на местните сортове. 


Наближава средата на юни, а някак не се усеща, че лятото идва. Според синоптиците юни е месецът с най-много валежи в годината, но тази година месечната сума на валежите вече е изпълнена. 
Почвените влагозапаси ще се отразят благоприятно на зимните житни култури, но за зеленчуковите и овощните култури няма да е така. Какво да очакват земеделците- в звуковия файл чуйте агропрогнозата от Леночка Ангелова - директор на метеорологичната станция в Монтана. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 5 януари 2025 година

Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..

публикувано на 05.01.25 в 13:30

Покайте се…!

Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..

публикувано на 05.01.25 в 08:00

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00