Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честите валежи и грижата за лозята

Снимка: Радио ВИДИН



Хладна и дъждовна пролет, обилни и чести- почти ежедневни валежи, необичайно ниски за началото на юни температури, неустойчиво време- свидетели сме на поредната нетипична година. Как всичко това се отразява на лозята?  Отговорите търсим в "Земята, която ни храни" с Красимира Владимирова- агроном и специалист по лозарство. 

"Това е поредната нетипична година... възникват различни условия, които се отразяват на растенията... Годините са различни, едното лято е прекалено сухо, другото- прекалено влажно, градушките не ни отминават през последните години... Все по-трудно става земеделието. Да не говорим, че сме свикнали с определена вегетация, а когато температурите са по-ниски, и валежите- повече, отколкото са необходими, това първо пречи на обработката, на растителната защита... По това време доста култури цъфтят, а  валежите пречат по време на цъфтеж при овошките, пречи и на пчелите да опрашват, в лозарството когато цъфти не е добре да вали, защото се получава милерандаж, изресяване- все по-малко зърна се оплождат, все по-рехави са гроздовете и самата реколта намалява...   
... Хубавото е, че в лозята цъфтежът на гроздовете е по различно време... От тази гледна точка, при по-родовитите сортове, това е някаква утеха, защото на никого не му е приятно да влага много за растителна защита...  Във влажни години се влага много за растителна защите от глудна точка на гъбите, които се развиват... Хубавото е, че препаратите са с дълга карантина, има препарати, които наистина дават защита на растенията..."     

В сезона на градушките сме, а според специалиста, градушката е по-опасна за млади насаждения, защото няма как да се формира стебло, ударено от градушка. Особено важно е 48 часа след поражение лозовите насаждения да бъдат третирани с 2-процентов бордолезов разтвор, за да се калцират раните. Честите валежи са предпоставка за развитието на мана и гъбни болести, но към момента лозята са защитени - заради ниските температури, казва Красимира Владимирова: 

"Ниските температури помагат- гъбите заразяват при 20-25 градуса, сега лозята са чисти, но е достатъчно едни ден след дъжд да се вдигнат температурите и да се появи заразата за по-малко от 24 часа... Не е добре в рамките на 2-3 часа след третиране да завали... във вятър не се пръска, защото капката изсъхва върху листа, не се пръска и в много горещо време, защото много бързо се изпарява..." 

Не са един и два проблемите при лозарите, но един от основните си остава липсата на работна ръка в сектора. Собствениците на масиви вече осъзнаха, че трябва да си пазят работниците, от които са много зависими, категорична е Красимира Владимирова. От няколко години тя е и преподавател в паралелката по лозарство в училището в село Арчар и смята, че от училищната скамейка могат да излязат добри кадри за лозарството: 

"Практиката я провеждаме в реална работна среда... Децата го вършат с удоволствие питат, искат да знаят- което не  е без значение и са горди, че си изкарват собствени пари... Това е начинът- да се подготвят кадри, които да идат в реална обстановка... Ако е курс по лозарство- не винаги се научава най-важното, а в училище учим почвознание, растителна защита, болести, насекоми, сортове... Събрани така, тези знания правят една съвкупна подготовка на тези млади хора за едно бъдеще в тази професия... Има такива, които биха продължили, има ангажираност от тяхна страна..." 

Най-голямото удовлетворение за Красимира Владимирова е това, че е успяла да предаде любовта към лозята на учениците си, а част от тях искат да са като нея... 

В звуковите файлове чуйте още по-различна ли е грижата за асмите, има ли риск за растенията от повишението на температурите през летните месеци и по-ранното узряване на гроздовете и разбраха ли производителите, че трябва да заложат на местните сортове. 


Наближава средата на юни, а някак не се усеща, че лятото идва. Според синоптиците юни е месецът с най-много валежи в годината, но тази година месечната сума на валежите вече е изпълнена. 
Почвените влагозапаси ще се отразят благоприятно на зимните житни култури, но за зеленчуковите и овощните култури няма да е така. Какво да очакват земеделците- в звуковия файл чуйте агропрогнозата от Леночка Ангелова - директор на метеорологичната станция в Монтана. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07