Едно от съпътстващите събития на 29 юни, когато Белоградчик отбелязва своя празник, е откриването на изложбата „Белоградчик - скалната столица на България“ в Художествената галерия „Вълчо Вълчев“. На нея ще бъдат изложени творби на деца от 6 до 16 години, участници във Втория национален конкурс за детска рисунка, който се организира от Исторически музей - Белоградчик, Художествена галерия „Вълчо Вълчев“ и Йоана Кемилева - съпруга на патрона на галерията и Теодора Вълчева - негова дъщеря.
Над 60 са представените творби на деца от цяла България. Сред тях са рисунки на Школа по изобразително изкуство от гр. Лом с ръководители Радостин Иванов и Мария Крумова, Детски арт център „Видима“ - Севлиево с ръководител Снежана Велчева, Школа по приложно изкуство към Младежки дом - Белоградчик, Арт школа „Колорит“ - Плевен с ръководител Мая Ананиева, Ателие за сухо и мокро плъстене към Исторически музей - Белоградчик с ръководител Светлана Велидонкова, както и множество индивидуални участници.
Целта на конкурса е да открива и стимулира млади таланти в областта на изобразителното изкуства, да изгражда творческо въображение и индивидуалност по зададените теми, да популяризира музикални празници и фестивали, които се организират и провеждат в Белоградчик, да популяризира Балонената фиеста, която се провежда ежегодно в Белоградчик и да провокира интерес към този бисер на природата - Белоградчишките скали. Участниците са разделени в три възрастови групи: от 6 до 9 год., от 10 до 13 год. и от 13 до 16 год. Освен награди за първите три места във всяка възрастова група, ще бъдат раздадени и специални награди - на Община Белоградчик, на ДГС - Белоградчик, на Център за обществена подкрепа - Белоградчик и на организаторите. В журито, което ще оценява и класира участниците, са Елена Джунинска - уредник в художествената галерия, както и съпругата и дъщерята на Вълчо Вълчев.
Изложбата ще бъде открита на 29 юни от 11:00 часа и ще може да се види до 30 юли.
Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..
Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..
Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..