Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Смирненски: С днешната държавна политика за селата, те нямат бъдеще

Днес ще посетим село Смирненски, в община Брусарци. Преди време местните жители се оплакаха от тежкия трафик през селото им- върволици от ТИР-ове преминаваха ежедневно по главната му улица, избягвайки официалния път, за да не плащат такси. Днес основният проблем на селото е друг. Обезлюдяването и поройните дъждове са оставили и тук своя негативен отпечатък. 

"В селото вече са останали около 320 души", обяснява кметът на Смирненски, Димитър Димитров

"Това е и основният ни проблем- населението намалява. Преобладаващата част от него е на възраст над 70 години. Имаме много пустеещи къщи, улици запустяват, ние не можем да смогнем да чистим. Трябва да се помисли за техника, която да може да реже храстите, защото е израстнала гора вече. От година на година все по-зле става. Просто тук си трябва непрестанна поддръжка. А аз имам на разположение само един човек към кметството и той е на граждански договор. Имаме 29-годишни, но те не искат да работят. А и тези младите, нито разбират от технтика, нито от нищо. И машина да им дадеш за косене- те просто нямат желание. Не искат. Отказват. Имаме машини тук, питам кой ще коси - никой не иска. Отказаха се и от тези програми за 29-годишните. Миналата година работиха, тази отказаха. Не искат да работят. Сега, как да помогнеш на човек, който не иска да работи! Не питат има ли работа, а питат има ли програма. Това значи, че няма желание да работи..."

Дъждовната пролет и притеснителната прогноза за времето също е предизвикала доста страхове у местните.

И не случайно. До селото се намира третият по големина язовир в област Монтана - язовир "Христо Смирненски". Собственост е на държавното дружество "Напоителни системи" ЕАД. На него има изградена и Водно-електрическа централа. Заради неизплатени банкови кредити за над 8,5 млн. лева през 2016 година съдия изпълнител обяви за продажба ВЕЦ-а. Заедно с нея за продан са изнесени и близо 61 дка земя, в която са включени шахтите на основния изпускател, тръбопроводи, канал и  четири крана, които регулират изпусканите водни количества от язовира, които вече са чужда собственост. Така водоемът се превърна в потенциално опасен обект и при неправилна експлоатация може да застраши населените места и хората в района, предупреждават специалисти. 

"Язовирът се контролира, вече три седмици се изпуска", опроверга страховете кметът.

"Преливникът може и да прелее, но това зависи от дъждовете. Никой не може да каже колко дъжд ще падне и каква вълна ще дойде. Единствено от преливника може да дойде проблем, но той си минава през реката... Важното е, че язовира се контролира вече от няколко години. Има си човек, който всяка сутрин ходи, замерва нивото и дава доклади до Напоителни системи Монтана. Дори ако нещо се случи, водата няма да дойде към селото, а ще се оттече към нивите. Селото е по- нависоко. Ние имаме единствено опасения от долищата, които са зад селото. Те се пълнят с вода от поройните дъждове. Оттам може да дойде вода. Има канали, които ние си почистваме редовно и поддържаме, обаче природата никой не може да предвиди. Ти не можеш да прецениш какво количество дъжд ще дойде, а и досега такива моменти не е имало.Това е от няколко години насам. Мостовете и каналите, които са правени, са от преди много години. А за да се направи един канал, се взимат данните от 10 години назад. Това означава, че тогава не е имало такива дъждове. Сега нещата коренно са променени. Ние виждаме, че три месеца вече не е спряло да вали. При нас е започнало от трети март. Имаше един период от една седмица, в който спря и после пак- всеки ден и всеки ден. Земята вече се е пренаситила. Тя не може и да поема повече вода... "

Според Димитър Димитров, селата от Северозапада нямат бъдеще с държавна политика, като днешната:

"Като се има предвид какво се случва със селата и градовете днес, означава, че държавната ни политика не е на ниво. Просто тя е в съвсем друга посока. Трябва да се промени политиката на държавата за петилетки, както се казва. Едно време се работеше на петилетки- за 5 години се прави това, след 5 години се прави друго и т.н.- да има някаква перспектива, която да се гони. А ние това нещо изобщо сме го изключили и то вече от 20 години е така. 

И всичко взимат. Ето например, ние имахме бюджет и го взеха от Общината. А колкото повече окрупняваш нещо, толкова повече периферията затъва. Създава се някаква администрация, тя си работи там, а периферията вече приключва. никой не се грижи за селата и градовете, които остават с малко население. И повече внимание трябва към обикновения човек. Ти ако обърнеш внимание на селото и човекът ще е доволен. А след като не обръщаш внимание на населените места, хората как да са доволни? И постоянно се коментира по върховете, че населението не усещало усилията им. Е как ще го усети населението, като то нищо не се прави за населението. Значи ти първо трябва да достигнеш до обикновения човек, той да е доволен и тогава вече нещата ще бъдат добре. Те хората вече спряха и да гласуват. А това е един критерий, който ясно показва, че държавата не се справя с нещата, политиците по-точно. И въпросите трябва да се отнасят към политиците. И когато един политик тръгне да става депутат, да му се зададе въпроса, защо иска да стане депутат. Да каже конкретното нещо и след като не го изпълни, тогава да му се търси отговорност. Да му са задава непрекъснато този въпрос- Вие обещахте това, защо не го изпълнихте? И след като обещаеш нещо и не го направиш, това значи, че лъжеш. Автоматически ставаш лъжец. И защо ти е втори мандат, след като не си направил нищо през първия? И това е голям проблем. Това е най-големият ни проблем." 

Цялото интервю с кмета Димитър Димитров и мнения на жители на село Смириненски как преживяват в условия на криза и политически неразбирателства- в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00