Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пролет Цолова: Патриотизмът трябва да е всекидневен

2
Снимка: Радио ВИДИН

Важно е историческата памет да бъде съхранявана и предавана на идните поколения. Това е и една от мисиите на читалищата. Много често именно читалището в едно село е институцията, която е в основата на организирането на честванията, свързани с паметните за населеното място дати и събития. Така е и във видинското село Градец, където вече близо век Народно читалище "Просвета" изпълнява тази мисия.

Датите, събитията и личностите от миналото - това е един малък космос, който ние трябва да опазим и завещаем на идните поколения, казва секретарят на културното средище Пролет Цолова. Тя разказва, че макар населението да намалява, има събития, които всяка години събират малки и големи заедно, за да си припомнят миналото и да почетат героите. Така ежегодно на 1 юни жителите на Градец отиват в местността "Драката" и се прекланят пред паметта на загиналите на това място четници, участници във въстанието в Северозападна България от 1850 година, известно в Градец като Пашапетковата размирица. Именно към събитията от това време отново ни връща разказът на Пролет Цолова. 

Преди повече от 173 години в местността Драката са изклани около 300 въстаници. Бунтовниците са предвождани от Петко Маринов - паша Петко, поради което в Градец наричат въстанието Пашапетковата размирица. 

"Това наистина е едно много добре планирано и организирано въстание - то удивява със своята тактика, по начина, по който е било организирано. Знаете и Раковишкия манастир, където комитетът се събира, където се вземат тези важни решения. И всичко това всъщност се оказва, че е едно от най-големите и мащабни въстания за времето си. То не е възпято като нашата Априлска епопея, но всъщност е не по-малко значимо от това, което става през Априлското въстание. И още по-впечатляващото е това, че богатите, успелите хора, князете на селата вдигат раята, вдигат бедното население да въстане, за да имат първо оземляване, първи училища, първи църкви по българските земи, което хич не е малко", обясни Пролет Цолова

През 1937 година в Градец е поставена паметна плоча в чест на загиналите, а с указ на цар Борис I е наградена баба Йона Първянкина, чиито наследници често се връщат, за да присъстват на възпоменателните чествания. 

Важно е да бъде съхранена историческата памет и тя да се предава на младите, категорична е Пролет Цолова. Именно това се опитват и да направят в Градец с отбелязване не само на важните дати от националната история, но и на събития като Пашапетковата размирица. 

"Ние сме поколения наред, които се опитваме тези празници да ги запомним, да ги отбележим, да ги почитаме, което всъщност не е малко за времето, в което живеем... Имаме толкова неща, които можем да кажем тук - и за войните в Сръбско, и за нашите Покрайнини, и за нашия фолклор, бит и култура. Така че това е наистина един космос, който ние трябва да опознаем и да завещаем на нашите деца. Хубаво е, че пътуват децата ни по нашата България, но родината всъщност е и тук - малкото селце, малкия забравен край, в който ние трябва да възпитаваме нашите деца, че оттук тръгва нашият живот, нашият корен и винаги ще се връщаме към него. Независимо къде ще бъдем, в кой мегаполис ще живеем по света, ние ще се връщаме точно към онова малко, полузабравено или обезлюдено селце, от което сме тръгнали. Нека да уважаваме тези паметни дати, защото времената, в които живеем, това, което се случва ежедневно - помията, която ни помита, трябва да има и такива "острови", в които душата ни просто да бъде пречистена. Защото като си представим колко млади живота са отишли, точно за да живеем в едно по-добро време, е някак си непростимо да се занимаваме с тези ежедневни злободневки, които не носят нищо - нито на нас, нито на нашите деца, нито на поколенията и, най-важно, на тая България", посочи секретарят на читалището в село Градец. 

Патриотизмът не трябва да е само на 3-ти март, той трябва да е всекидневен, казва Пролет Цолова. И допълва, че това осмисля и съществуването ни на този свят. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00