Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дългият ковид засяга 10% от преболедувалите

Снимка: БГНЕС

Поне 10% от хората, инфектирани с коронавирус, са засегнати от така наречения "дълъг ковид". В световен мащаб броят им е около 65 млн. души, като се очаква той да продължи да се увеличава. Това показват последните проучвания по проблема, обясни вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. Според нея дългият ковид ще продължи да ни вълнува и в близко бъдеще. 

"Знаем, че така наричат онези случаи, в които симптоматиката продължава повече от 4 седмици, след първоначалното доказване на инфекцията. И между другото това е един проблем, с който в момента се срещаме доста сериозно и който очевидно, че в бъдеще ще продължи да ни вълнува. Колко дълго ще продължи това е трудно да се каже, но излезе една интересна публикация в списание "Nature", която обобщи познанията към момента в тази област. Което можем да кажем е, че такъв дълъг ковид се среща при поне 10% от хората, които са били инфектирани с вируса SARS-CoV-2."

Дългият ковид е едно мултисистемно заболяване, каза още проф. Александрова и посочи, че при над 27% от хората има увреждания на повече от един от орган.

Проф. Радостина Александрова"Проучвания, провеждани при различни групи хора, следи се какво се случва със сърцето, белия дроб, черния дроб, панкреаса, слезката и се оказва, че при 60-70% от хората с дълъг ковид има увреждания в един от тези органи, по при 27-29% - в повече от един, тоест виждаме, че нещата са сериозни... Може би защото вирусът продължава да се задържа в организма, може би защото повлиява в имунния отговор, защото предизвиква различни автоимунни реакции, защото взаимодейства с нашия микробиом и много други причини, може би една или комбинации от няколко."

До една година от първоначалната инфекция с COVID-19 рискът от някои проблеми е доста повишен, показват още последните медицински наблюдения. 

Вирусът промени не само нашия свят, но вероято и този на микроорганизмите. Затова трябва да бъдем готови за изненади, смята вирусологът проф. Радостина Александрова. Освен това тя припомни, че през лятото на сцената излизат ентеровирусите и посочи, че добрата хигиена може да ни помогне да се предпазим от тях. 

"Самите ентеровируси са поне 60 вида. Те биха могли да се предадат по въздушно-капков път, също така, чрез замърсени повърхности, при контакт между хората може също да се предаде, така че отново се връщаме до необходимостта от това да си мием често ръцете, да спазваме много добра лична и обществена хигиена. А също така е доста пъстра и картината от симптоми, които може да предизвика, освен като настинка, с драскане в гърло, хрема, но може да се стигне до по-висока температура. Това са вируси, които могат да засегнат и храносмилателната система."

По публикацията работи: Изабел Борисова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07