Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видински композитор и арабски изпълнител с общ музикален проект

4
Мохамед Азима (ляво) и Николай Антов (дясно)
Снимка: Радио Видин



Нов интернационален проект създава музикален мост между България и Египет. 

Видинският композитор Николай Антов и арабският изпълнител Мохамед Азима с общи усилия дават нов прочит на песните на най-популярната видинска група за поп музика през 80-те и 90-те години формация "Север"

От български на арабски, както и от арабски на български, двамата творци решават да смъкнат максимално езиковата бариера и да реализират няколко креативни и нестандартни проекта. 

Те се срещат съвзем случайно в Египет. Азима, също като Николай Антов, има туристическа фирма и това става и поводът за случайната им среща. 

"Беше много уникално за мен. Един човек ми каза "Азима, аз съм твой приятел във Фейсбук. За мен беше прекрасна изненада. Уговорихме се за музиката и работата ни. След няколко месеца отидох в България, в София, срещнахме се там през февруари на Национално изложение на туристическия бранш. Казах му, че имам 4-5 дни в България и няма как да обсъдим всичко и му казах, че ще идвам отново през юли. Така се случиха нещата. Така започнах да пея песента на моя прекрасен приятел и звучи божествено. Той прави музика, която като слушаш и летиш на небето. Така я усетих. Затова решихме да направим нещо интересно, ново. Да направим текст който е една част на арабски и една част на български. Ще звучи интересно и по-различно.", разказа Азима.

Арабският изпълнител има три самостоятелни музикални албума. Освен певец, той е гид, обича туристите, особено българите, дошли в Египет. Има и няколко различни дипломи за висши образования, сред които Филология, Туризъм и Физкултура. Но да пее, признава, започва съвсем случайно. 

"Това е много интересно и има история зад това. Преди 12 години бях в Кирай да уча китайски език. И случайно видях един мъж, който свиреше на китара. Аз му казах, че свири много добре, а той ми предпожи да изпея нещо на арабски. Аз запях, а той ми каза, че имам прекрасен глас, че трябва да направя нещо. След като се прибрах в Египет, записах да уча в музикалния факултет и се получи. След това направих и видеоклипове, и албуми. Но както при вас сега, така и там, модерната музика е чалгата. Ние също имаме чалга, но е различна. Но аз учих музика, музика. Затова спрях и си казах, че трябва да намеря време да направя нова музика, която да е съвременна, но да не е чалга. Така случайно ни срещна и музиката на Ники. Тя е божествена."


Така се стига и до проектът, който Николай Антов и Азима започват да реализират с общи усилия. Зад един перфектен продукт стоят винаги много часове работа, труд и постоянство, изключение не прави и песента, която двамата творци пресъздават.  
Песента "Любовта просия не търпи", която е по музика на видинския композитор, стана част и от проекта "Пеещи артисти". Тя се ражда преди около 30 години по текст на актьора Симеон Владов. Днес вече звучи и на арабски. Толкова еднаква и толкова различна.


"Когато говорим за музика-нямаме граници. Музиката е средство, чрез което хората общуват, както всяко едно изкуство. Но интересно е, когато виждаш погледа на друг народ, на друга култура, върху един и същ музикален продукт. В случая моята песен... Това да имаш човек от друга народност, който да има твоето усещане за изкуство, нас ни обединява музиката, след това ни обединява отношението към хората.. Той дори в автобуса пее на хората. Представете си, отивате в Египет и чувате "Моя страна, моя България". Той има и записани песни на български в студио. Това е много интересно, защото обикновено ние, българите, сме поклонници на нещо, а виждаме човек, който харесва нашата музика, нашата култура, нашия бит", коментира Николай Антов. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Започва Седмицата на професионалните умения в област Видин

От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва  Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават..

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско-турската война 1877 – 1878 година.

Отбелязваме 147 години от освобождението на Видин

Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго.  Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя...

публикувано на 24.02.25 в 11:36

В „Музикална зона“: Елвис и Присила Пресли- една звездна, но болезнена любов

  Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..

публикувано на 24.02.25 в 09:00

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00