Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да сменим ли националния си празник - разни хора, разни мнения

Снимка: Радио ВИДИН


Да се промени датата на националния празник на България от 3 март на 24 май. Това е едно от предложенията на коалицията ПП-ДБ за промени в конституцията. Опитахме се да намерим празник, който обединява, а не разединява, посочи при представянето на идеята премиерът Николай Денков: 

"От една страна той носи чувството за гордост от това, което сме постигнали в исторически план и това, което сме дали на света. От друга страна той е уникален празник с това, че той ни пренася от миналото в бъдещето. Това, което можем да дадем на света освен, че ни обединява всъщност е въплътено именно в този празник, като празник на българското слово, просвета и култура и на кирилицата." 

24 май е прекрасен български празник, всепризнат и обичан от всички, но България е достатъчно сериозна държава с международен авторитет, а сериозните държави не си менят според конюнктура националните празници, отбеляза за Радио ВИДИН Красимир Богданов- историк и учител от Враца. 

"24 е един прекрасен български празник на азбуката, просветата, културата и книжовността... Уникален празник,  в световен мащаб вероятно няма друга страна, която да отдава такава почит на култура и своята книжовност. Но този празник има съвсем друга насоченост... А преглеждайки световната съвременна действителност, болшинството държави, да не кажа 99 %, обикновено почитат дати, свързани с освобождение, с независимост, с революции, тоест с далече по-героични събития, които са дали основата на тяхната държавност. И от тази гледна точка може да се каже, че 3 март е точно отговарящият на тези наши представи за български национален празник... Не подкрепям такава промяна, то е очевидно и от публикуваните вече кратки социологически изследвания, където повече от 70 % не подкрепят такава промяна..."

Мненията на видинчани относно промяната на националния празник са контрастни, показа анкета на Радио ВИДИН:

"По-свещено от празника на славяните, на българите - писмеността няма...  Той е приет 3 март, но истината е, че тези, които са финландци, украинци, всички са дошли с една клетва, така, че да могат да се съберат всички българи в България, но не и да си мислят, че руснаците са ни освободили...На 100 процента съм за промяната... Твърдо трябва да се смени националния празник, защото е свързан с чужди влияния много години. Най-хубавия празник трябва да е 24 май, това е чисто български празник. Това е празникът, с който всички българи се гордеят. 3 март е празник ,който е за руснаците не за българите. Те не са имали цел да ни освободят, а да ни заробят... 3 март е една дата, която погрешно се смята, че някакви руснаци, такива, които са имали цел тук да завземат геополитически позиции, са дошли от голяма любов към братския български народ славянски да ни освобождават. Не е вярно, те ни освободиха, а в действителност ни заробиха. Затова 24 май пред 3 март"- споделиха привържениците на идеята за промяна на националния празник. 

"Не трябва да променяме национални празник и ако го нямаше 3 март, ние щяхме да пишем на турски. 3 март ни прави държава. Това предложение се прави сега по простата причина, че се правят големи промени в конституцията и да изтласкат истината настрани от релсите... Не съм съгласна за тази промяна. Защото това е било освобождението на България... " - посочват защитниците на тезата 3 март да остане национален празник. 


Според предложението на ПП ДБ празникът 24 май трябва да е с наименованието Ден на българското слово, просвета и култура и на кирилицата вместо Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Вчера в декларация от парламентарната трибуна депутатите от "Има такъв народ", "Възраждане" и БСП реагираха остро срещу идеята да бъде променен националния празник на страната ни - Трети март. А според лидера на ГЕРБ Бойко Борисов относно това дали 24 май трябва да е официалния празник на България трябва да има дискусия в обществото.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50