Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валентина Стоева: Добрите детски книги подготвят децата за реалния живот

2
Валентина Стоева, Фондация "Детски книги"
Снимка: Личен архив

Много често родителите на деца на възраст от 0 до 6 години четат на децата си книги, които избират заради интересните илюстрации, тоест издания, които допадат на самите родители. В същото време има теми, които в България са табу що се отнася до детската литература, макар че именно те биха могли да подготвят децата за реалния живот. Това са част от заключенията от проведеното от Фондация "Детски книги" проучване с участието на 1129 респонденти от цялата страна, които имат деца в посочената възрастова група.

Това какви книги родителите избират да четат на децата си влияе върху интереса на децата впоследствие към четенето, обясни създателят на Фондацията Валентина Стоева:

"Това, което за нас беше интересно е, че да - родителите четат на децата, някои четат поне веднъж дневно, има и такива, които четат и по-често. Но родителите обикновено, ако искат да четат и трябва да изберат книги, които да четат на децата си, те избират например приказки, които им допадат - тоест класически приказки, или книги с илюстрации, които допадат на родителя. Но всъщност това означава, че децата не винаги имат право на избор, а правото на избор е важно, защото децата може би не могат да обяснят коя книга искат и защо, особено когато са в такава ранна възраст, но те интуитивно знаят коя история им помага да трупат знания или да развиват определени умения." 

Валентина Стоева отбеляза, че голяма част от родителите в тази възраст всъщност не са склонни да предлагат на децата си книги по тежки, по трудни теми - включително такива като болести или деца в неравностойно положение, да не говорим за темата за смъртта, която се води тема табу в България. 

"Всъщност е безкрайно важно да подготвим децата - да знаят, че това е част от живота. Родителите в България се опитват да предпазват децата си - отглеждат ги в саксии, под стъклен похлупак и всъщност са безкрайно изненадани, когато децата станат или нетолерантни, или пък в една подобна ситуация, която не е приятна житейска ситуация, но за съжаление се случва да изпаднем в такава, децата нямат отговор и реагират неадекватно, тоест не могат да се справят с болката, със стреса, с тъгата, точно защото ние сме ги заблудили, че животът е розов и прекрасен и не сме им дали другата гледна точка. Това беше един от интересните поне за мен резултати и нещо, по което трябва да работим - ние като насърчители на четенето и всички хора като общество: трябва да работим в посока да подготвим децата да бъдат толерантни и емпатични и да знаят, че всяко наше действие всъщност води до определени последици." 

Важно е родителите не просто да четат на децата си, но и да обсъждат с тях прочетеното, посочи Валентина Стоева. Според нея, добрите книги съдържат всички важни теми, а въпросът опира до качеството на предлаганите на пазара книги за деца, както и до качеството на изданията, които влизат в домашната библиотека. Затова родителите е добре да се доверят на специалистите, а това са библиотекарите, учителите, както и книжарите. На интернет страницата на Фондация "Детски книги" също могат да бъдат намерени препоръки за качествена детска литература. 

Най-малките читатели, които в момента притежават карта и посещават Детския отдел на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев", разбира се заедно с родителите си, са едва на две годинки, разказа библиотекарят в отдела Милена Иванова:

"В библиотеката вече идват, за радост, много малки дечица. Имаме читатели, които са на две годинки, на три годинки, с родителите. Отначало малко престояват в стаичката, която сме оборудвали за най-малките, разглеждат озвучени книги, със звуци, такива с капачета, енциклопедии... Вече имаме книжки за най-малките - от две-тригодишни могат спокойно да идват... На дечицата много им харесва и след това искат да идват все по-често в библиотеката и да прекарват време тук... Всяко дете си е с различни предпочитания - харесват особено книги за животни, а ние вече имаме за най-малките и такива, които са на тема психология: за чувствата, за целувката, за мама, за обичта... Родителите се интересуват и чрез интернет и някой път идват при нас подготвени с определено търсене, някой път ние им предлагаме."

Милена Иванова също е категорична, че любовта към четенето се възпитава от най-ранна детска възраст, затова и във видинската библиотека с радост посрещат всеки нов малък читател. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00