Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бюджет 2023: защо са недоволни работещите в сферата на културата?

Държавният бюджет за 2023 година, който влезе в сила в началото на месеца, предвижда парите за култура да са 0,4% от Брутния вътрешен продукт (БВП). Макар че като сума финансирането в тази сфера да нараства - от 340 милиона лева за 2022 година на 357 милиона за 2023 година, този ръст реално не компенсира дори инфлацията, отбелязват и синдикатите, и работещите в сферата. 

Подобно отношение към хората на културата е унизително, посочи Кирил Бинев, председател на федерация "Култура" при Конфедерация на труда "Подкрепа". 

"В края на годината ще имаме същото каквото е било досега - работещи бедни, едва свързване на двата края и минимална работна заплата... Много е жалко. И по-тревожното е, че в свое изявление министърът на финансите заявява, че за следващата година пак няма да има никакви пари, тоест няма да има никакво увеличение за парите за култура..."

Настояването на синдикатите е за 50% увеличение на бюджета на културните институти, обясни Кирил Бинев. 

"Ние сме изготвили становище и сме го дали още когато се обсъждаше бюджетът за 2023 година. Общо взето нашите искания бяха за 50% увеличение - не говоря на заплатите, а на бюджета на културните институти, защото те с този бюджет, освен възнаграждения, развиват дейност... Самата издръжка вече е много по-скъпа - цените и на услуги, и на електроенергия са много по-високи. Но едно увеличение от 50% - и за музеите, и за библиотеките, а и за музикално-сценичните, би дало възможност заплатите да бъдат увеличени да стигнат в рамките на 1500 лева."

Любомир Бояджиев, който от 2000 година е директор на Драматичен театър "Драгомир Асенов" - Монтана помни промените в началото на 90-те години на миналия век, когато редица театри практически са закрити - театрите във Видин, Монтана, Кюстендил и още други стават т.нар. сцена "6+1" - на някои общините подават ръка и те стават общински, други обаче, като този в Кюстендил, престават да съществуват. Любомир Бояджиев е категоричен, че сферата на културата се неглижира, а проблемът с недофинансирането е хроничен. 

"От много време, според мен, държавата абдикира от грижи за културата. Културата и образованието трябва да бъдат приоритети в политиката на правителствата. Изкуството, и то различните родове изкуства, възпитава в красиво мислене... Затова аз смятам, че това, което се случва сега, и тези нещастия, и тези убийства, са плод именно на това - девалвираха много ценности..."

В момента един млад актьор в монтанския театър започва със заплата от 750 лева, дава за пример Любомир Бояджиев. Той обаче не е оптимист, че тези, които взимат решенията, най-после ще чуят гласа на хората на културата. 

"Моите актьори всички до един работят и на друго място, за да могат да свържат двата края. Тук ги крепи само голямата любов към театъра. Моят театър се беше специализирал в това да правим продукция, която да се играе и пред малките населени места. Защото никой от "Раковска" - нашият "Бродуей", няма да отиде да играе в Мадан, в Копиловци, във Вълчедръм..."

Ръководителят на Духов оркестър "Дико Илиев" - Оряхово Калоян Трайков работи едновременно на три места - ръководител е на младежкия духов оркестър при Центъра за работа с деца във Враца, като е и музикант в духовия оркестър при читалище "Развитие". Той разказа, че оркестър "Дико Илиев", който през тази година навърши 70 години, оцелява единствено благодарение на Община Оряхово. Според него, за да се съхранят традициите в духовата музика, е необходима държавна политика. 

"Културата е оставена в много лошо състояние - освен духовата музика, освен тези традиции, един читалищен оркестър - говорим за професионални музиканти, са на минимална заплата. Същото е и при актьорите в театрите. Просто политиката на държавата е такава. И сега бюджетът е намален - даже няма и 1%. А една държава без култура е загубена... Поне тук, в този сектор, заплатите са ниски - млади хора не идват, не им се занимава. Ако дойде някой музикант да свири в един градски духов оркестър, трябва да бъде или пенсионер, или такъв, който работи на още поне две места, за да може да има един приличен стандарт на живот. Ако в един момент и при нас има малко по-добро заплащане, ще започнат и други хора, млади хора да се интересуват и това нещо да не се губи като традиции - защото, честно казано, отива на изчезване, накрая ще останат само кръчмарските оркестри."

Председателят на федерация "Култура" Кирил Бинев обясни, че синдикатите не са спирали срещите с представители на различните политически сили, с които разговарят за необходимостта да се предвидят повече пари за култура в бюджета на държавата. Не срещат обаче нужното разбиране. Така че предстоят протестни действия. Те ще започнат вероятно през септември, като кулминацията се предвижда да бъде на 1 ноември - Деня на народните будители. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Църквата в Градец ще отбележи храмов празник

На 20 юли във видинското село Градец ще отбележат храмовия празник на църквата "Свети пророк Илия" и Илинден. Това е една от малкото черкви в епархията, която носи името на свети пророк Илия. Тази година в Градец отбелязват и 170 години от построяването на първия християнски храм в селото. Повече за църквата и празника разказва Пролет Цолова,..

публикувано на 17.07.24 в 17:10

Археолог: Нужни са проучвания на крепостта край село Чичил

Необходима е поне 5-годишна програма за проучване на крепостта край село Чичил , която е късноантичната Кастра Мартис, за да бъдат разкрити останките от нейното минало величие и те да могат да се превърнат в център за посещения. Това каза проф. Сергей Торбатов от Националния археологически институт с музей при БАН, който преди няколко години прави..

публикувано на 17.07.24 в 16:35

Да отдадеш апартамента си под наем на туристи

В разгара на туристическия сезон , когато все повече хора пътуват, а хотелите са претъпкани, популярност набира краткосрочното отдаване и съответно наемане на имоти . Услугата, алтернативна на тази, предлагана от традиционните места за настаняване, е позната отдавна по света, а у нас става все по-популярна през последните години. Туристите, които..

публикувано на 17.07.24 в 15:35

Плажът при Ново село дава прохлада в горещините 

Полегат бряг, широка плажна ивица, чиста вода. Това са част от предимствата на плажа край Ново село , където през почивните дни търсят прохлада хора от различни населени места на Видинския край. Плажът е гордост за местните , които са убедени, че по-хубав по дунавското крайбрежие няма. Отчитат обаче и недостатъците му и търсят подкрепата на..

публикувано на 17.07.24 в 14:52

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00