Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да намалим стреса след отпуска

Снимка: Радио ВИДИН

Всеизвестен факт е, че дългоочакваната лятна отпуска има благоприятно влияние върху високите нива на стрес, натрупани през годината. Продължава ли обаче да има положително влияние почивката върху психичното ни здраве и след завръщането ни на работа?

Според проучвания по темата - качествено преживяната ваканция поддържа трайно ниски нивата на "бърнаут" до 3 седмици след края ѝ. Но интересен е фактът, че нивата на стрес бързо се покачват още през първите дни след отпуската. Оказа се, че си има и термин - постваканционен стрес. За полезни съвети как да го преодолеем потърсихме психолога от Видин Теодора Цекина

"Може да се каже, че съществува такова понятие, като постваканционен стрес, тъй като след толкова хубав сезон като лятото и след големите ни отпуски, трябва да се върнем отново на работното си място и това не винаги е приятен момент. Факторите, които оказват влияние върху кондицията ни са повечето време, което трябва да прекарваме на закрито помещение, докато сме свикнали лятото да сме повече навън. Натрупаните задачи докато сме били в отпуск и чувството, че не можем да се концентрираме и нямаме достатъчно енергия да свършим всичко. Как бихме могли да го преодолеем? Ами например да не си поставяме високи цели още в първия работен ден, трябва много добре да степенуваме дейностите си, така че постепенно да навлезем в работата. Да си осигурим малки бягства от ежедневието, да използваме задължително всичките си малки почивки по време на работния ден и след работа да се опитваме да се занимаваме с приятни неща. Да прекарваме повече време навън и едно от най-важните неща, да си осигурим поне един ден между отпуската си и първия работен ден, в който да се адаптираме към идеята, че отново се връщаме на работа..."

Пандемията, която ни сполетя, откри нови хоризонти в работния процес и много хора работят от домовете си. Как работещите от вкъщи се справят с адаптацията след почивка? Кристиан Петров работи като компютърен специалист от 3 години, по 8 часа дневно от вкъщи. Работата му изисква кореспонденции с много хора и я определя като натоварена. В същото време не му се налага да излиза от дома си, да пътува и да общува с хора на живо. За позитивите и негативите и има ли постваканционен стрес в условията на работа от дома, разбираме от него: 

"Трудности не можеш да срещнеш, освен това, че като свършиш работа, обичайно човек става с щастие и с очакване да се прибере вкъщи, а реално тези, които работят от вкъщи, когато свършат работа, вече са си вкъщи. Единственият минус, специално за мен е социалната среда. Направо е дори бих казал, деградиращо, все пак хората са социални същества, ние трябва да можем да комуникираме лично с хората и да сме сред хора. Така, като съм си сам вкъщи, все едно че работата, която върша няма същото значение. В един момент може да се превърне даже в едно досадно действие, което трябва да свършиш през деня, като домашните задачки. Но аз въпреки това съм си много доволен от това, че работя от вкъщи понеже ми дава една по-голяма свобода и повече време за себе си, не губя време с пътуване. Истината е, че дори по време на работа, когато нямам работа, вместо да бездействам, мога да използвам това време и го използвам ефективно, като правя нещо друго по къщата. След отпуска, когато трябва да се връщаш на работа, на всеки му е неприятно, но след като работиш от вкъщи това чувства много е заглушено. Имам си конкретно място за офис. Всеки човек, който работи от вкъщи, независимо дали няма друга стая, може да си отдели едно кътче, конкретизирано специално само за работа и да сяда там, само когато трябва да работи."

Трябва да се стараем да приемаме всеки ден като подарък, който носи своите перспективи и щастие. Щастливият живот не е само по време на ваканциите и празниците, а всеки ден и навсякъде, стига да искаме и да мислим позитивно.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45