Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да намалим стреса след отпуска

Снимка: Радио ВИДИН

Всеизвестен факт е, че дългоочакваната лятна отпуска има благоприятно влияние върху високите нива на стрес, натрупани през годината. Продължава ли обаче да има положително влияние почивката върху психичното ни здраве и след завръщането ни на работа?

Според проучвания по темата - качествено преживяната ваканция поддържа трайно ниски нивата на "бърнаут" до 3 седмици след края ѝ. Но интересен е фактът, че нивата на стрес бързо се покачват още през първите дни след отпуската. Оказа се, че си има и термин - постваканционен стрес. За полезни съвети как да го преодолеем потърсихме психолога от Видин Теодора Цекина

"Може да се каже, че съществува такова понятие, като постваканционен стрес, тъй като след толкова хубав сезон като лятото и след големите ни отпуски, трябва да се върнем отново на работното си място и това не винаги е приятен момент. Факторите, които оказват влияние върху кондицията ни са повечето време, което трябва да прекарваме на закрито помещение, докато сме свикнали лятото да сме повече навън. Натрупаните задачи докато сме били в отпуск и чувството, че не можем да се концентрираме и нямаме достатъчно енергия да свършим всичко. Как бихме могли да го преодолеем? Ами например да не си поставяме високи цели още в първия работен ден, трябва много добре да степенуваме дейностите си, така че постепенно да навлезем в работата. Да си осигурим малки бягства от ежедневието, да използваме задължително всичките си малки почивки по време на работния ден и след работа да се опитваме да се занимаваме с приятни неща. Да прекарваме повече време навън и едно от най-важните неща, да си осигурим поне един ден между отпуската си и първия работен ден, в който да се адаптираме към идеята, че отново се връщаме на работа..."

Пандемията, която ни сполетя, откри нови хоризонти в работния процес и много хора работят от домовете си. Как работещите от вкъщи се справят с адаптацията след почивка? Кристиан Петров работи като компютърен специалист от 3 години, по 8 часа дневно от вкъщи. Работата му изисква кореспонденции с много хора и я определя като натоварена. В същото време не му се налага да излиза от дома си, да пътува и да общува с хора на живо. За позитивите и негативите и има ли постваканционен стрес в условията на работа от дома, разбираме от него: 

"Трудности не можеш да срещнеш, освен това, че като свършиш работа, обичайно човек става с щастие и с очакване да се прибере вкъщи, а реално тези, които работят от вкъщи, когато свършат работа, вече са си вкъщи. Единственият минус, специално за мен е социалната среда. Направо е дори бих казал, деградиращо, все пак хората са социални същества, ние трябва да можем да комуникираме лично с хората и да сме сред хора. Така, като съм си сам вкъщи, все едно че работата, която върша няма същото значение. В един момент може да се превърне даже в едно досадно действие, което трябва да свършиш през деня, като домашните задачки. Но аз въпреки това съм си много доволен от това, че работя от вкъщи понеже ми дава една по-голяма свобода и повече време за себе си, не губя време с пътуване. Истината е, че дори по време на работа, когато нямам работа, вместо да бездействам, мога да използвам това време и го използвам ефективно, като правя нещо друго по къщата. След отпуска, когато трябва да се връщаш на работа, на всеки му е неприятно, но след като работиш от вкъщи това чувства много е заглушено. Имам си конкретно място за офис. Всеки човек, който работи от вкъщи, независимо дали няма друга стая, може да си отдели едно кътче, конкретизирано специално само за работа и да сяда там, само когато трябва да работи."

Трябва да се стараем да приемаме всеки ден като подарък, който носи своите перспективи и щастие. Щастливият живот не е само по време на ваканциите и празниците, а всеки ден и навсякъде, стига да искаме и да мислим позитивно.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17