Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мраморни плочи съхраняват паметта на видинската Синагога

2
Снимка: Фейсбук

След освещаването на Видинската синагога през 1894 г. в притвора на храма са били поставени две мраморни плочи с имената на дарителите, които са спомогнали за нейното построяване. Три десетилетия по-късно, в салона тържествено са били монтирани още две мраморни плочи с имената на загиналите в Балканските войни видински евреи, обясни за Радио Видин Венцислава Станкова, специалист по маркетинг и реклама към Културен център "Жул Паскин":

"Второто голямо събитие в живота на видинското еврейство, след освещаването на Синагогата през 1894 година, е тържественото откриване на двете мраморни възпоменателни плочи, които били поставени в салона на самата Синагога. Тържественото откриване е било на 8 ноември 1931 година... Плочите са художествено изработени. Отгоре има две заповеди: "Не убивай!" и "Не кради!", а текстът гласи: "В памет на падналите в полебран за България през войните от 1912-1913 година и 1915-1918 година. Със златни букви са изписани имената на героите... На всяка една от плочите са изписани по 15 имена, общо 30 имена. По 15 загинали на една плоча... Взех решение, че няма да бъдат поставени в двора, а ще бъдат поставени на мястото, където са били и в миналото, но няма да бъдат закачени на стената, тъй като не се разрешава никъде да се дупчат стените. Де факто, поради тази причина те не могат да бъдат поставени на стената, защото не се знае с какво лепило трябва да бъдат залепени, за да стоят... Трябва да са тук, при нас, за откриването, тъй като те са важен елемент от Културния център и трябва да са тук."

Днес мраморните паметни плочи са запазени в цялостния им вид, като през годините са съхранявани на различни места - за последно в Еничар капия във Видин. 

Преди седмици паметните плочи бяха преместени в музей "Кръстата казарма" за реставриране, това обясни Юлияна Димитрова, директор на Общински културен институт "Дунав". По думите ѝ плочите са доста масивни, със сериозна структура като тежест и поради тази причина са изработени специални рамки, за да бъдат добре укрепени и да могат да бъдат съхранявани възможно най-дълго и по най-добрия начин. 

Мраморните паметни плочи, с имената на евреите, загинали във войните за национално обединение и на евреите - дарители, намирали се някога на стените на видинската Синагогаще могат да се видят днес на официалното откриване на Културен център "Жул Паскин", в който е адаптиран еврейският храм след реставрацията му. 

По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..

публикувано на 03.02.25 в 14:00

В „Музикална зона“ слушаме Бони Тейлър

  Характерен дрезгав глас, който не може да се обърка. Може би се сетихте, може би я познахте от снимката? Става дума за уелската рок-певица Бони Тейлър. 73-годишната звезда продължава да е в шоубизнеса, като през 2013 беше водеща на британската Евровизия. Нейните хитове остават в историята на музиката. Едва ли има някой, който да не е слушал едни от..

публикувано на 03.02.25 в 09:00