Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нужна ли е допълнителна езикова подкрепа по български език в училище

Снимка: РАДИО ВИДИН

През последните години, при ковид вълната, много български семейства се завърнаха от чужбина. Заради войната в Украйна в страната ни убежище намериха и украински семейства. Срещат ли трудности в часовете по български език децата на мигранти и на българи, които са живели в чужбина, както и децата от малцинствените групи и необходима ли е допълнителна езикова подкрепа зя тях?

Видинското Основно училище "Епископ Софроний Врачански" се намира в квартал "Нов път", където живеят предимно роми. Учителите в училището спазват стриктно държавните образователни изисквания, каза директорът Милотин Борисов.

"Тези дечица, тези ученици, пристигайки си като мигранти отвън, мисля че не е толкова голям проблемът, защото аз тук в училището съм от 30 години, може би, но не съм се срещал с дете, което влизайки да не познава, т.е. да не му е понятен българският език дори да кажа на 50 процента", каза Милотин Борисов.

В училището се работи по проекти, което спомага за развитието и обогатяването на езика на децата. Децата, които са живели в чужбина и са се върнали във Видин, владеят много добре и чуждия език, който са изучавали в страната, от която идват.

"Българският език си е официален език. И в училището се говори абсолютно изцяло на сто процента само на българки. Наблюденията ми са такива, че те в своите домове, в своето семейство те използват ромския език, те комуникират между тях съответно на ромски, но ще се повторя за кой ли път, тук, в училище се говори само на български. Първо, учебната програма е заложена съответно с часове, след което след обяд имаме групи за самоподготовка, след което имаме проектна дейност, която децата, за какъвто и да е било проект, по какъвто и да е било предмет те разговарят на български език", допълни Милотин Борисов. 

Би могъл да бъде увеличен нормативът от 7 часа по български за начален етап заради резултатите от националното външно оценяване, смята директорът на училището. 

Две момичета от Украйна са учили през миналата учебна година в Основно училище "Иван Вазов" - Видин. На едното от децата преподава Веселина Димитрова - начален учител в училището:

"Да, срещахме затруднения. Езикът е близък, майката е бесарабска българка и детето малко беше учило български в родината си. Но, има много термини, които се използват в българския език са непонятни за нея. За обяснението на тази терминология трябваше повече думи да се усвоят на български език. Нали, говоря за езика. Тези думи ги усвоявахме по наш си начин, с тетрадка - речник. Това, което ми е липсвало е някакъв учебник или учебно  помагало, което да адаптира това, което детето не знае."

Дечицата от класа също помагат и обясняват на старателното момиченце, когато се е затруднявала, допълни Веселина Димитрова. Сестричката ѝ също успешно се справя в българското училище. Завършила е 7-и клас и е приета в езиковата гимназия във Видин.

Изучаването на езика не се изчерпва само с писането и четено. Всъщност езикът е ключът към българската култура. Участието на децата в различни прояви и събития извън училищния живот, заедно с техни връстници от други градове или държави също обогатява познанията им. На такива срещи е организатор или е присъствал като участник и Борислав Митрашков - председател на Народно читалище "Пробуда-1925" в село Флорентин, община Ново село. 

"Понеже работя с различни малцинствени групи, говорим специално с ромите, работил съм по няколко проекта като участник или подизпълнител. Да, имаме във Видинско и в Монтана, във Враца, в Румъния роми, които говорят на български език, помежду тях си с техните родители обръщал съм внимание, че си говорят на ромски език. Но пък интересното е, че когато съм преподавал различни лекции на различни тематики като например фолклор, култура и т.н., защото един от проектите ни беше с една организация, неправителствена от във Велико Търново, доста известна там учениците в училището, където ходех и се занимавах с тях с народни танци ме срещаха по улиците и ми говореха на български. Което за мен беше наистина гордост, защото им разказвах за техния етнос, за техните традиции и обичаи, защото проучвахме тези неща", споделя опит Борислав Митрашков.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20

Могат ли демографските пустини да се превърнат в оазиси

Близо 40% от страната ни е “демографска пустиня” , обяви доц. д-р Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека при БАН. Това са територии, на които живеят по-малко от 10 души на квадратен километър. В 217 от всичките 265 общини в България има ядра на демографски пустини, но Видин е сред областите, в които тези територии се..

публикувано на 19.06.24 в 13:31

Спазват ли правилата водачите на електрическите тротинетки

Придвижването с електрическа тротинетка става все по-често срещано. Двуколесните превозни средства се използват от хора на всякаква възраст в тяхното ежедневие. Някои ходят на работа с тротинетка, други до магазина, трети карат за удоволствие. Pрактически те могат да се използват с всякаква цел за улеснено придвижване. Все пак като всяко превозно..

публикувано на 18.06.24 в 11:00

Гарантира ли Европейският съюз достатъчно икономическо благополучие за всички

Между 6-и и 9 юни 2024 г. над 370 милиона души в 27 държави членки имаха право да гласуват на европейските избори. Данните показват приблизителна избирателна активност в целия ЕС от 51,08 % при окончателни резултати от 17 държави членки и предварителни резултати от други 10 държави. Най-висока е избирателната активност в Белгия- 89,82%, а..

публикувано на 17.06.24 в 15:35