Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нужна ли е допълнителна езикова подкрепа по български език в училище

Снимка: РАДИО ВИДИН

През последните години, при ковид вълната, много български семейства се завърнаха от чужбина. Заради войната в Украйна в страната ни убежище намериха и украински семейства. Срещат ли трудности в часовете по български език децата на мигранти и на българи, които са живели в чужбина, както и децата от малцинствените групи и необходима ли е допълнителна езикова подкрепа зя тях?

Видинското Основно училище "Епископ Софроний Врачански" се намира в квартал "Нов път", където живеят предимно роми. Учителите в училището спазват стриктно държавните образователни изисквания, каза директорът Милотин Борисов.

"Тези дечица, тези ученици, пристигайки си като мигранти отвън, мисля че не е толкова голям проблемът, защото аз тук в училището съм от 30 години, може би, но не съм се срещал с дете, което влизайки да не познава, т.е. да не му е понятен българският език дори да кажа на 50 процента", каза Милотин Борисов.

В училището се работи по проекти, което спомага за развитието и обогатяването на езика на децата. Децата, които са живели в чужбина и са се върнали във Видин, владеят много добре и чуждия език, който са изучавали в страната, от която идват.

"Българският език си е официален език. И в училището се говори абсолютно изцяло на сто процента само на българки. Наблюденията ми са такива, че те в своите домове, в своето семейство те използват ромския език, те комуникират между тях съответно на ромски, но ще се повторя за кой ли път, тук, в училище се говори само на български. Първо, учебната програма е заложена съответно с часове, след което след обяд имаме групи за самоподготовка, след което имаме проектна дейност, която децата, за какъвто и да е било проект, по какъвто и да е било предмет те разговарят на български език", допълни Милотин Борисов. 

Би могъл да бъде увеличен нормативът от 7 часа по български за начален етап заради резултатите от националното външно оценяване, смята директорът на училището. 

Две момичета от Украйна са учили през миналата учебна година в Основно училище "Иван Вазов" - Видин. На едното от децата преподава Веселина Димитрова - начален учител в училището:

"Да, срещахме затруднения. Езикът е близък, майката е бесарабска българка и детето малко беше учило български в родината си. Но, има много термини, които се използват в българския език са непонятни за нея. За обяснението на тази терминология трябваше повече думи да се усвоят на български език. Нали, говоря за езика. Тези думи ги усвоявахме по наш си начин, с тетрадка - речник. Това, което ми е липсвало е някакъв учебник или учебно  помагало, което да адаптира това, което детето не знае."

Дечицата от класа също помагат и обясняват на старателното момиченце, когато се е затруднявала, допълни Веселина Димитрова. Сестричката ѝ също успешно се справя в българското училище. Завършила е 7-и клас и е приета в езиковата гимназия във Видин.

Изучаването на езика не се изчерпва само с писането и четено. Всъщност езикът е ключът към българската култура. Участието на децата в различни прояви и събития извън училищния живот, заедно с техни връстници от други градове или държави също обогатява познанията им. На такива срещи е организатор или е присъствал като участник и Борислав Митрашков - председател на Народно читалище "Пробуда-1925" в село Флорентин, община Ново село. 

"Понеже работя с различни малцинствени групи, говорим специално с ромите, работил съм по няколко проекта като участник или подизпълнител. Да, имаме във Видинско и в Монтана, във Враца, в Румъния роми, които говорят на български език, помежду тях си с техните родители обръщал съм внимание, че си говорят на ромски език. Но пък интересното е, че когато съм преподавал различни лекции на различни тематики като например фолклор, култура и т.н., защото един от проектите ни беше с една организация, неправителствена от във Велико Търново, доста известна там учениците в училището, където ходех и се занимавах с тях с народни танци ме срещаха по улиците и ми говореха на български. Което за мен беше наистина гордост, защото им разказвах за техния етнос, за техните традиции и обичаи, защото проучвахме тези неща", споделя опит Борислав Митрашков.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45