Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нужна ли е допълнителна езикова подкрепа по български език в училище

Снимка: РАДИО ВИДИН

През последните години, при ковид вълната, много български семейства се завърнаха от чужбина. Заради войната в Украйна в страната ни убежище намериха и украински семейства. Срещат ли трудности в часовете по български език децата на мигранти и на българи, които са живели в чужбина, както и децата от малцинствените групи и необходима ли е допълнителна езикова подкрепа зя тях?

Видинското Основно училище "Епископ Софроний Врачански" се намира в квартал "Нов път", където живеят предимно роми. Учителите в училището спазват стриктно държавните образователни изисквания, каза директорът Милотин Борисов.

"Тези дечица, тези ученици, пристигайки си като мигранти отвън, мисля че не е толкова голям проблемът, защото аз тук в училището съм от 30 години, може би, но не съм се срещал с дете, което влизайки да не познава, т.е. да не му е понятен българският език дори да кажа на 50 процента", каза Милотин Борисов.

В училището се работи по проекти, което спомага за развитието и обогатяването на езика на децата. Децата, които са живели в чужбина и са се върнали във Видин, владеят много добре и чуждия език, който са изучавали в страната, от която идват.

"Българският език си е официален език. И в училището се говори абсолютно изцяло на сто процента само на българки. Наблюденията ми са такива, че те в своите домове, в своето семейство те използват ромския език, те комуникират между тях съответно на ромски, но ще се повторя за кой ли път, тук, в училище се говори само на български. Първо, учебната програма е заложена съответно с часове, след което след обяд имаме групи за самоподготовка, след което имаме проектна дейност, която децата, за какъвто и да е било проект, по какъвто и да е било предмет те разговарят на български език", допълни Милотин Борисов. 

Би могъл да бъде увеличен нормативът от 7 часа по български за начален етап заради резултатите от националното външно оценяване, смята директорът на училището. 

Две момичета от Украйна са учили през миналата учебна година в Основно училище "Иван Вазов" - Видин. На едното от децата преподава Веселина Димитрова - начален учител в училището:

"Да, срещахме затруднения. Езикът е близък, майката е бесарабска българка и детето малко беше учило български в родината си. Но, има много термини, които се използват в българския език са непонятни за нея. За обяснението на тази терминология трябваше повече думи да се усвоят на български език. Нали, говоря за езика. Тези думи ги усвоявахме по наш си начин, с тетрадка - речник. Това, което ми е липсвало е някакъв учебник или учебно  помагало, което да адаптира това, което детето не знае."

Дечицата от класа също помагат и обясняват на старателното момиченце, когато се е затруднявала, допълни Веселина Димитрова. Сестричката ѝ също успешно се справя в българското училище. Завършила е 7-и клас и е приета в езиковата гимназия във Видин.

Изучаването на езика не се изчерпва само с писането и четено. Всъщност езикът е ключът към българската култура. Участието на децата в различни прояви и събития извън училищния живот, заедно с техни връстници от други градове или държави също обогатява познанията им. На такива срещи е организатор или е присъствал като участник и Борислав Митрашков - председател на Народно читалище "Пробуда-1925" в село Флорентин, община Ново село. 

"Понеже работя с различни малцинствени групи, говорим специално с ромите, работил съм по няколко проекта като участник или подизпълнител. Да, имаме във Видинско и в Монтана, във Враца, в Румъния роми, които говорят на български език, помежду тях си с техните родители обръщал съм внимание, че си говорят на ромски език. Но пък интересното е, че когато съм преподавал различни лекции на различни тематики като например фолклор, култура и т.н., защото един от проектите ни беше с една организация, неправителствена от във Велико Търново, доста известна там учениците в училището, където ходех и се занимавах с тях с народни танци ме срещаха по улиците и ми говореха на български. Което за мен беше наистина гордост, защото им разказвах за техния етнос, за техните традиции и обичаи, защото проучвахме тези неща", споделя опит Борислав Митрашков.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румен Гълъбинов: Ползите от еврото са дългосрочни

С гласовете на 114 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и 10 независими на първо четене в парламента беше подкрепен внесеният от Министерския съвет законопроект за въвеждане на еврото в България . Преди това мнозинството в Народното събрание подкрепи и проект на решение, внесено от ГЕРБ, с което се изисква от Министерството на финансите, в координация с..

публикувано на 30.07.24 в 12:50
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическият ни елит не може да управлява

Последната възможност за съставяне на редовен кабинет разделя страната от поредните предсрочни избори.  Къде обаче е генезисът на превърналата се в перманентна криза, започнала от партиите и обхванала целия политически живот?  Има ли път напред за демократичния процес?  Статуквото дискутираме  със Светлин Тачев , политолог от "Галъп", асистент в..

публикувано на 29.07.24 в 10:00

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45