Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приоритетите - нови пътища, нова ВиК, постоянно полицейско присъствие

Село Крушовица - будното село

"Да си кмет на село е голяма отговорност, хората изискват от теб, но не знаят , че зависиш от ОбС и от кмет на община"

14
Снимка: радио Видин

Екипът на радио Видин е в село Крушовица - най-голямото село в община Мизия. Жителите са над 1300. Близките села до Крушовица са Войводово, Липница и Софрониево. През селото преминава красивата река Скът, днес обрасла с папрат, но подходяща за отдих и  риболов.
Село Крушовица е будно село, дало е на България лекари, учени, професори. 4 професори са родени в Крушовица. Един от тях е проф. Иван Митев, откривател на 6-ия сърдечен тон, обявен за учен на ХХ век, догодина ще се празнува 100 години от неговото рождение. 



През 1965 година селото е било по-голямо от град Мездра, тук са живели 4800 жители.  Днес селото намалява, 150 къщи пустеят, наследниците не си идват.  

Село Крушовица се състои от две части: старо село и ново село. В старото село се намира старинната красива сграда на църквата "Света Троица" построена през 1896, днес реконструирана и обновена с помощта на дарителя Николай Николов.



И тук, както навсякъде в българския Северозапад, трудно се намира работа. Единственото спасение за този район е близостта до АЕЦ "Козлодуй", която осигурява трудова заетост.  Това е спасението, казва кметът. Иначе районът изостава в стопанско и икономическо отношение. В миналото тук е било развито зеленчукопроизводството, овощарството, тютюнопроизводството и животновъдството. Работа е имало в хартиено -целулозния комбинат в Мизия. Днес хората чакат на социални помощи. 

Кметът Илия Илиевски ни посреща в своя скромен кабинет. Това за него е четвърти мандат, от 2007 до днес, 16 години живее с проблемите и успехите на своето родно село. Завършил е агрономство, работил е 25 години в сферата на земеделието. 

Един от недостатъците на днешната общинска  система е, че кметовете и кметските наместници нямат собствен бюджет, който да използват за важни и необходими дейности, както и това, че не могат да правят проекти, казва кметът на село Крушовица Илия Илиевски:




" За мен най-важното е, че успяхме да направим този прословут път от Чайка до Старото село, път, който 50 години чака....Друг проблем беше църквата, която се беше срутила и се ремонтира благодарение на едно момче - Николай Николов, което дари 100 хил. лв..Не сме доволни от църковното настоятелство ...Църквата е затворена, отваря се от време на време, по поводи.... Имахме проект воден цикъл през 2013 година, но не можа да се изпълни хубаво, не се уплътни хубаво и сега пропада ...Сега се дооправя ..Лошото е, че нямаме собствен бюджет...ти нямаш пари и като нямаш пари - какво правиш..Ние нямаме право да правим проекти, прави ги общината...Моят апел е - нагоре трябва да има стандарти, примерно като избират кмет, да се знае, че това село до 1000 човека, толкова персонал да има - кметът да си назначава персонала ...Другото - трябва да се пипне Законът за местното самоуправление и местната власт...Проблем имаме с питейната вода - тръбите са от 70-те години на 20 век.. Улиците ни са стари, прашни...Малко са ни хората за поддръжка ..."

Кметът на село Крушовица Илия Илиевски е силно критичен към случващото се в държавата, в местното самоуправление и към направеното в село Крушовица. Не спестява критиките и самокритиката, говорим и за поддръжката на гробищния парк, и за това, което е спешно да се направи за село Крушовица:
"Нямаме Наредба за гробището, хората нищо не плащат, а искат услуга, да им е почистено...Има много неща, които куцат- всеки един кмет да си напише проблемите и да се решават приоритетно...След като е беден този район - ами направете нещо, завод или цех...Където има безработни - там да се вкарат нещата..."




В селото идват лекари, но за няколко часа, необходима е постоянна здравна грижа и това извършва местен фелдшер, който помага на хората със здравословни проблеми. 

В село Крушовица има четири  пенсионерски клуба. Анелия Маринова е председател на Клуба на хората с увреждания, в който членуват 53 души. Хората са задружни, помагат си, ходят на екскурзии, участват във фестивали  и заедно се веселят. По тяхна инициатива се създава "Фестивал на баницата". Тази година първо място със своята сиропирана баница спечели Тошка Филева. 



НЧ "Просвета" Крушовица съхранява културните и фолклорни традиции, към него съществува библиотека с богат книжен фонд, над 9 хил. тома литература, наскоро читалището получи книги от издателство "Климент Охридски" на стойност 5 хил. лв., казва Соня Георгиева, секретар-библиотекар в читалището.

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59