Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приоритетите - нови пътища, нова ВиК, постоянно полицейско присъствие

Село Крушовица - будното село

"Да си кмет на село е голяма отговорност, хората изискват от теб, но не знаят , че зависиш от ОбС и от кмет на община"

14
Снимка: радио Видин

Екипът на радио Видин е в село Крушовица - най-голямото село в община Мизия. Жителите са над 1300. Близките села до Крушовица са Войводово, Липница и Софрониево. През селото преминава красивата река Скът, днес обрасла с папрат, но подходяща за отдих и  риболов.
Село Крушовица е будно село, дало е на България лекари, учени, професори. 4 професори са родени в Крушовица. Един от тях е проф. Иван Митев, откривател на 6-ия сърдечен тон, обявен за учен на ХХ век, догодина ще се празнува 100 години от неговото рождение. 



През 1965 година селото е било по-голямо от град Мездра, тук са живели 4800 жители.  Днес селото намалява, 150 къщи пустеят, наследниците не си идват.  

Село Крушовица се състои от две части: старо село и ново село. В старото село се намира старинната красива сграда на църквата "Света Троица" построена през 1896, днес реконструирана и обновена с помощта на дарителя Николай Николов.



И тук, както навсякъде в българския Северозапад, трудно се намира работа. Единственото спасение за този район е близостта до АЕЦ "Козлодуй", която осигурява трудова заетост.  Това е спасението, казва кметът. Иначе районът изостава в стопанско и икономическо отношение. В миналото тук е било развито зеленчукопроизводството, овощарството, тютюнопроизводството и животновъдството. Работа е имало в хартиено -целулозния комбинат в Мизия. Днес хората чакат на социални помощи. 

Кметът Илия Илиевски ни посреща в своя скромен кабинет. Това за него е четвърти мандат, от 2007 до днес, 16 години живее с проблемите и успехите на своето родно село. Завършил е агрономство, работил е 25 години в сферата на земеделието. 

Един от недостатъците на днешната общинска  система е, че кметовете и кметските наместници нямат собствен бюджет, който да използват за важни и необходими дейности, както и това, че не могат да правят проекти, казва кметът на село Крушовица Илия Илиевски:




" За мен най-важното е, че успяхме да направим този прословут път от Чайка до Старото село, път, който 50 години чака....Друг проблем беше църквата, която се беше срутила и се ремонтира благодарение на едно момче - Николай Николов, което дари 100 хил. лв..Не сме доволни от църковното настоятелство ...Църквата е затворена, отваря се от време на време, по поводи.... Имахме проект воден цикъл през 2013 година, но не можа да се изпълни хубаво, не се уплътни хубаво и сега пропада ...Сега се дооправя ..Лошото е, че нямаме собствен бюджет...ти нямаш пари и като нямаш пари - какво правиш..Ние нямаме право да правим проекти, прави ги общината...Моят апел е - нагоре трябва да има стандарти, примерно като избират кмет, да се знае, че това село до 1000 човека, толкова персонал да има - кметът да си назначава персонала ...Другото - трябва да се пипне Законът за местното самоуправление и местната власт...Проблем имаме с питейната вода - тръбите са от 70-те години на 20 век.. Улиците ни са стари, прашни...Малко са ни хората за поддръжка ..."

Кметът на село Крушовица Илия Илиевски е силно критичен към случващото се в държавата, в местното самоуправление и към направеното в село Крушовица. Не спестява критиките и самокритиката, говорим и за поддръжката на гробищния парк, и за това, което е спешно да се направи за село Крушовица:
"Нямаме Наредба за гробището, хората нищо не плащат, а искат услуга, да им е почистено...Има много неща, които куцат- всеки един кмет да си напише проблемите и да се решават приоритетно...След като е беден този район - ами направете нещо, завод или цех...Където има безработни - там да се вкарат нещата..."




В селото идват лекари, но за няколко часа, необходима е постоянна здравна грижа и това извършва местен фелдшер, който помага на хората със здравословни проблеми. 

В село Крушовица има четири  пенсионерски клуба. Анелия Маринова е председател на Клуба на хората с увреждания, в който членуват 53 души. Хората са задружни, помагат си, ходят на екскурзии, участват във фестивали  и заедно се веселят. По тяхна инициатива се създава "Фестивал на баницата". Тази година първо място със своята сиропирана баница спечели Тошка Филева. 



НЧ "Просвета" Крушовица съхранява културните и фолклорни традиции, към него съществува библиотека с богат книжен фонд, над 9 хил. тома литература, наскоро читалището получи книги от издателство "Климент Охридски" на стойност 5 хил. лв., казва Соня Георгиева, секретар-библиотекар в читалището.

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00