Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Измества ли електронната търговия пазаруването във физически магазини

Снимка: Радио ВИДИН

През последните години онлайн търговията става все по-широко разпространена. По електронен път вече можем да закупим почти всичко, за което може да се сетим. Макар и да има тенденция за разширяване на електронната търговия не може да се каже, че тя измества пазаруването във физически магазини. По думите на Соня Спасова - директор на Европейския потребителски център, има потребители, които са останали разочаровани от онлайн пазаруването:

 "... Имаме потребители, които се обръщат към нас с обещанието, че никога повече няма да пазаруват онлайн, защото са срещнали проблем. Имаме и такива потребители, които споделят с нас, че от години си пазаруват основните стоки, с изключение на храна, онлайн и предпочитат да го правят, защото онлайн пазаруването им дава различни предимства. Според Българската Е-комерс асоциация има увеличение на хората, които пазаруват онлайн, да кажем в последните няколко години. Ако през 2020 г. те са били 30-31% от всички хора, които използват интернет, през 2022 г. те са били около 44% от интернет потребителите. Тоест хората в бранша, онлайн търговците и онлайн магазините установяват, че има такова увеличение..."

Таня Ангелова от Видин е собственик на онлайн магазини. Живее в Ню Йорк, САЩ, където според нея електронната търговия е много сериозно развита и предпочитана. Допълва, че тази тенденция неизменно ще дойде и в България:

"Понеже имам онлайн магазини реално купувам стока или поръчвам онлайн. В Щатите как е - масово, 90%, се пазарува онлайн. Хората пестят време, времето е пари... Започнах с дрехи и обувки, след което заради ковид - с всякаква стока за вкъщи... Ако влезеш в един голям магазин, да кажем в мол, виждаш много малко хора. И това ще стане същото и в България, ще бъде почти всичко онлайн... Аз забелязвам, вярвайте ми,  можеш да си купиш жива кокошка онлайн и да ти бъде докарана или друго по-голямо животно... Всичките ми познати масово пазаруват онлайн. Тези на моята възраст, аз съм на 48 г., и дрехите, и обувките, и електроуредите..."

В бъдеще електронната търговия е възможно да се разшири сериозно и у нас. Все пак, ако погледнем настоящата ситуация, пазаруването във физически магазини не изглежда да е сериозно засегнато от онлайн търговията. Според Борислав Борисов, мениджър в компанията, която изгражда ритейл парк (търговски парк) във Видин, възможностите на онлайн търговията са силно надценени. Даде за пример, че според проучвания делът на онлайн търговията у нас е около 10-15% от общата търговска дейност, като дори в най-развитите държави в Европа този дял е около 25%:

"Тенденцията в онлайн пазаруването, тя вече е установена. Възможностите на онлайн пазаруването в очите на повечето хора са силно надценени. Онлайн търговията дори при най-добра организация, тя не може да достигне повече от 15-20% от общата търговия на съответните стоки... Тоест, въобще който и сегмент да вземем, дали ще говорим за битова техника, дали ще говорим за мода, ако вземем целия сегмент в него, онлайн търговията не заема повече от 20%. В най-развитите европейски държави, примерно скандинавските, там са успели да стигнат до 25-30%. Но това е по-скоро изключение, отколкото тенденция... Реално онлайн търговията е силно зависима от мрежата за доставки, която не е чак толкова съвършена, за да може да покрие един голям обем във всеки един момент. От друга страна, след ковид се наблюдава силно завръщане към физическото пазаруване. Тъй като като процесът, наречен "шопинг терапия" е с много по-силно емоционална стойност в един магазин, отколкото вкъщи пред компютъра... "

Голяма част от търговците с физически магазини, използват онлайн магазините си за една допълнителна реклама, коментира още Борислав Борисов. Допълни, че ритейл паркът, който предстои да отвори врати във Видин до края на 2023 г. или началото на 2024 г. ще е е с обща търговска площ от около 12 000 кв. м. В него ще се настанят международни брандове и компании, които са нови за града, допълни още Борислав Борисов. 

Повечето видинчани, с които разговаряхме, са пазарували онлайн. Някои от тях обаче предпочитат физическите магазини:

 "Честно казано, ако реша да пазарувам някакъв продукт, на място го правя. Защото стават какви ли не недоразумения, лъжи, измами. Имам познати, които често пазаруват онлайн. Някои казват, че са доволни, впечатлени, но други като мен са останали разочаровани... Пазарувам онлайн, защото може да видиш, че са маркови дрехите... Рядко пазарувам онлайн, дрехи повечето. Защото там са по-хубави и по-качествени... Предпочитам на живо да пазарувам, по-лесно ми е. Случвало ми се е само веднъж да пазарувам онлайн и размерът не си отговаряше... Аз съм 50 на 50. Хубаво е да има онлайн магазини, защото примерно някои хора не могат да отидат до съответния магазин. Пазарувала съм онлайн, но наистина понякога се получават много грешки... Обичаме онлайн пазаруването, все пак сме жени. По-големи оферти, по-ниски цени, имаш възможност да се възползваш от купони, такива неща... Предпочитам да си пробвам всичко, да си пипна, да си видя. Смятам, че така е по-окей за мен..." 

Повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32