Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да адаптираме към климатичните промени най-уязвимите гори у нас

Снимка: Радио ВИДИН

Климатичните промени оказват все по-силно влияние върху нашето ежедневие. Това се усеща ясно и в горскостопанския сектор, който се грижи за втория най-голям склад на въглероден диоксид на планетата - горите. В тази връзка тяхното адекватно управление е от съществено значение както за природата, така и за всички нас. Именно това е целта на WWF - България. Трябва да се адаптира управлението на горите заради климатичните промени, каза Яна Барзова- старши експерт "Гори" във WWF. В момента горите, които са изкуствено залесени са много уязвими към промените в климата и страдат от различни заболявания.

"Когато самите гори са увредени, ги нападат и различни патогени като например короядният бръмбар, който може да причини огромни щети върху горите. Това са тези гори, които са масово залесени преди около 50-60 години от нашите родители, баби и дядовци. За съжаление, понеже са били в огромни мащаби, не са отгледани всички те, когато е трябвало, т.е. на възраст около 30 години и в момента това е една от причините да страдат толкова много", каза Яна Барзова.

Има няколко подхода в промяната на стопанисването им. Първият е да бъдат разредени. Освен това са засадени като монокултури или само като един дървесен вид. За да бъде устойчива една горя, тя трябва да бъде от дървета на различна възраст и от различни видове дървета. Друго, което е много важно е горите да бъдат естествени и характерни за самото местообитание.

За да се адаптират към климатичните промени най-уязвимите гори у нас, е изключително важно да се запознаем с животинските видове, които обитават тези райони, както и с техните специфични навици, за да сме сигурни, че приложените мерки няма да променят техните местообитания и да попречат на развитието на популациите им, казва още Яна Барзова. За тази цел провеждат регулярен мониторинг на биоразнообразието с фокус върху птици, насекоми, земноводни и прилепи.

"В момента приключи вторият полеви сезон на проекта ни, в който правим мониторинг на биологичното разнообразие", посочи Яна Барзова и обясни, че целта на наблюдението на животинското разнообразие е експертите да видят дали с мерките за адаптация ще настъпят някакви промени.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16

платена публикация
Carolina Herrera Good Girl е парфюм, който изразява сложността на женския характер

Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер.  Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..

публикувано на 24.01.25 в 12:08