Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да адаптираме към климатичните промени най-уязвимите гори у нас

Снимка: Радио ВИДИН

Климатичните промени оказват все по-силно влияние върху нашето ежедневие. Това се усеща ясно и в горскостопанския сектор, който се грижи за втория най-голям склад на въглероден диоксид на планетата - горите. В тази връзка тяхното адекватно управление е от съществено значение както за природата, така и за всички нас. Именно това е целта на WWF - България. Трябва да се адаптира управлението на горите заради климатичните промени, каза Яна Барзова- старши експерт "Гори" във WWF. В момента горите, които са изкуствено залесени са много уязвими към промените в климата и страдат от различни заболявания.

"Когато самите гори са увредени, ги нападат и различни патогени като например короядният бръмбар, който може да причини огромни щети върху горите. Това са тези гори, които са масово залесени преди около 50-60 години от нашите родители, баби и дядовци. За съжаление, понеже са били в огромни мащаби, не са отгледани всички те, когато е трябвало, т.е. на възраст около 30 години и в момента това е една от причините да страдат толкова много", каза Яна Барзова.

Има няколко подхода в промяната на стопанисването им. Първият е да бъдат разредени. Освен това са засадени като монокултури или само като един дървесен вид. За да бъде устойчива една горя, тя трябва да бъде от дървета на различна възраст и от различни видове дървета. Друго, което е много важно е горите да бъдат естествени и характерни за самото местообитание.

За да се адаптират към климатичните промени най-уязвимите гори у нас, е изключително важно да се запознаем с животинските видове, които обитават тези райони, както и с техните специфични навици, за да сме сигурни, че приложените мерки няма да променят техните местообитания и да попречат на развитието на популациите им, казва още Яна Барзова. За тази цел провеждат регулярен мониторинг на биоразнообразието с фокус върху птици, насекоми, земноводни и прилепи.

"В момента приключи вторият полеви сезон на проекта ни, в който правим мониторинг на биологичното разнообразие", посочи Яна Барзова и обясни, че целта на наблюдението на животинското разнообразие е експертите да видят дали с мерките за адаптация ще настъпят някакви промени.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 11 юли 2024 слушаме духови оркестри – 1 част

Голяма част от хората обичат духовата музика. Тя е изключително разнообразна, като в нея дори най-взискателните вкусове могат да удовлетворят своите изисквания. Стилово е балканска, британска, фанфарна, Ню Орлиънс, хип-хоп, фънк, полинезийска, занзибарска. Има състезателни и фестивални духови оркестри. Много от тях изпълняват класическа, народна,..

публикувано на 11.07.24 в 09:00

Неработещ светофар затруднява пешеходци във Видин

Близо месец не работят част от светофарите за пешеходци на кръстовището на улиците "Христо Ботев" и "Широка" във Видин . Това сигнализираха слушатели на Радио Видин и коментираха, че по този начин се създават предпоставки за инциденти с пресичащите улица "Широка" пешеходци. Проверка на място показа, че на кръстовището има и други проблеми, както и..

публикувано на 10.07.24 в 13:00
Христо Стоичков след гола във вратата на Германия на световното в САЩ през 1994 година

30 години от българския триумф на световното по футбол в САЩ

Навършват се 30 години от звездния миг на българския футбол - националният отбор, воден от селекционера Димитър Пенев, се класира за полуфиналите на световното първенство по футбол в САЩ . Успехът на Пеневата чета идва след победа с 2: 1 срещу световния шампион Германия, за да обедини цяла България и да ѝ даде надежда за още по-големи постижения...

публикувано на 10.07.24 в 12:00

Сух и горещ юли, наблегнете на поливките

Слънчев и горещ е юли, през следващите дни според синоптиците максималните температури ще се движат между 34 и 39 градуса. К ак високите температури ще се отразят на растенията- агропрогнозата е от Леночка Ангелова , началник на метеорологичната станция в Монтана: "През повечето дни от второто и третото десетдневие на юли се очаква относително..

публикувано на 09.07.24 в 18:05

Общинският съвет във Видин одобри ползването на спортните площадки в училищата

Толя Иванова от СДС, избрана за кмет на видинското село Слана бара на проведените на 23 юни избори, положи клетва на заседанието на Общински съвет- Видин, което се проведе днес. Кметът на Община Видин Цветан Ценков заяви, че следващия месец няма да има заседание и направи предложение: "Преди да направя предложението да ви пожелая успешна..

публикувано на 09.07.24 в 17:16

Върви прием на заявления за първо класиране след 7-и клас

Седмокласниците могат да подават заявления за първо класиране в избраните от тях учебни заведения. Общо 19 са професионалните паралелки и 9 са профилираните паралелки в област Видин , каза началникът на Регионалното управление на образованието (РУО) - Видин Веселка Асенова :  "Електронно е подаването. Има училище-гнездо в ОУ "Иван Вазов" -..

публикувано на 09.07.24 в 15:00

Ученичка от Видин подреди изложба с фотографии от Брюксел

Единайсетокласничката Мария Петкова подреди изложба с фотографии в  СУ “Цар Симеон Велики“ във Видин , направени по време на пътуването ѝ до Брюксел . Снимките са 20 на брой и отразяват погледа на момичето към белгийската столица и Европейския парламент, който е разположен там.  Пътуването до Брюксел е наградата на Мария, която..

публикувано на 09.07.24 в 13:00