Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възстановка край Берковица пресъздава героични събития от Междусъюзническата война

Снимка: Радио Видин

Историческа възстановка на събития от Междусъюзническата война ще бъде представена днес в местността Стежи край Берковица. Организатори на родолюбивата проява са Община Берковица и проф. Иван Гаврилов.

Подобно събитие се организира за пръв път в Берковица, обясни експертът в общинската администрация Бойка Попова, която разказа за програмата на събитието:

"На 30 септември, събота, в 10:00 часа с тържествен ритуал ще бъде открита паметна плоча в местността Стежи, срещу Чапраза - това се намира на главния път между Бързия и Берковица. Паметната плоча ще увековечи събития на проявен героизъм на военнослужещи по време на Междусъюзническата война, случили се преди 110 години на същото място. В 11:00 часа в местност Преки път - около 150 метра от мястото, където ще се открие паметната плоча, ще бъде пресъздадена и възстановката на събитието. В пресъздаването ще вземат участие над 100 души от Национално дружество "Традиция" и 34-и Пехотен троянски полк. Национално дружество "Традиция" и 34-и Пехотен троянски полк правиха възстановка тази година на Рожен, по време на фолклорния събор в Рожен... Те имат богат опит. Това са представители от различни дружества - Троян, Севлиево..., така че и на нас ще ни е интересно да се запознаем и като цяло да реализираме такова събитие, мащабно, което изисква огромен ресурс и наистина изключителна организация... Наистина за пръв път се реализира тук такова събитие, за момента има голям интерес."

В програмата ще участват също така Пътуващо читалище "Бащино огнище", оркестър "Шевица", както и фолклорни състави от община Берковица. 

Идеята за организиране на събитието се родила при едно посещение на професор Гаврилов в Берковица, обясни Бойка Попова: 

"Той е приятел на Берковица - съвременен будител, вдъхновител, дарител не само на Общината, но и на Профилирана гимназия "Д-р Иван Панов". Беше наш гост по случай 100-годишнината на гимназията. Тогава бе взето решение да бъде реализирана възстановката."


Проф. Иван Гаврилов е местен родолюбец - родом е от Василовци и има много подобни инициативи. Той ни връща към историческите събития от преди повече от век, вдъхновили историческата възстановка:

"Навършват се 110 години от едни величави и трагични събития, свързани с Междусъюзническата война... Всички провокационни моменти са използвани от страна на гърците и на сърбите... И неизбежното се случва - започва Междусъюзническата война. През това време румънската армия от над 400 000 души, необезпокоявана от никого навлиза в Северна България. И българските войски получават изрична заповед на Генералния щаб да не оказват военна съпротива. Нещо повече - румънците, под формата на преговори, предлагат българските войници да сдадат оръжието и дадат разписка, с което ги освобождават от военна повинност. Смутно време, особено за Северозападна България, където е разквартирована 9-та Пехотна плевенска дивизия, в която участват и "Бдинци" и едновременно с това 34-и Троянски полк. И тук се открояват имената на много герои, но двама са основните - единият е фелдфебел Иван Ковачки... Тогава е командвал взвод и взводът е бил длъжен в резерв да охранява полковото знаме... Командирът полковник Георгиев отива във Фердинанд (днешна Монтана - бел. авт.), за да види с румънците да започнат преговори, където се опитват да го пленят. И в смутното време в река Огоста, Иван Ковачки, с трийсет души верни нему... вземат знамето и преминават реката." 

Впоследствие към неголямата група, успяла да спаси знамето, се присъединяват и други български войници, с които се завръща отишлият на разузнаване в околността фелдфебел Ковачки, продължава разказа си проф. Гаврилов. 

Групата тръгва в посока на Берковица. Още много други войници не са дали оръжието си и до Берковица тази команда става около 600 души. През това време пристига и командирът на 34-и Троянски полк, когото румънците са опитали да пленят, но успява да се спаси. Той дава на фелдфебел Ковачки и неговия взвод от 70 войници задача, която има решаващо значение за хода на войната. 

"Има данни от разузнаването, че огромна румънска кавалерийска група се придвижва от Враца през Вършец, за да премине Петрохан, който е бил охраняван - забележете, само от един горски стражар, и да влезе в незащитена София... Заповедта на командира към фелдфебел Ковачки е на всяка цена да задържат румънската конница и да не я допускат. Той поискал да дойде още един фелдфебел, негов приятел - фелдфебел Тано Вътов, и двамата заедно със седемдесет войници се окопават на шосето, което е малко след Чапраза. През това време откъм Вършец - Бързия идва огромен облак прах - фелдфебел Ковачки, заедно с един от неговите войници, те знаят румънски, защото са били градинари в Румъния, застават на пътя и колоната спира. Идва един ескадрон, пред който те заявяват, че са над 3000 души и имат заповед да не допуснат никого да премине Петрохан и като гърците на Термопилите ще измрат, но няма да пуснат нито един да премине..." 

Въпреки предупреждението командващият румънския ескадрон поручик дава заповед за атака и в същия момент залпове от 70 пушки свалят от седлата част от атакуващите румънски войници, допълва проф. Гаврилов: 

"Много са ранени, осем души са пленени, начело с поручика, а останалата колона, виждайки отпор, тръгва обратно и се връща във Враца. По този начин те спасяват Петрохан, спасяват и София." 

Досега тези исторически събития не са отбелязвани и е наш дълг да ги увековечим, защото паметта на нашите деди, героичната им саможертва трябва да има отглас, отбеляза проф. Гаврилов и покани всички родолюбци да присъстват на историческата възстановка - едно събитие, което ще бъде уникално по своето съдържание. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 5 февруари 2025 година

За строителни отпадъци  в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Парламентът разреши разширяването на обхвата на биогоривата, с които след 1..

публикувано на 05.02.25 в 18:00

Обвиняем за пренасяне на над 140 000 евро през Дунав мост 2 остава в ареста

Гражданин на Турция, обвинен в недекларирано пренасяне на 141 020 евро през Дунав мост Видин – Калафат , остава в ареста. Той е бил задържан на 1 февруари, след като митнически служители открили скритите пари в естествени кухини над волана и в арматурното табло на товарния автомобил, който шофирал. По искане на Районна прокуратура – Видин съдът..

публикувано на 05.02.25 в 16:40

Симфониета Враца е номинирана за "Ансамбъл на годината"

Симфониета Враца е сред номинираните в категория „Ансамбъл на годината“ в националната анкета „Музикант на годината“ , организирана от предаването „Алегро виваче“ на програма „Хоризонт“ по Българското национално радио. Ежегодната инициатива отличава най-значимите постижения в класическата музика у нас. Диригентът на Симфониета Враца Христо..

публикувано на 05.02.25 в 15:13

Кампания в Мездра насърчава рециклирането на текстил и електроуреди

Община Мездра провежда кампанията за безвъзмездно предаване на непотребни електроуреди, стари дрехи и текстилни изделия . Повече подробности за кампанията съобщи Георги Гергов , главен експерт "Опазване на околната среда" в Община Мездра: "Идеята на кампанията е да отклоним от депониране тези отпадъци, които подлежат на следващо..

публикувано на 05.02.25 в 14:29

Александър Пройнов - Апер представя изложба в Монтана

Скулпторът Александър Пройнов - Апер открива изложба с малки пластики под надслов "Българи - аз съм част от вас!" в град Монтана.  Експозицията е заключителен етап от 27-годишното ѝ представяне в различни градове на страната, казва творецът:  "Искам, макар и моето аристократично или елитарно изкуство да бъде близко до душите на моя народ...

публикувано на 05.02.25 в 14:16

Във Враца започват традиционните Зимни четения

За 36-и път в музея във Враца ще се проведат традиционните Зимни четения. В рамките на програмата е предвидено представяне на археологическите находки от местността Градище в прохода Вратцата. Етнографи ще представят резултатите от свое теренно проучване в Криводол. Народните престилки, българските народни танци от Северозападна България, Огнището са..

публикувано на 05.02.25 в 13:24

Премиера във Враца за Международния ден на кукления театър

С репетиции на новата детска постановка „Малка нощна приказка“ започна подготовката на Врачанския драматично-куклен театър за честването на Международния ден на кукления театър. Спектакълът, вдъхновен от приказките на Ханс Кристиан Андерсен, е авторски вариант на Дарко Ковачовски, който е и режисьор на продукцията. Сценографията и костюмите са..

публикувано на 05.02.25 в 11:43