Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Библиотеката във Враца представя изложба за първата Мис България

Снимка: РБ "Христо Ботев", Враца

Датата 27 септември 1837 година е приета за начало на организираната краеведска дейност в България и се отбелязва като Ден на краеведа. По повод празника врачанската библиотека отправи покана за документална изложба, посветена на първата Мис България - Люба Йоцова. Това обясни за Радио ВИДИН Калина Тодорова от отдел "Краезнание" в културната институция:

"Богат снимков материал, документи не само свързани въобще с рода на Люба Йоцова, на Йоцовия род, не само за Люба Йоцова, разбира се, това е важно. Много добре е направена, много стилно, красива изложба, пак казвам, прекрасните снимки на една прекрасна мис и на пътя ѝ до Европа, така че аз си мисля, че за пореден път могат тези, които са я гледали да ѝ се насладят, а пък тези, които не са я гледали ще бъдат много приятно изненадани."

Изложбата ще остане в библиотеката и в дните на фестивала "Враца -книжен град", който официално започва утре, 28 септември и ще продължи до събота, 30 септември.


По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 27 февруари 2025 година

Общо 2 500 са находките от последния  археологически сезон  в Рациария, Бонония и "Кастра Мартис". В момента тече процедурата по тяхното предаване на Регионалния исторически музей във Видин.  Конституционният съд възложи на Централната избирателна комисия да преизчисли резултатите от изборите. Съдът установи неточно отчитане на резултатите от..

публикувано на 27.02.25 в 18:00

Богат на находки сезон в Рациария, Бонония и "Кастра Мартис"

Общо 2 500 са находките от последния археологически сезон в Рациария, Бонония и "Кастра Мартис". В момента тече процедурата по тяхното предаване на Регионалния исторически музей във Видин. Това каза на пресконференция научният ръководител на проучванията доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН. По думите му,..

публикувано на 27.02.25 в 16:37

Множество инициативи за Баба Марта в Белоградчик

Баба Марта посети Дома за пълнолетни лица с деменция в село Салаш, съобщиха от Община Белоградчик. Представители на НЧ „Развитие – 1896 г." – с. Салаш представиха тематични стихове за идващия празник пред потребителите на дома, а най-възрастната самодейка от читалището поздрави всички присъстващи със собствени стихове. На присъстващите Баба Марта закичи..

публикувано на 27.02.25 в 16:10

Бойкотът на веригите набира подкрепа в Монтана

Жителите на Монтана подкрепят третия бойкот на големите хранителни вериги, пазаруват в кварталните магазинчета. Цените на някои продукти в хипермаркетите са по-високи от тези в малките магазинчета. Репортерска проверка в квартал на Монтана установи, че хората предпочитат да пазаруват от местните магазинчета. Тук се познаваме и вярваме на..

публикувано на 27.02.25 в 15:59

Възрастните от Дома в Кутово получават нов временен подслон заради ремонт

Потребителите на Дома за стари хора в село Кутово временно ще бъдат преместени в сградата на бившето инфекциозно отделение във Видин, реши Общинският съвет. Причината е, че сградата на социалното заведение ще бъде напълно реновирана, обясни кметът на Видин Цветан Ценков . "Хората от старческия дом в село Кутово да ги прехвърлим в инфекциозното..

публикувано на 27.02.25 в 15:50

Във Враца представят видеоклип в подкрепа на борбата с рака на гърдата

Видеоклип, насърчаващ профилактиката на рака на гърдата , ще бъде представен във Враца . Видеото е заснето по идея на Инициативния клуб за борба с рака на гърдата с председател Албена Кисьова .  "Клипът е изключително драматичен, тематичен, емоционален, докосващ и аз съм сигурна, че той ще спаси много животи, защото той идва да каже да го..

публикувано на 27.02.25 в 15:35

Училищна работилница "Мартеничка за теб" се проведе в Кула

СУ "Васил Левски" в Кула  бе домакин на творческа работилница "Мартеничка за теб" . Инициативата е по идея на училищното ръководство, което изпълнява дейности по специално разработен План за сътрудничество и взаимодействие с родители. Начало на работилницата даде Светлана  Гергова - по мощник-директор на училището, а в одещ на..

публикувано на 27.02.25 в 15:23