Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 400 проверки на ИАРА в Северозапада

Снимка: Радио ВИДИН архив

Над 400 са проверките по водоемите в Северозапада, извършени от инспекторите от Агенцията по рибарство, след 1 юни, когато се открива сезона за риболов. Това е текущ контрол, има наложени и актове за установяване на административни нарушения /АУАН/. Контролът на любителите риболовци на язовир "Дъбника" до Враца последните месеци е рутинен. Щатът вече е запълнен и нещата се нормализираха, каза по повод проверките на водоема Росен Николов- началник на отдел ''Рибарство и контрол - Западна България'' в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури /ИАРА/.

От 1 юни до момента инспекторите от "Териториално звено" - Враца са извършили 177 проверки, от "Териториално звено" - Монтана са извършили 115 проверки, 137 са проверките на инспекторите във Видин. Във Враца са съставени 28 акта предимно за любителски риболов без билет,  за улов на маломерни видове риби, два от тях са за стопански риболов. В Монтана имат 19 акта, съставени във вътрешните водоеми като основно са за без билет, 5 за стопански риболов, другите са за маломерни видове риба и нощен риболов. Инспекторите от Видин са съставили 7 акта, като за стопански риболов са 3, 2 за улов на маломерни видове риба, два са за любителски риболов без билет.

"При нас тези актове, които са съставени за стопански риболов във вътрешни водоеми, не са по река Дунав. Това е с мрежести уреди, мрежи използват нощно време. Общо взето за това са ни АУАН-ите, за риба във вътрешните водоеми, в Дунав нямаме нарушения по стопански риболов, там рядко се намират без маркирани мрежи и т.н. Но засега други нарушения не са открити. Може би ще почнат сега нарушенията. Вече се забелязва подготовка за пускане на кърмаци, знаете че сега почва сезонът в това отношение и там ще наблегнем от края на месеца - началото на другия", уточни Росен Николов.

Стопанският риболов е разрешен единствено в Черно море с определен билет и само в река Дунав, вътрешните водоеми са забранени за стопански риболов, допълни Росен Николов.

Всички язовири са забранени за нощен риболов, но със заповед на министъра на земеделието всяка година се разрешава този вид риболов на определени места, припомни Росен Николов: 


"Мога да ви кажа къде е разрешен нощният риболов. Област Монтана- река Дунав в района на километър 764 до речен километър 706. Следващото е язовир "Огоста" в района на 200 метра от водовземната кула западно в посока полуостров Расника до района на Живовската чешма. В област Видин разрешени са язовир "Кула", язовир "Полетковци", община Кула, язовир "Рабиша" и река Дунав от речен километър 825 до речен километър 810, от речен километър 769 до км 764 и от речен километър 791 до речен километър 789. И в област Враца разрешени са язовир "Бели Извор", язовир "Мраморчица", община Враца, река Дунав от речен километър 706 до речен километър 650".

Нощният риболов е разрешен до 1 ноември.

Зарибявания тази година на водоеми в Северозападна България са извършвани на река Огоста и притоците с балканска пъстърва, на язовир "Огоста" с амур и шаран, река Огоста с шаран, река Дунав с шаран и река Шабовица в Берковица с балканска пъстърва. Предстои да се уточни кои водоеми ще бъдат зарибени в област Видин. Средствата за зарибяване са от продажбата на любителски риболовни билети от сдружения. 5% се отделят за зарибяване.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22