Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все още ли има недостиг на квалифицирани кадри във Видин

Снимка: Радио ВИДИН Архив

Има ли във Видин квалифицирана работна ръка, която да отговаря на нуждите на инвеститори, които биха започнали бизнес в региона? Едва ли има видинчанин, който да не иска децата му да останат в родния си град, да има работни места, включително откриване на нови и инвеститори, които биха започнали някакъв бизнес. Според бизнес и експерти квалифицирани кадри няма, а в "Бюро по труда"- Видин има достатъчно регистрирани безработни. 

"В момента подавам документи за курс за маникюрист и педикюрист. Ще има първо интервю, защото има много кандидати, след това ще избира кой да бъде и кой не. Аз съм работила много неща, но нямам нещо определено, завършила съм селскостопански техникум. В този град просто нямаме много голям избор... Регистрирана съм, защото сме и двамата безработни със съпруга ми. Той е в момента болен с тумор в главата. Към "Социални помощи" се водим, ходим 10 дена по село да работим по улиците, та ни заплащат. Разчитам да ни намерят работа, обаче няма още програми. В града има работа, но няма превоз с какво да пътуваме. Нямам специалност...  Да, регистрирана съм. Участвам в курсове, записана съм и се надявам след края на курса да успея да си намеря подходяща за мен работа... Нямам специалност или висше, за мен това е един огромен плюс... Очаквам да ми съдействат за търсене на работа в град Видин. И най-вече като самотен родител всеки един човек трябва да има доходи. Средно специално образование имам - радио и телевизионна техника. Всяка една работа е добре дошла...", казаха безработни.

В дирекция "Бюро по труда" - Видин са регистрирани 220 души с висше образование. Безработните със специалност или квалификация са: продавач-консултант - 283-ма, работник строителство - 81, сервитьори - 77, технически сътрудници - 57, бармани - 54, готвачи - 50, касиери - 41, шивачи -16 и шофьори на тежкотоварен автомобил също 16 души. Търсят се и висшисти.

"Има такива наемани през годината специалисти. Но най-голям е броят на търсените с висше педагогическо образование. През последния месец има търсене на 42 лица с висше образование като от тях са 21 лица в сферата на образованието, 6 лица в сферата на здравеопазването, 12 лица в сферата на икономиката и правото и три лица в сферата на техническото образование. Най-търсените специалисти са инженерите при нас", каза Иван Иванов, директор на дирекция "Бюро по труда"- Видин.

В момента има свободни работни места за шофьори на тежкотоварни автомобили, които са предимно за фирмите, които строят магистралата, заварчици за работа в Естония, готвачи, помощник готвачи, общи работници, монтажници на климатични инсталации, шивачи, електромонтьори. Към момента се провеждат курсове за обучение по професии - оператор на компютър, еколог, работник в горското стопанство, строител за бояджийски работи, продавач - консултант, офис секретар, маникюрист. Общо 229 души ще бъдат включени в обученията. Най-търсени работници остават тези, които са обявени в момента, допълни Иван Иванов.

Тенденцията бизнесът да не може да намери квалифицирани кадри остава и продължава да се задълбочава, смята Красимир Кирилов - председател на Търговско-промишлена палата във Видин.

"Общо взето работната ръка, която се търси по принцип е разнообразна, защото има различни фирми в региона, но истината е, че от повече от 10-15-20 години повечето училища, които бяха профилирани и специализирани не са закрити, но са с променени профили. Сега почти всяко училище предлага икономисти, мениджъри, брокери и т.н. Пък такава работна ръка по принцип на пазара се търси много малко... Най- вероятно в момента в "Бюрото по труда" има обявени свободни работни места, но има и безработни. Някъде се прекъсва тази връзка между едното и другото. Всички са виновни, тук не мога да кажа, че е виновен конкретно един. Просто системата полека-лека започва да боксува. То отдавна се случи, но продължава. Няма я тази стратегия, която трябва да дойде и да каже "стоп, хайде да променим това колело да не се върти вече насам, а натам и да започнем да намираме решение на проблемите". Това трябва да започне от образованието според мен", каза Красимир Кирилов.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00