Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слънчогледът- ниски добиви и влошено качество

Жечко Андрейнски: Напояването може да гарантира реколтата във Видинско

Есенната кампания в региона върви при тежки условия

Снимка: Личен архив


Тежка стопанска година отчитат земеделците. Наред с вноса от Украйна, те трябваше да се справят с последиците от сушата, на места има и сериозни щети от наводнения, налице е ценовият фактор- скъпи семена, торове и препарати, както и тежък за фермерите срив на пазара на зърно. 

Приключва стопанска година, която се отличава с нехарактерни за земеделското производство досега особености- това каза в "Земята, която ни храни"  председателят на Видинския съюз на зърнопроизводителите Жечко Андрейнски

"Рязкото движение на цените на семена, торове и препарати, последвано от рязък спад, както и времето, в което трябваше да защитаваме нашите права, породено от неадекватни действия на правителството- организиране на национален протест... Иначе до дни приключва прибирането на слънчоглед и царевица. Добивите при пролетните култури тази година рязко са намалели..." 

Слънчогледът е с влошено качество, а добивите са между 100 и 150 кг от декар. До края на месеца привършва жътвата на царевица, а средните добиви са в диапазона 500-700 кг от декар. Шарен е добивът и при пшеницата- между 400 и 600 кг за декар, успокоителното е, че качеството на хлебната пшеница е добро, каза Жечко Андрейнски. По думите му сушата е причина за ниските добиви, затова е належащ въпросът за възобновяване на поливното земеделие в региона:

"Тази година сушата е бич за зърнопроизводителите и това поставя въпроса за напояването, което трябва да се изгражда през следващия програмен период - това трябва да е цел номер едно почти на всички земеделски производители, където може да се осъществи... Видинска област е на последно място по поливни площи, но наличието на голям воден ресурс- река Дунав, езера, язовири, дават възможност и надежда, че при възстановяване на разрушените напоителни системи и канали могат да се изграждат локални поливни полета, които да дадат гаранция и сигурност за добивите през следващата година..."

В региона почти няма стара реколта, но новата е в по-малко количество от очакваното, посочи земеделецът:

"Тя спокойно може да бъде реализирана на българския пазар. Проблемът е, че тече неконтролируем внос на румънско зърно. Тази година Румъния получи достатъчно големи добиви, а преработвателната й промишленост разполага с малки капацитетни възможности...  Мораториумът изигра своята роля и при вноса на украинско зърно се осъществява много сериозен контрол..."

Според Андрейнски именно при слънчогледа ще се отчитат най-големите загуби, защото изкупната цена към момента е около 650 лева за тон, а себестойността може да надхвърли 900 лева. Някои от земеделците ще са затруднени и при изплащане на рентите

"При рентите има една важна особеност- една рента вдигната, трудно се сваля... Ако миналата година сте плащали 80 лева, много трудно ще платите 60. Това е важно и който не спазва това правило, че рентите трябва да се съобразяват с произведените продукти и реализираната печалба, е техен проблем... Тази година високите ренти ще изядят главите на много земеделски производители... Вдигането на рентите е породено от желанието да обработват много по-голяма площ, някои трябва да надскочат себе си. Друг проблем е, че голяма част от земеделските производители нямат собствена земя и са принудени да наемат, независимо при какви условия ще бъде рентата през следващите години..." 

Есенната кампания започна със суша. На този етап е засадена рапицата, при тежки условия върви сеитбата на пшеница и ечемик като основни зърнени култури: 

"Тежки са условията, при самата подготовка на площите... Надеждата, че ще завали в края на всяка седмица все пак остава. Надяваме се, че в скоро време ще паднат дъждове, които ще позволят да поникнат засетите площи", каза Жечко Андрейнскки и пожела на колегите си:

"Да бъдат по-упорити, да отстояват интересите си, да бъдат обединени и да знаят, че заедно можем да постигнем повече, отколкото поотделно..." 


Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07