Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са най-честите онлайн измами и как да се предпазим

Снимка: архив

През октомври, който е обявен за месец на киберсигурността, Европейският потребителски център (ЕПЦ) в България обръща внимание върху най-честите онлайн измами, за които периодично получават въпроси от потребителите.

Една част от измамите са свързани с покупката на коли втора употреба, каза директорът на Центъра Соня Спасова:

"През годините сме имали оплаквания, свързани с трактори, селскостопанска техника, лодки, скъпи велосипеди, но най-често с автомобили втора употреба. И когато потребителите си харесат една такава кола, в най-честия случай, платят я и то на висока стойност, впоследствие тази кола не пристига при тях."

Соня Спасова съветва при подобни случаи на покупка за по-голяма стойност да се направи проверка на продавача и ако става въпрос за кола или друг вид превозно средство, да направим всичко възможно да изпратим доверен човек в съответната държава да я провери на място.

Това може да струва пари, но пък може да спести много нерви впоследствие.

Други от най-често получаваните сигнали са свързани с покупка на един продукт и получаване на съвсем друг. 

"През годините и в последно време получаваме по отношение на поръчани дрехи, обувки, електрически тротинетки, когато потребителят плаща и впоследствие да кажем получава една малка вещ, например очила или пръстенче и на тях обикновено има етикет, на който пише едно евро или един долар и така всъщност се установява, че има злоупотреба с неговите пари и съответно очаквания", каза още Соня Спасова.

Гражданите могат да подават сигнали в ЕПЦ, когато става въпрос за проблеми с реално съществуващ търговец в Европейския съюз, Исландия и Обединеното кралство. Когато става дума за измама, трябва да подадат сигнал в полицията, каза директорът на Центъра:

"Когато ние проверим и установим, че не съществува такъв търговец или този търговец по някакъв начин е неоткриваем, тогава ние ще ги насочим към полицията, просто защото ние можем да водим преговори с реално съществуващи търговци."

Винаги, когато се прави поръчка онлайн, е добре да се провери търговецът, т.е. продавачът - каква е неговата репутация, какви са оставените отзиви от други клиенти. Според законодателството на ЕС всички онлайн търговци трябва да обявят данни за контакт и така по-лесно потребителите да могат да се свържат с тях. 

От Европейския потребителски център съветват още да не се предоставят на продавача лични данни, извън необходимите за поръчката - име, адрес и телефон. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00