Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са най-честите онлайн измами и как да се предпазим

Снимка: архив

През октомври, който е обявен за месец на киберсигурността, Европейският потребителски център (ЕПЦ) в България обръща внимание върху най-честите онлайн измами, за които периодично получават въпроси от потребителите.

Една част от измамите са свързани с покупката на коли втора употреба, каза директорът на Центъра Соня Спасова:

"През годините сме имали оплаквания, свързани с трактори, селскостопанска техника, лодки, скъпи велосипеди, но най-често с автомобили втора употреба. И когато потребителите си харесат една такава кола, в най-честия случай, платят я и то на висока стойност, впоследствие тази кола не пристига при тях."

Соня Спасова съветва при подобни случаи на покупка за по-голяма стойност да се направи проверка на продавача и ако става въпрос за кола или друг вид превозно средство, да направим всичко възможно да изпратим доверен човек в съответната държава да я провери на място.

Това може да струва пари, но пък може да спести много нерви впоследствие.

Други от най-често получаваните сигнали са свързани с покупка на един продукт и получаване на съвсем друг. 

"През годините и в последно време получаваме по отношение на поръчани дрехи, обувки, електрически тротинетки, когато потребителят плаща и впоследствие да кажем получава една малка вещ, например очила или пръстенче и на тях обикновено има етикет, на който пише едно евро или един долар и така всъщност се установява, че има злоупотреба с неговите пари и съответно очаквания", каза още Соня Спасова.

Гражданите могат да подават сигнали в ЕПЦ, когато става въпрос за проблеми с реално съществуващ търговец в Европейския съюз, Исландия и Обединеното кралство. Когато става дума за измама, трябва да подадат сигнал в полицията, каза директорът на Центъра:

"Когато ние проверим и установим, че не съществува такъв търговец или този търговец по някакъв начин е неоткриваем, тогава ние ще ги насочим към полицията, просто защото ние можем да водим преговори с реално съществуващи търговци."

Винаги, когато се прави поръчка онлайн, е добре да се провери търговецът, т.е. продавачът - каква е неговата репутация, какви са оставените отзиви от други клиенти. Според законодателството на ЕС всички онлайн търговци трябва да обявят данни за контакт и така по-лесно потребителите да могат да се свържат с тях. 

От Европейския потребителски център съветват още да не се предоставят на продавача лични данни, извън необходимите за поръчката - име, адрес и телефон. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 17 ноември 2024 година

Първо ще разтворим книгата „Измерения на болката“ . Това са разкази на ужасите от доста интересни автори. Елена Павлова е един от тях и срещата ни е с нея. Наследството на бележити сънародници събира като родова памет програмата "Неразказаните истории на българите" . МОН провъзгласи първи резултати от най-мащабна си програма за ученици..

публикувано на 17.11.24 в 12:31

Времето лети толкова бързо, защо да умираш?

В Деветата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към това, щото всеки един от нас да проумее преходността на този свят, да се обърне към Вечния Бог и приемайки Го в сърцето си, да придобие вечността и блажения живот. Чрез притчата за безумния богаташ, която днес четем, ни се дава за разберем, че всичко на..

публикувано на 17.11.24 в 08:00

Да проверим дали всичко, което търсим, се крие в библиотеката

„Какво търсите?“ С този въпрос посреща всеки читател най-необикновената библиотекарка в Токио Саюри Комачи. Тя, разбира се, не е просто библиотекарка. Саюри Комачи е прочела всяка книга в библиотеката на Общинския център „Хатори“, но силата ѝ е в способността да чете в душите на хората. Прави го с лекотата и прецизността, с която изработва фигурки..

публикувано на 15.11.24 в 16:45

Отбелязваме Европейския ден на музикотерапията

В Европейския ден на музикотерапията, 15 ноември, говорим с Любомир Гешковски, музикотерапевт в Дневен център за деца и възрастни с увреждания „Зорница” във Враца. Разказва, че това е един много специален нов способ за въздействие. Води до подобряване на състояния, както и на реакции и възможности. В дневния център работи по собствена система за..

публикувано на 15.11.24 в 15:54

От страст към професия - как Мария превърна любовта към сладкарството в своя мисия

За днешната гостенка може да се каже, че за нея сладкарството е нещо повече от страст . Тя буквално израства, правейки торти от 15-годишна. Днес тя е на 32 и не може да си представи живота без правенето на сладки изделия. Първоначално го прави непрофесионално, но от три години това е нейната професия. Мария открива нейния сладкарски цех и го..

публикувано на 15.11.24 в 15:00

Живот, изпълнен с любов: Котето Мими, което получи втори шанс

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви разкажем една малко по-различна история. Една история с щастлив край. Историята е много дълга и са замесени много хора. Една среща между котето Мими със Силвана .  Силвана е израснала, заобиколена от много животинки и нейната любов към тях е неизмерима. Един ден, преди повече от 2 години, тя..

публикувано на 15.11.24 в 14:00

В Деня на четенето с призив: Нека четем всеки ден

След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г., в която се включват близо 180 000  участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето, днес тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. Организаторите..

публикувано на 15.11.24 в 13:00