Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо все повече млади хора се насочват към програмирането?

Снимка: Радио Видин

С появата на много нови технологии, софтуерни приложения и дигитални платформи, занаятът на програмиста вече е по-важен от всякога. Какво прави тази професия толкова привлекателна и какви са нейните предизвикателства? В дигиталната ера, програмирането е професия, която се налага все по-силно. Високата заплата и стабилност в IT сектора са един от най-големите плюсове, казва Християн Петков, оперативен мениджър в компания, занимаваща се с кариерно развитие:

"Живеем в свят, който е изключително технологично насочен. Технологиите са навсякъде - в ежедневието ни, в дома, в живота ни. Съответно секторът се развива все повече и повече. От тази гледна точка, търсенето на кадри е много голямо и условията, които се предоставят на тези кадри са много по-добри, отколкото в редица други сектори, така че както младите хора масово се фокусират върху този сектор, така и хора, които са с друга квалификация започват да преразглеждат своето професионално развитие."

Програмистите се ползват с по-голям престиж. Те са ценни фигури във всяка организация, тъй като са отговорни за създаването и поддръжката на множество дигитални продукти и услуги. Често се радват на по-добри условия на труд, които включват и по-висока заплата от стандартната. Това се дължи и на факта, че има голямо търсене на специалисти в тази област, които обаче не са достатъчно. Тази професия, обаче, изисква постоянно развитие на знания и умения - с това темпо на развитие се образува нужда и от промяна в езиците за програмиране. Това налага непрекъснато обогатяване на знанията и усъвършенстване и разширяване на уменията, като основният плюс от това е, че дава възможност за растеж и развитие. Това каза Емил Кирилов от Видин, който от години се занимава с изработка на хардуерни продукти.

"Стана много лесно вече да влезеш в тази професия, благодарение на тези институции, които се появиха в последно време, които обучават и преквалифицират много хора. Освен това високото възнаграждение в IT сектора няма как да не привлече младите хора, но този бранш вече също започна да става леко пренаситен. Всеки работодател, обаче вече има нужда и от качествени инженери, не само програмисти. На пазара вече започват да липсват хората, които имат фундаменталните знания за физиката, за света, ако щете и за икономиката, защото много от продуктите в софтуера са свързани с други браншове" - обясни Емил Кирилов.

Въпреки че програмирането предлага много възможности, важно е всеки, който реши да следва този път, да е добре информиран и готов за предизвикателствата, които го очакват. Програмирането е област, предлагаща огромни възможности за кариерно развитие, но е съпътствана и с известни предизвикателства. Важно е всеки потенциален специалист в тази област да разгледа всички плюсове и минуси, преди да вземе окончателно решение.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50