Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предлагат данъкът за сградите да е обвързан с пазарните цени на имотите

Снимка: Радио ВИДИН

Предложение за промени в Закона за местни данъци и такси предвижда данъкът върху имотите да е обвързан с пазарните им цени, а данъчните оценки на жилищата да могат да се актуализират на всеки две години. Предложението е на правителството и Националното сдружение на общините в Република България и е одобрено на заседание на Кабинета. 


Аргументът е, че в много населени места данъчните оценки са в пъти по-ниски от пазарните цени и не са променяни повече от десет години. 


Целта е да се създаде механизъм, който да позволи данъчните оценки да се актуализират на база на тенденциите на пазарната цена и да се минимизират дисбалансите между общините, каза Даниела Ушатова,  ръководител екип "Местни политики и финанси" в Националното сдружение на общините в Република България.


"Има населени места в страната, в които данъчните оценки са значително по-ниски от пазарните цени и има населени места, в които данъчните оценки са значително по-високи от реалните пазарни условия, които съществуват. Никъде в предложенията, които сме дали, не се съдържа думата „изравняване“ на данъчните оценки с пазарните цени, а по-скоро идеята на предложението е тази основа, върху която се определят данъците, да следва тенденциите на пазара на недвижими имоти. Също така предложението кореспондира и с част от ключовите препоръки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, които бяха отправени към страната ни – да се повишава ефективността на данъците върху собствеността. Каквото и да се случва през следващата година по отношение на анализите по какъв начин ще се актуализира данъчната оценка, в крайна сметка решенията, които ще се вземат, ще бъдат от общинските съвети и общинските съвети ще могат в рамките на другото правомощие, което е предложено от нас – за включване в Закона за местните данъци и такси да диференцират данъка по населени места, по зони и по видове имоти, ще позволи, ако някъде има отклонение, допълнително през това правомощие на общинския съвет, да могат да бъдат изчистени тези отклонения. Публична тайна е, че много от сделките с недвижими имоти се реализират предимно на данъчна оценка, която е много по-ниска от цената, която страните са договорили. За това нещо отдавна работим съвместно и с нотариалната камара. От цялото това нещо губи и държавният бюджет, който в рамките на тези сделки също получава приходи. Разговорите тепърва предстоят в Народното събрание и се надяваме тази първа стъпка за определянето на механизъм, който да не позволява намаляване на данъчните оценки, а обвързването им с пазарните тенденции да бъдат подкрепени."


Даниела Ушатова уточни, че предложението не означава, че от първи януари 2024 година данъците на хората ще скочат.  Допълни, че местните данъци са основен източник на приходи за общините за решаване на редица местни проблеми, включително основен източник за финансиране на благоустройствените дейности, за поддържане на инфраструктурата и осигуряване на по-качествени условия на живот за хората.


Предлага се размерът на данъка върху недвижимите имоти да се диференцира по населени места, по зони в тях или по вид на имотите, в границите, определени в Закона.


Според кмета на Ружинци Александър Александров предложението ще помогне на общините да повишат приходите си и така ще могат да вложат повече средства в благоустрояването на населените места.


"Аз мисля, че това е едно добро предложение и явно е с допитване до много колеги кметове, защото оказва се през последните години и факт е, че средната събираемост на данъците в страната  е някъде към 70%. Говорим за данък сгради и такса битови отпадъци. По време на ковида и по-голямата стагнация, икономически сътресения в държавата и политически дори, народът още повече спря да плаща данъци. Средно около 50, 60% за община Ружинци е събираемостта на местните данъци и такси. Дали ще бъдат намалени, или увеличени данъците, няма никакво значение. Хората просто не обичат да плащат данъци. Би било добре тези неща да бъдат коригирани. Постоянно има промени, които по един или друг начин са или не са отразявани в наредбите на Общинския съвет и всеки един кмет на община, градоначалник си казва "няма да вдигаме данъците, ще останат така", а те са такива при нас и толкова ниски, не са реални тези цени. Минималната заплата скача през последната година, инфлацията е голяма в същото време. Всичко скача, а данъците остават едни и същи, което според мен не е нормално. Трябва да се върви пропорционално."


Според Александър Александров, ако промените бъдат приети, ще облекчат работата на общинските съвети, защото сега местната власт при опити за актуализиране на данъците, става мишена на политически опоненти.


Пред Красимир Каменов видинчани казаха, че ако има промени в местните данъци, те трябва да са обвързани с доходите на хората. Трябва да е ясно и как ще бъдат разпределени постъпленията от тях: 


"Хората са тук безпарични. Как да си платя данъците... Увеличаването на данъците ще доведе до това, че хората няма да могат да ги плащат. Работа няма, заплатите са ниски, а ако ни увеличат данъците, как да плащаме... Мисля, че предложението е необходимо, но трябва от тези данъци да се инвестира в града."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45