Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млади лекари с безплатни прегледи за рак на простатата във Видин

Снимка: Личен архив

Двама млади лекари от клиниката по урология на Александровска болница ще преглеждат безплатно във Видин. Поводът е Месецът на мъжкото здраве, който се отбелязва през ноември, и желанието на д-р Христо Христов и на неговия брат д-р Живко Христов да помогнат на мъжете от родния си град да обърнат внимание на собственото си здраве. 

"През ноември „слагаме“ мустаците и насочваме вниманието си към световното движение "Movember", което популяризира грижата за мъжкото здраве и набира средства за борбата с рака на простатната жлеза при мъжете. Инициативата се заражда спонтанно в Мелбърн, Австралия, през 2003 година, когато няколко приятели решават да възродят идеята за добре поддържания мустак. Много бързо тази чисто естетическа мъжка кауза прераства в благотворителна такава и към момента в нея участват повече от 21 държави по целия свят, сред които и България. Кампанията "Мовембър" се организира с цел повишаване осведомеността за здравословните проблеми, засягащи мъжете. Такива са ракът на простата и на тестисите, както и психическото здраве", обясниха лекарите. 

Ракът на простата е най-често срещаното онкологично заболяване при мъжете у нас. Ето защо е препоръчително провеждането на профилактични прегледи поне веднъж годишно след 50-годишна възраст, а при фамилна обремененост - след 45, съветват лекарите. 

"В България, както и в другите страни, ракът на простатата е най-често срещаното онкологично заболяване при мъжете с тенденция за нарастваща заболеваемост. Според статистиката един на осем мъже получава диагноза рак на простатната жлеза. Честотата на простатния карцином варира в широки граници в отделните държави, като най-високи са нивата в САЩ, Канада и Скандинавския полуостров, а най-ниски в Китай и други части на Азия. Тези разлики са причинени от генетични фактори, излагане на непознати външни агенти, както и различия в здравните системи и регистрация на случаите, а най-вероятно като комбинация от изброените. Приблизително 60% от случаите на пациенти, диагностицирани с рак на простатата, са на възраст над 65 години. След 50-годишна възраст нивата на заболeваемост значително се увеличават, което прави заболяването социално значимо, защото много от мъжете са в активна трудоспособна възраст."

Изследването за рак на простата се извършва с модерна апаратура, която позволява откриването на заболяването в много ранен стадий, обясниха още лекарите:

"Освен туморния маркер - PSA, който е задължителен, прегледът включва ехографско изследване и евентуално ректално туширане. Урологията е една от много бързо развиващите се технологично дисциплини. В момента в клиниката по Урология към УМБАЛ „Александровска“ разполагаме с много модерна апаратура за диагностика на рак на простатната жлеза, а именно 3D фюжън биопсията. Това е метод, в съчетание с ядрено магнитния резонанс и ехография, с който ние можем да хващаме рак от порядъка на 5 до 10 мм, което е изключително ранен стадий на заболяването."


Д-р Христо Христов и д-р Живко Христов ще преглеждат на 18 ноември, събота, в Медицински център "Св. Димитър" /бившата поликлиника/, етаж 2, кабинет 242, от 08:30 до 13:00 часа. Записвания могат да се правят на телефон: 094/92 33 80, в дните от понеделник до петък, от 08:00 до 16:00 часа.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Наталия Делионова (вляво) със семейството си

Майка на три деца от Монтана се нуждае спешно от помощ за лечение

Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция.  Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...

публикувано на 22.01.25 в 14:38

Ще спаси ли приватизацията болницата в Белоградчик?

Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит.  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..

публикувано на 22.01.25 в 14:00

Габровнишката камила Василка ще участва в маскарадните игри "Сурва" в Перник

За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..

публикувано на 22.01.25 в 13:00

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05