Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Динково - най-източната точка на област Видин

24
Снимка: Радио ВИДИН

Днес в рубриката "Добро утро, кмете" се отправяме към периферията на област Видин, за да посетим най-източната му точка - малкото село Динково. Разположено е край река Лом на 19 км североизточно от общинския център Ружинци. 

Селото възниква с името Хасанова махала. През 1881 година е преименувано на Борисово, а през 1950 година с Указ № 45 е преименувано на Динково в чест на комунистическия деец Господин Райков - Динко.

Река Лом край село ДинковоПреди 1989 година в селото е имало Трудово кооперативно земеделско стопанство, а съборът на селото се провеждал на 1 май.

Това е официалната справка, която може да се намери за селото. Целта ни днес е да видим какво се крие зад нея. 

"Ситуацията днес в Динково е доста по-различна от това, което се пише за селото. Тя не е много по-различна от тази, в другите села от региона. В момента в селото живеят 48 човека постоянно и около 15 са с временен адрес", обяснява кметският наместник на селото, Георги Дончев. На този пост той е вече два мандата. Въпреки че е роден в Габрово, а после прекарва голяма част от живота си в Лом, през 2015 година се връща в родното село на родителите си, за да се опита да го възроди. Може ли да се възстанови едно малко населено място, чиито жители са в болшинството си пенсионери, често отчаяни от живота днес? Село, в което повечето неща липсват, отколкото са налични. Село, което само преди няколко години стана известно като най-обираното в региона. 

Георги Дончев, км.наместник на село Динково"Средната възраст на жителите тук е около 73-74 години. Повече от тях са останали по един човек вкъщи, почти няма цели семейства. От 2016 година даваме безплатен топъл обяд на 19 човека, като на 10 от тях ние им го носим. Тези хора изключително трудно се придвижват дори от леглото до печката. Като отидем с колежката, хората ни чакат с нетърпение. Те са изключително самотни - единствено един телевизор работи. Чакат ни най-вече да си кажем по някоя приказка, най-вече спомени, да се разведрят малко, да ги успокоя. Те ми кажат проблемите си, аз ги успокоявам и на другия ден пак чакат с нетърпение кога ще дойда да им занеса храната и пак да си поговорим... Не е добро положението. Няма млади хора. Вече осем години съм в тази канцелария и до момента съм изпратил в последния им час над 50 човека... Нито един пенсионер не се е върнал в Динково, да не говорим за млади хора. Като няма работа и доходи, той няма какво да прави тук. 

Имаме магазин. Хората идват сутрин да си вземат мляко, хляб, евентуално обяда. Сега е 11:00 часа, а още от преди час селото вече е пусто. Няма жив човек по улиците. Аз се смея ,че дори и куче вече не минава. До тази ситуация обаче се стигна не от вчера. Говорим реално. Преди 34 години тук имаше шивашко предприятие, което се казваше "Ведерник". То  беше филиал на "Боян Чонос" във Видин. Жени работеха в него, стопанството работеше, почти всички в селото работеха някъде. Като работиш, получаваш заплата, имаш доход и тогава нямаш проблем да живееш на село. Проблем е сега, защото няма нищо. При мен работят 5 човека на временна заетост и от първи ноември са назначени още трима само за два месеца. Това не решава проблемите - днес те ще имат някаква заплата и сигурност, но от другия месец, те пак ще са на улицата...

Несигурността не е единственият проблем в Динково. Проблем е и обезлюдяването. През 1939 година в селото е имало 1100 жители. През 1957 година те са вече 878. През 1993-94 година имаше преброяване - тогава са отчетени 350 човека, за да останем днес 50. 

В селото има 182 къщи. В повечето от тях собствениците им не са идвали да ги видят повече от 20 години.  С времето, около 110 къщи вече са почти изцяло разрушени. Те не подлежат на реставрация. Та, дори и да дойде някой млад пенсионер на село, като си види имота, който не е поддържал няколко петилетки, обръща се и си хваща пътя... И това не е проблем само за Динково. Същото се отнася и за околните села. Хората са възрастни, само през 2018 година съм изпратил 10 човека. Жителите ни са възрастни, сами и отчаяни. Децата им са в големите градове, а повечето в чужбина и те са останали просто на доизживяване. Това е отчайващото. 

Затова и хората всеки ден ме чакат да отида при тях . И живеем най-вече със спомени - какво е било, как сме се веселили, какви събори е имало тук. Всяка сряда, събота и неделя тук идваше и мобилно кино- прожектираха се филми. Имаше празници. Една новобранска например, ако не е с над 300 гости, значи човекът е беден. Да не говорим за пристанушите и сватбите - цялото село беше като едно семейство. С една дума - имаше живот...", с тъга си спомня и кметският наместник времето, в което местните жители са били по-сплотени и по-щастливи. 
     
Целите интервюта с кметския наместник на Динково Георги Дончев, 93 -годишната Бонка Зарева и жители на Динково, както и подробности защо хората тук продължават да си лягат със страх, въпреки заключените врати; как се живее в село без лекар, без междуселски транспорт и без читалище; и изобщо - как се отрази периодът на демокрация в малките населени места от Северозапада - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00