Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са рисковете от климатичните промени

Снимка: Светослав Цветанов

Световни организации в свои официални доклади заявяват, че е много вероятно 2023 година да е най-топлата в метеорологичната история. От май досега в световен мащаб месеците са с рекордни температури.

"В България, разбира се, не е точно така, но пак не бива да забравяме юли и октомври бяха особено топли. Юли - горещ, докато октомври беше много топъл, един от най-топлите според НИМХ (Национален институт по метеорология и хидрология - бел.ред.) за последните 90 години и много сух, но за сметка на това ветровит. И бяха регистрирани, знаете, температури над 30 градуса в не малко места в страната. И вече да, има ли това нещо общо с промените в климата? В световен мащаб счита се, че причината за пика на температурите през тази година, а вероятно може би и през следващата, се дължи на явлението Ел Ниньо. Това е просто най- накратко казано температурно колебание на морската вода в Тихия океан, което обаче влияе на климата и времето в световен мащаб. Но, в дългосрочен план се счита, че определящо е човешкото влияние", заяви Николай Петков - автор в платформата "Климатека", координатор и експерт в екологично сдружение "За Земята".

Парниковите емисии стават все повече и повече, поради което постепенно се усилват процесите. Ако продължи тази тенденция, вследствие на човешката дейност, се очаква да имаме и още по-горещи години в бъдеще. България не прави изключение от световните тенденции. Европа е най-бързо затоплящият се континент, допълни Николай Петков.

"Какви са основните тенденции? Повишение на световната температура, което води, разбира се, до по-чести екстремуми като горещи вълни, а откъм валежи ситуацията е разнопосочна. Повече екстремни валежи, но може да има и повече периоди на засушаване. За България също ще бъде интересно да се види каква ще бъде равносметката. Вероятно, може би няма да е най-топлата година, рано е да се каже, особено на по- регионално равнище. Дори един, ако се случи декември по-студен, един такъв по-студен месец може да стабилизира, в кавички, нещата."

Климатичните промени се отразяват на здравето на хората. Горещите дни са рискови, особено за възрастните хора, качеството на живот спада. Топлата есен означава по-дълъг сезон на размножаване на доста видове, които се считат за неприятни за хората като комари, миризливки и т.н. За България ниското ниво на река Дунав в българския участък, според някои специалисти е симптом на климатичните промени. Има нарастване на дните с интензивен валеж, което има негативни последствия за безопасността на хората и земеделието.

Във връзка с предстоящата конференция на ООН по изменението на климата, която тази година ще се проведе в Дубай, Обединените арабски емирства Николай Петков коментира, че фокусът тази година ще бъде да се актуализират националните приноси на страните към Парижкото споразумение, т.е. да се актуализират целите за намаление на парниковите емисии.

"Доста научни организации предупреждават, че имаме доста малко време, ако искаме да опазим амбициозната цел на споразумението... Времето ни е на изчерпване, ако искаме да спазим наистина целта на Парижкото споразумение за ограничаване на емисиите до градус и половина спрямо средното от края на 19-и век", допълни Николай Петков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17