Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Петров, "Възраждане": Северозападът продължава да не е приоритет на държавата

Снимка: БГНЕС

"В държавния бюджет за следващата година не виждам политики, които да водят до догонващо развитие на Северозападна България", каза в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН народният представител от Монтана от партия "Възраждане" Петър Петров":

"Причините са комплексни. На първо място, че се продължава досегашната политика единствено на закърпване с инвестиции, които са свързани само и единствено с инфраструктура. Трябва да отбележим, че идеята на финансовия министър Асен Василев е да не одобрява проекти, които да увеличават капиталовите плащания в бюджета, защото той цели 3% бюджетен дефицит, които да бъдат използвани за влизане в еврозоната. Именно затова той е "позволил" на общините да представят само частично проекти, които да бъдат финансирани от държавния бюджет, но като резултат това означава, че общините в областите Монтана, Враца и Видин са представили само такива проекти, които са най-належащи и проекти, от които могат да бъдат усвоени големи пари. Това не е политика на запазване на Северозапада."

Народният представител вижда съществени пропуски в проектобюджета на държавата за следващата година:

"Въпреки че в чл. 108 от Закона за държавния бюджет изрично е посочено, че могат да бъдат финансирани проекти, които да служат за облагородяване на населените места, такива не са включени за областите Видин, Монтана и Враца. Само и единствено улици, водопроводи, а в населените места има нужда и от рехабилитация на училищни сгради, на медицински сгради, на културни обекти. Социалната и културната сфера трябва също да бъдат финансирани от държавния бюджет. Най-вече има една огромна диспропорция - по Закона за държавния бюджет общините са разделени на няколко категории - от I до V, те имат право на финансиране на проекти в определен размер, а не в определена бройка, както им е изискано от министъра на финансите. Това означава, че особено за малките общини, ако трябва да говорим за област Видин, където с изключение на Видин, Белоградчик и Кула, всички останали общини са в V категория, т.е. могат да получат държавно финансиране в размер до 6 млн. лева всяка, тези пари са изключително важни за тях, ако представят проекти, но те не представят такива проекти. Именно това нещо липсва в бюджета - проекти, които са извън инфраструктурата. Защо? Защото в България само и единствено в реализацията на инфраструктурни проекти могат да бъдат откраднати пари. За съжаление тази тенденция продължава."

Каква, според Петър Петров, е причината изграждането на скоростния път Видин-Ботевград да върви с бавни темпове?

"Финансирането на големите проекти в Северозапада не е било приоритет и в момента не е приоритет на държавата. Никой не говори за подобрение на пътните условия в Северозапада, въпреки че аз самият съм подавал изключително много сигнали, въпроси, запитвания и в момента продължавам да го правя, изисках и проверка на снегопочистващите фирми, които обслужват натовареното трасе, което преминава от Видин през Петрохан до София, защото алтернативният маршрут в момента се ремонтира между Враца и Ботевград. Лошото е, че нямаме държавна политика, която да иска направи добри пътища в региона на Северозапада, да не говорим за тунел под Петрохан, макар че са предвидени в бюджета 2,8 млн. лева за проектиране. Държавата няма политика да прави сериозни инфраструктурни проекти, което води до продължаващото загиване на целия този регион."

Каква е визията на "Възраждане" за развитието на Северозападна България?

"Визията на партия "Възраждане" е в една единствена посока - да задържим младото население там, тъй като, ако то продължава да емигрира в посока столицата, другите големи градове и чужбина, за съжаление този края ще продължава да обезлюдява. Много пъти съм казвал, че той е на последните места по раждаемост, на първите места по смъртност, а най-високото ниво по емиграция е именно в Северозападния регион. 90% от работоспособното и що-годе образовано население изчезва от този край. Когато него го няма, не може да очакваме Северозападът да се развива и това е основната политика на "Възраждане" - да задържим младите хора в региона. Как ще го направим е изключително сложен въпрос. Да, ще отнеме изключително много време. Но, ако не го направим това, природните закони са в такава посока, че този край ще продължи да умира, за мое огромно съжаление."

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53