Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Петров, "Възраждане": Северозападът продължава да не е приоритет на държавата

Снимка: БГНЕС

"В държавния бюджет за следващата година не виждам политики, които да водят до догонващо развитие на Северозападна България", каза в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН народният представител от Монтана от партия "Възраждане" Петър Петров":

"Причините са комплексни. На първо място, че се продължава досегашната политика единствено на закърпване с инвестиции, които са свързани само и единствено с инфраструктура. Трябва да отбележим, че идеята на финансовия министър Асен Василев е да не одобрява проекти, които да увеличават капиталовите плащания в бюджета, защото той цели 3% бюджетен дефицит, които да бъдат използвани за влизане в еврозоната. Именно затова той е "позволил" на общините да представят само частично проекти, които да бъдат финансирани от държавния бюджет, но като резултат това означава, че общините в областите Монтана, Враца и Видин са представили само такива проекти, които са най-належащи и проекти, от които могат да бъдат усвоени големи пари. Това не е политика на запазване на Северозапада."

Народният представител вижда съществени пропуски в проектобюджета на държавата за следващата година:

"Въпреки че в чл. 108 от Закона за държавния бюджет изрично е посочено, че могат да бъдат финансирани проекти, които да служат за облагородяване на населените места, такива не са включени за областите Видин, Монтана и Враца. Само и единствено улици, водопроводи, а в населените места има нужда и от рехабилитация на училищни сгради, на медицински сгради, на културни обекти. Социалната и културната сфера трябва също да бъдат финансирани от държавния бюджет. Най-вече има една огромна диспропорция - по Закона за държавния бюджет общините са разделени на няколко категории - от I до V, те имат право на финансиране на проекти в определен размер, а не в определена бройка, както им е изискано от министъра на финансите. Това означава, че особено за малките общини, ако трябва да говорим за област Видин, където с изключение на Видин, Белоградчик и Кула, всички останали общини са в V категория, т.е. могат да получат държавно финансиране в размер до 6 млн. лева всяка, тези пари са изключително важни за тях, ако представят проекти, но те не представят такива проекти. Именно това нещо липсва в бюджета - проекти, които са извън инфраструктурата. Защо? Защото в България само и единствено в реализацията на инфраструктурни проекти могат да бъдат откраднати пари. За съжаление тази тенденция продължава."

Каква, според Петър Петров, е причината изграждането на скоростния път Видин-Ботевград да върви с бавни темпове?

"Финансирането на големите проекти в Северозапада не е било приоритет и в момента не е приоритет на държавата. Никой не говори за подобрение на пътните условия в Северозапада, въпреки че аз самият съм подавал изключително много сигнали, въпроси, запитвания и в момента продължавам да го правя, изисках и проверка на снегопочистващите фирми, които обслужват натовареното трасе, което преминава от Видин през Петрохан до София, защото алтернативният маршрут в момента се ремонтира между Враца и Ботевград. Лошото е, че нямаме държавна политика, която да иска направи добри пътища в региона на Северозапада, да не говорим за тунел под Петрохан, макар че са предвидени в бюджета 2,8 млн. лева за проектиране. Държавата няма политика да прави сериозни инфраструктурни проекти, което води до продължаващото загиване на целия този регион."

Каква е визията на "Възраждане" за развитието на Северозападна България?

"Визията на партия "Възраждане" е в една единствена посока - да задържим младото население там, тъй като, ако то продължава да емигрира в посока столицата, другите големи градове и чужбина, за съжаление този края ще продължава да обезлюдява. Много пъти съм казвал, че той е на последните места по раждаемост, на първите места по смъртност, а най-високото ниво по емиграция е именно в Северозападния регион. 90% от работоспособното и що-годе образовано население изчезва от този край. Когато него го няма, не може да очакваме Северозападът да се развива и това е основната политика на "Възраждане" - да задържим младите хора в региона. Как ще го направим е изключително сложен въпрос. Да, ще отнеме изключително много време. Но, ако не го направим това, природните закони са в такава посока, че този край ще продължи да умира, за мое огромно съжаление."

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00