Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангел Андреевски: Журналист от миналото, останал в бъдещето

Снимки: ДА-Враца
Снимка: Колаж:Радио Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще ви разкажем за един журналист, краевед, филателист, стенограф и най-вече родолюбец. Човек, прославил страната ни в редица държави и дал приноса си за развитието на журналистиката в Северозапада.

Наскоро се навършиха 100 години от рождението на журналиста Ангел Андреевски. Той е роден на 13 ноември 1923 година във врачанското село Борован. Основно образование завършва в родното си село, а гимназиалното си образование - в Бяла Слатина. Завършва висше образование в Икономическия институт, който тогава се е назовавал "Карл Маркс" - гр. София. Обучава се и две години в школа по журналистика към Съюза на българските журналисти, докато работи като военен. По-късно повишава квалификацията си във факултета по журналистика към Московския университет "Ломоносов", където редактира учебния вестник "Журналист". За журналистическата му кариера разказа за Радио ВИДИН Лора Караначева, главен експерт в Държавен архив - Враца.

"Своята журналистическа кариера стартира във военния печат, в секция "Военни издания" към Генералния щаб на българската армия. След което работи в отдел "Печат", който преминава на подчинение на Главното политическо управление на армията. В него той отговаря за организирането на армейския и дивизионен печат, както и за списанията на различните родове войски. Лично е организирал издаването на многотиражния вестник "Защитник на родината" в Бургас. Една от значителните негови журналистически прояви започва от списание "Български червен кръст", където публикува обзорната статия "Народите в борбата за свободата на Виетнам". Такива обзорни статии за виетнамската война публикува и в списание "Военна мисъл", вестник "Народна войска", вестник "Народна младеж" и други. Ангел Андреевски сътрудничи и във военните списания: "Военен агитатор", "Военен пропагандист", "Съвременна пехота и конница". Прави прегледи на армейските и дивизионни вестници: "Димитровски воин", "Народен флот", "Ботевско знаме", "Димитровски патриот". Тези прегледи са публикувани във вестник "Народна войска". През 1952 година полковник, а по-късно генерал Александър Гетман започва издаването на литературно - художествено илюстровано списание "Български воин", на което Андреевски е назначен за творчески секретар. В края на същата година Андреевски е освободен от армията с чин "офицер", а в същото време е назначен на работа във вестник "Отечествен фронт", а впоследствие и неговия приемник "Отечествен вестник", където преминава и почти цялата му журналистическа дейност - около 50 години като репортер, старши репортер, редактор, завеждащ отдел.  Във вестника той отговаря за отразяване дейността на Министерството на народното здраве и Българския червен кръст и на обществено - политическите и масови организации, за осигуряване на официалната информация във вестника. Отговарял е също за опазване на военната и държавна тайна. На здравна и червенокръстка тематика Андреевски е публикувал общо около 600 журналистически материали в наши и чуждестранни вестници и списания."


Във връзка със стогодишнината на общинската здравна служба в Борован, Андреевски издава 11 вестника, в които разработва историята на службата, една от най-старите в България. Той споделя, че за отразяване историята на здравното дело е прочел около 10 000 страници архивни материали, вестници, списания, спомени. И това се отнася не само за нашата страна, а и за други държави, където работят боровански медици. В своята журналистическа работа Андреевски използва френски, руски, румънски и чешки език. Андреевски публикува повече от 9000 разнообразни журналистически материали в наши и чуждестранни вестници и списания. Пише и за създателя на българската стенография Антон Безеншек, както и за ветераните на стенографското движение проф. Иван Странски, Константин Стоилов, Филип Илиев.

"Бил е кореспондент на вестник "Отечествен фронт" в Прага - Чехословакия (1983 - 1984 г.), както и главен редактор на списание "Роден глас" на българите, живеещи в Чехословакия. Сътрудничи на чуждестранни вестници. Бил е кореспондент на вестник "Ленинска правда" и на вестник "Румъния либера" - разказва още Лора Караначева.

Служебно Андреевски пътува в над 24 страни, откъдето изпраща пътни бележки, които отпечатва в пътеписна книга. Публикува материали за Румъния, Унгария, Полша, Германия, Австралия, Швеция. С делегация на БЧК  пътува до Сирия, Йордания, Ливан за връчване на хуманитарна помощ след войната с Израел. А с делегация на Министерството на здравеопазването той посещава бившата столица на Казахстан за отразяване на I-ви световен конгрес на първичната медико - санитарна помощ с посещение и на Узбекистан.

Ангел Андреевски завършва и книгата си за 200-годишнината на големия знатен род, от който произхожда, както и за историята на Борован. Той е първият борованчанин, посветил се на журналистическата професия. Написал е множество материали за селото, както и две краеведчески книги: "75 години под кооперативното знаме" - за историята на потребителната кооперация "Орач" и "Борованският район през Септември 1923 г." Подготвил за печат и трета книга за здравното дело в Борован.


На Андреевски се дължи и появата на първите боровански вестници: "Възпоменателен лист за Крум Беличовски", Юбилейните "140, 150, 160 и 170 г. борованско училище", "Септември 1923 г.", "Борчески Борован", чийто наследник е вестник "Борба". 


По повод различни годишнини е награждаван с високи държавни отличия - ордени "Народна свобода" ІІ степен, "Св. Св. Кирил и Методий" І степен, "25 и 35 години Българска народна армия". Съюзът на българските журналисти, на когото е учредител, го удостоява със "Златното перо". Следват златни почетни значки на Отечествения фронт, на Националния комитет по трезвеност, на Общонародния комитет за българо-съветска дружба и още много други.


Журналистът, стенографът, филателистът, краеведът, родолюбецът, съпругът и бащата Ангел Ценов Андреевски напуска този свят през 2010 година.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Започва Седмицата на професионалните умения в област Видин

От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва  Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават..

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско-турската война 1877 – 1878 година.

Отбелязваме 147 години от освобождението на Видин

Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго.  Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя...

публикувано на 24.02.25 в 11:36

В „Музикална зона“: Елвис и Присила Пресли- една звездна, но болезнена любов

  Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..

публикувано на 24.02.25 в 09:00

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00