Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози проучват възрастта на рисунките в "Магурата"

Снимка: Иван Стефанов

Резултатите от възобновените през ноември археологически разкопки в "Магурата" потвърждават, че пещерата е била обитавана през ранната бронзова и през ранножелязната епоха. Това каза ръководителят на отдел "Археология" на Регионален исторически музей - Видин (РИМ - Видин) Ваня Ставрева и обясни, че една от целите на проучването е да изясни датирането на праисторическите рисунки, с които е известна пещерата:

"Да, ние възобновяваме разкопките, но имаме поставени съвсем различни научни цели, защото въпросите, които има за изясняване в "Магурата", са свързани с праисторическите рисунки и с тяхното датиране. Най-общо се налага мнението, че те са от бронзовата епоха, вероятно от ранната бронзовата епоха, но археологическите разкопки биха потвърдили и биха дали по-голяма тежест на една такава научна хипотеза. Използваме нови интердисциплинарни методи, които да разширят познанието ни за обитаването на пещерата. В самото начало сме, защото проучванията в пещерата са по-сложни, отколкото проучването на археологически обекти на открито. Много прецизно се работи и се надяваме с този сезон да сме поставили началото този път на едни системни разкопки, които да не бъдат както останалите за по един-два сезона. На този етап можем да потвърдим, че наблюденията от старите разкопки се потвърждават, тоест, че пещерата е била обитавана със сигурност през ранната бронзова епоха и през ранножелязната епоха. Търсим останки, стратиграфски, да позиционираме и обитаването ѝ през преходния период от каменно-медната епоха към ранната бронзова епоха, защото такива материали, керамични, са налични във Видинския музей, но при старите проучвания те не са били стратиграфски документирани. Така че това продължава да стои пред нас като цел, тъй като в този сезон не успяхме да я постигнем." 

Случилото се в археологията във Видинско през последните 3 години е абсолютен бум, каза още Ваня Ставрева и посочи някои от проучванията през 2023-та.

"На територията на Видинска област бяха проведени проучвания от Регионалния исторически музей, визирам антична Бонония, който стана един дългосрочен проект с много добри резултати. Останалите проучвания бяха извършени от НАИМ (Националния археологически институт с музей) при БАН. Традиционно продължиха проучванията в некропола в село Балей, както и на термите в Рациария, беше довършен и един от спасителните обекти по Е-79. Всъщност това е повод да кажа, че това, което се случи в археологията през последните 3 години във Видинска област, е абсолютен бум, защото обектите, които бяха проучени, може би за 100 години нямаше да бъдат проучени с нормалното финансиране, което се отделя за този вид дейност. Проучени са обекти от неолита и до османския период, които обогатяват знанието ни за обитаването на областта през различни епохи. Освен това изключително много е обогатен фондът на отдел "Археология" в РИМ. Имаме уникални постъпления, не само като качество, но и огромно количество артефакти, които ще бъдат обработени и поетапно ще бъдат показвани на видинските граждани. Отдел "Археология" е гръбнакът на музея, защото основните проекти, основната дейност, която се извършва, е съсредоточена тук и основните постъпления са археологически. И като говоря за основни, тук говорим за хиляди артефакти." 

Фондовете на отдел "Археология", които през последните две години преминават през пълна инвентаризация, поетапно се отварят, обясни още археологът. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Зависими ли са от телефона младите българи?

Проучване, направено в шест държави - САЩ, Великобритания, Австралия, Франция, Германия и Япония, показва, че 7 от 10 представители на поколението, родено в първите години на века - "милениуми" и на по-младото поколение Z - "Gen Z", предпочитат да общуват цифрово или най-вече чрез текстови съобщения, отколкото лично. От компанията - автор на..

публикувано на 05.08.24 в 17:00

Система за ранно оповестяване пази Врачанския Балкан от пожари

Вече десет години система за ранно оповестяване на пожари успява да опази от големи щети територията на Природен парк "Врачански Балкан" . Под охрана от унищожителен огън са 4 хиляди кв. километра гори и защитени територии, и биологичното им разнообразие. В системата са вложени близо 900 000 лева безвъзмездни европейски средства. Според експертна..

публикувано на 05.08.24 в 13:48

Продължава тенденцията "хоум офис"

С настъпването на ковид пандемията, на много хора им се наложи да работят от дома си. След като тя приключи, тази тенденция продължава да съществува. Нещо повече, голяма част от хората предпочитат дистанционната работа и продължават да избягват офис средата. Защо се случва това и какви са предимствата и недостатъците да работиш от дома си ни..

публикувано на 05.08.24 в 13:36

"Ние, потребителите": Какво да знаем преди да правим резервация за лятната почивка

Намираме се в сезона на почивките . По този повод, в рубриката "Моите права" , говорим за това какви са правата на туристите и към кои институции могат да се обърнат при евентуален проблем с планувания отдих.  Независимо как сме направили резервацията си - директно, от мястото на настаняване или през туристическа агенция, винаги е възможно да..

публикувано на 05.08.24 в 13:00

Всяко благо е от Бога – нека се научим да го ценим

Шестата Неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Господ Иисус Христос винаги снизхожда към немощите на човеците, независимо кои са, какви са и дори от каква вяра са. "И като видя Иисус вярата им, каза на разслабения: Дерзай, чедо, прощават ти се греховете!" /Мат: 9-2/ В днешното евангелско..

публикувано на 04.08.24 в 08:00

Кой се крие зад „Този чаровен мъж“

Екипът на вестник „По-странни времена“ , с който се запознахме миналата седмица, отново е тук, с някои нови членове, готов да се справи веднъж завинаги с нов проблем – вампири, които не би трябвало да съществуват. Поне така твърдят всички запознати, в това число и старият Когс – човек, прокълнат да казва само истината. Е, тези явно не знаят, че не..

публикувано на 02.08.24 в 16:00

Деца-доброволци във видинската библиотека

От началото на лятната ваканция видинските библиотекари имат помощници. Деца-доброволци по няколко часа на ден помагат в "Детския отдел" на  Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".  Първоначалната идея е децата да помагат на трудно подвижни хора да стигнат до отдела, заради липсата на асансьор в сградата, както и да пазят багажа..

публикувано на 02.08.24 в 15:14