Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози проучват възрастта на рисунките в "Магурата"

Снимка: Иван Стефанов

Резултатите от възобновените през ноември археологически разкопки в "Магурата" потвърждават, че пещерата е била обитавана през ранната бронзова и през ранножелязната епоха. Това каза ръководителят на отдел "Археология" на Регионален исторически музей - Видин (РИМ - Видин) Ваня Ставрева и обясни, че една от целите на проучването е да изясни датирането на праисторическите рисунки, с които е известна пещерата:

"Да, ние възобновяваме разкопките, но имаме поставени съвсем различни научни цели, защото въпросите, които има за изясняване в "Магурата", са свързани с праисторическите рисунки и с тяхното датиране. Най-общо се налага мнението, че те са от бронзовата епоха, вероятно от ранната бронзовата епоха, но археологическите разкопки биха потвърдили и биха дали по-голяма тежест на една такава научна хипотеза. Използваме нови интердисциплинарни методи, които да разширят познанието ни за обитаването на пещерата. В самото начало сме, защото проучванията в пещерата са по-сложни, отколкото проучването на археологически обекти на открито. Много прецизно се работи и се надяваме с този сезон да сме поставили началото този път на едни системни разкопки, които да не бъдат както останалите за по един-два сезона. На този етап можем да потвърдим, че наблюденията от старите разкопки се потвърждават, тоест, че пещерата е била обитавана със сигурност през ранната бронзова епоха и през ранножелязната епоха. Търсим останки, стратиграфски, да позиционираме и обитаването ѝ през преходния период от каменно-медната епоха към ранната бронзова епоха, защото такива материали, керамични, са налични във Видинския музей, но при старите проучвания те не са били стратиграфски документирани. Така че това продължава да стои пред нас като цел, тъй като в този сезон не успяхме да я постигнем." 

Случилото се в археологията във Видинско през последните 3 години е абсолютен бум, каза още Ваня Ставрева и посочи някои от проучванията през 2023-та.

"На територията на Видинска област бяха проведени проучвания от Регионалния исторически музей, визирам антична Бонония, който стана един дългосрочен проект с много добри резултати. Останалите проучвания бяха извършени от НАИМ (Националния археологически институт с музей) при БАН. Традиционно продължиха проучванията в некропола в село Балей, както и на термите в Рациария, беше довършен и един от спасителните обекти по Е-79. Всъщност това е повод да кажа, че това, което се случи в археологията през последните 3 години във Видинска област, е абсолютен бум, защото обектите, които бяха проучени, може би за 100 години нямаше да бъдат проучени с нормалното финансиране, което се отделя за този вид дейност. Проучени са обекти от неолита и до османския период, които обогатяват знанието ни за обитаването на областта през различни епохи. Освен това изключително много е обогатен фондът на отдел "Археология" в РИМ. Имаме уникални постъпления, не само като качество, но и огромно количество артефакти, които ще бъдат обработени и поетапно ще бъдат показвани на видинските граждани. Отдел "Археология" е гръбнакът на музея, защото основните проекти, основната дейност, която се извършва, е съсредоточена тук и основните постъпления са археологически. И като говоря за основни, тук говорим за хиляди артефакти." 

Фондовете на отдел "Археология", които през последните две години преминават през пълна инвентаризация, поетапно се отварят, обясни още археологът. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Благотворително четене организираха във видинското училище "Цар Симеон Велики"

Четене на откъси от любими произведения, както и на авторски творби събра ученици, родители и преподаватели във видинското училище "Цар Симеон Велики". Събитието е едно от тези, които в навечерието на Рождество Христово организираха с благотворителна цел в училището. Средствата от дарения ще са за изяви на талантливи деца, както и на ученици..

публикувано на 20.12.24 в 17:00

Коледната магия във Видин - ароматно пътешествие с Ивайло Захариев

По това време на годината в почти всеки град се организират  коледни базари - онези приказни места с дървени къщички, украсени със светлинки, където търговци и производители от региона събират магията на празника. На нашия коледен базар във Видин всяка година има едно неизменно присъствие, това на Ивайло Захариев , истински майстор бариста ,..

публикувано на 20.12.24 в 16:20

Торино и Пашата ще зарадват своите фенове във Видин

Днес Видин ще посрещне двама от най-обичаните изпълнители на българската музикална сцена – Торино и Пашата . Латино-регетон дуетът, който за кратко време спечели сърцата на хиляди фенове, ще изнесе концерт на площад "Бдинци" като част от празничната програма на фестивала "Зимна приказка" . Броени часове преди да излязат на сцената, те..

публикувано на 20.12.24 в 16:05

"Православен буквар" издадоха от Клисурския манастир

"Православен буквар" издадоха в навечерието на Рождество Христово монахините от Клисурския манастир . Книгата е възможност за децата да се запознаят с много от думите в православната вяра, каза протосингелът на Видинската митрополия архимандрит Антим . "Радваме се, че имаме възможността да представим в..

публикувано на 20.12.24 в 15:44

Романът "Никога не ме лъжи" - психотрилър с неочаквани обрати

Тя е скъпоплатен психиатър, до когото се допитва дори полицията в някои особено тежки случаи. Работи с хора, които могат да бъдат или вече са станали изключително опасни, както и с техните жертви. Тя е стриктна, уверена, методична и изключително интелигентна. Истински професионалист! Пациентите ѝ са готови да плащат високите такси за сеанси в дома..

публикувано на 20.12.24 в 13:00

Поскъпват административни услуги, предлагани от Общината във Видин

Поскъпване на административните услуги гласуваха във Видин с промени в общинската наредба за местните такси и цени на услуги. Сред мотивите за повишението са увеличението на минималната работна заплата от началото на следващата година, както и фактът, че цените не са променяни от години. Поскъпват и услугите, предлагани от общинските предприятия...

публикувано на 19.12.24 в 16:45

Отчетохме най-студения ноември от 2012 година насам

Изминалите есен и месец ноември се нареждат като вторите най-топли в историята на глобалните метеорологични наблюдения, след съответните през 2023 година. Вече е сигурно, че 2024 година ще бъде първата година, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C - над определената граница от Парижкото споразумение за..

публикувано на 19.12.24 в 16:43