Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивета Иванова, образователен медиатор: Децата имат нужда от вяра, че могат да постигнат нещо

6
Снимка: ОУ Христо Ботев-с. Раковица

Ивета Иванова от училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица беше сред шестимата, които достигнаха до финала на конкурса за образователен медиатор, който от Център "Амалипе" организираха. Работи по проекта на Министерството на науката и образованието "Успех за теб", който е фокусиран към учениците от първи до седми клас, обясни директорът на училището Албена Василева. 
Албена Василева и Ивета Иванова с министър Галин Цоков
"Нашият образователен медиатор е член на мрежата за етнически диалог и толерантност "Амалипе", която се явява най-голямата ромска организация в България, работеща за по-добро образование, общностно развитие и равноправно интегриране на ромите в българското общество. Понеже основният процент от нашите ученици принадлежи към ромския етнос, особено ефективно е самото присъствие на медиатор и е от основно значение, необходимост и всички, и деца, и колеги, и родители оценяваме това, че имаме възможността Ивета да е наш образователен медиатор. Тя е особено силна в работата на терен и контакта с родителите на нашите деца. Нейните опити са насочени към включването на родителите към дейността на нашето училище, повишаване на техния интерес и повишаване на капацитета на родителската общност като такава."

Според директора "медиатор" трябва да е пълноправна професия в училище. Определя медиаторството като равносилно на кампания за превенция на отпадането от училище. 



За себе си Ивета Иванова казва, че има много имена и "титли" в училище. Децата я наричат госпожа Ивета, шеф Ивет, мама Ивета, но това, което със сигурност има, е тяхното доверие. Отвръща им с неподправена обич и грижа. Работи с ученици и родители от всякакъв етнос, а основната ѝ задача е да насърчи децата да продължат своето развитие в по-горен етап. 

"Първо задачата на медиатора в училище е да се грижи и да се бори за децата. Това значи срещи с родители, с обществеността, независимо по какъв повод. Медиаторът е мостът между институциите и всичко това е в името на децата, тъй като за по-доброто бъдеще те трябва да имат добро образование."


Обяснява, че приема успехите на децата в  училище като своя победа. Понякога усещането ѝ е, че плува срещу течението, но не спира, за да не бъде отнесена назад.

"С упоритост стигаме до резултата, който искаме и родителите разбират, че ние се грижим за децата и че всичко е в името на децата, тъй като децата нямата нужда само от дрехи, обувки и харна, а имат нужда от вяра, че могат да постигнат нещо и ние сме хората, които им вдъхваме тази вяра."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10