Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съветите на вирусолога: Как да се предпазим от грипа

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Най-добрата защита срещу грипните вируси остава ваксината, но тя трябва да се поставя преди да дойде сезонът на грипа, каза вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите ѝ, макар да не е съвършена, ваксината снишава значително риска от тежко протичане на заболяването. Защо обаче не може да ни осигури пълна защита, обясни още вирусологът:

"Защитата, която дава е между 40 и 60 процента, зависи от това доколко добре ще съвпадне предвиждането, тоест щамовете, които са включени в нея спрямо реалното разпространение и до момента, доколкото зная, тя напълно се вписва, ефективността е някъде около 50 - 50 и няколко процента. Но важното е, че дори и да не може да даде пълна защита от инфекция, наистина се снишава значително рискът от тежко боледуване, което в крайна сметка е най-важното."

Проф. Александрова припомни и традиционните начини да държим имунитета си в добра форма.

"Това, което се препоръчва тук това е разбира се оптималното хранене, което означава с много плодове и зеленчуци. Тук може би трябва да обърнем внимание и на туршиите, които са много разпространени в нашата страна, защото те са един много ценен източник, ако щете и на витамини, ако щете и на млечно-кисели бактерии, тоест на пробиотици. Но, като говорим за туршии имам предвид само туршиите, които се правят със сол и вода, които не включват други добавки, които не включват термична обработка, тоест които почиват единствено и само на тази естествена ферментация."

В момента се разпространява основно грипен вирус А /H1N1/. Симптомите на т.нар. свински грип трудно могат да бъдат разграничени от тези на останалите грипни щамове дори и от най-опитните лекари. Това прави изследване на корейски специалисти - подробности чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Съгласувателни процедури бавят ремонта на видинския катедрален храм

Изключително бавно вървят ремонтно-реставрационните дейности по сградата на катедралния храм "Св. Димитър" във Видин. Причината - сложността на възстановителните работи и съгласуването с Националния институт за недвижимо културно наследство на всяка процедура, обясни експертът по управление на собствеността и финансов ревизор във Видинснска света..

публикувано на 31.07.24 в 16:30

Започва новият археологически сезон в Рациария

Новият археологически сезон започва от утре в античния град Рациария край село Арчар. В продължение на три месеца екип от над 50 души ще проучва римските императорски терми, които са най-големите на територията на България. Археолози започнаха спешни спасителни разкопки в най-големия некропол на Рациария 400 000 лева са осигурени от..

публикувано на 31.07.24 в 16:14

"Опера на върховете" за девета година в Белоградчик

В края на тази седмицата стартира деветото издание на Фестивала "Опера на върховете" на  Белоградчишките скали. Тази година фестивалът се провежда под мотото "100 години от смъртта  на Джакомо Пучини и 165 години от рождението му", затова в програмата са включени негови произведения, каза пред медиите  акад. Пламен Карталов- директор на..

публикувано на 31.07.24 в 16:00

платена публикация
Сватбени традиции и обичаи в България

Сватбата е един от най-важните и вълнуващи моменти в живота на всеки. В България, този специален ден е изпълнен с богатство от традиции и обичаи, които придават уникалност и колорит на събитието. Тези ритуали са красиви и символични и носят със себе си дълбок смисъл и връзка с миналото. В тази статия ще разгледаме някои от най-интересните и значими..

публикувано на 31.07.24 в 12:27

Изследване установи 60 археологически обекта в района на Лом

Близо 60 археологически обекта са регистрирани при терени издирвания през пролетта в района на Лом. Проведени са по проект на археолога на Исторически музей Лом Валери Стоичков, който след кратко боледуване ни напусна на 26 юли 2023 година, каза гл. асистент д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН и поясни, че..

публикувано на 31.07.24 в 11:31

В Градец събират подписка за възстановяване коритото на реката

Във видинското село Градец се задава екологичен проблем. За това алармират жителите на селото.   Става въпрос за преминаващата през Градец  река Тополовец . Към днешна дата е почти изчезнала, замърсена с наноси от кал, заблатена и без наличието растителен и животински свят.  Проблемът датира отпреди 12 години, когато са затрупани..

публикувано на 30.07.24 в 16:00

Ученици от Видин с две първи места за песен от международен фестивал

Две първи места завоюваха ученици от Видин, които участваха онлайн в Международния фестивал "Българска душа на святата земя", провел се в Израел.  Елена -Стефани  спечели първа награда в раздел за патриотична песен,    Марио Целов  бе удостоен с  награда за народна песен и за изпълнение на българска народна песен. И двамата учат в..

публикувано на 30.07.24 в 13:35