Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов фонд ще осигурява финансиране за обновяване на сгради

Снимка: колаж на Радио Видин

С цел осигуряване на координиран и съгласуван подход в целия Европейски съюз (ЕС) и изпълнение на стратегията на Енергийния съюз всяка държава членка беше длъжна да представи на Европейската комисия (ЕК) проект на своя Интегриран национален план в областта на енергетиката и климата до 31 декември 2018 г. и своя окончателен Интегриран план до 31.12.2019 г. България е закъсняла с изготвянето на своя план, в момента се работи с ускорени темпове. Страната ни подготвя своя интегриран план и срокът да бъде финализиран е до средата на лятото, каза заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов на кръгла маса, организирана от неправителствената организация WWW- България.

Двете министерства в България, които са ангажирани с Интегрирания план са министерствата на енергетиката и на околната среда. С него е ангажиран и Центърът за изследване на демокрацията. Проектът е публикуван на портала за обществени консултации и с него може да се запознае всеки.

С Интегрирания план в областта на енергетиката и климата /ИНПЕК/ се определят основните цели и мерки за осъществяване на националните политики в областта на енергетиката и климата, в контекста на европейското законодателство, принципи и приоритети за развитие на енергетиката. В Интегрирания план в областта на енергетиката и климата на България е заявено, че като държава членка на ЕС България споделя общата ценност за развитие на справедливо и благоденстващо общество с модерна, ресурсно ефективна и конкурентоспособна икономика, в която през 2050 няма нетни емисии на парникови газове. Тази заявка означава, че вече говорим за климатична неутралност, а не за постепенно снижаване на емисиите.

По въпроса за декарбонизационния фонд в момента Министерството на енергетиката е разработило изменения в Закона за енергийната ефективност, съгласно които Фондът за енергийна ефективност и възобновяеми източници да се трансформира в Национален фонд за декарбонизация, каза Николай Налбантов - директор на Дирекция "Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие" в Министерството на енергетиката. Скоро ще бъде публикуван за обществено обсъждане. До април трябва да бъде приет от Министерския съвет и внесен в Народното събрание. Ако се приеме, след това ще се случат и процесите с преобразуване на фонда. Той е основен инструмент по отношение на дългосрочната стратегия за обновяване на жилищния и нежилищен сграден фонд.

"Основната му функция е да осигурява финансиране за обновяване на сградите, но нека не си въобразяваме, че в този фонд ще се налее един сериозен ресурс и ще могат да се раздават безвъзмездно средства, както сега по програмите, които се реализират. Целта на този фонд е с финансови посредници да разработва финансови инструменти, основно кредитни и безвъзмездни компоненти според вида на сгради, по отношение тяхна собственост да финансира съответни мерки", каза Николай Налбантов.

Министерството на енергетиката публично обяви, че се очакват промени в Закона за енергийната ефективност. Те ще бъдат представени на 30 януари тази година на събитие, което организира Центърът за енергийна ефективност "ЕнЕфект" съвместно с министерството, заяви изпълнителният директор на Центъра Драгомир Цанев. Националният декарбонизационен фонд е една от реформите в Националния план за възстановяване и устойчивост и той фигурира и в два стратегически документа. Единият е Интегрираният национален план в областта на климата и енергетиката, а другият е в Националната дългосрочна стратегия за обновяване на съществуващите гради. В тези два документа той е посочен като основният инструмент, който трябва да стимулира мерките за сградно обновяване, каза още Драгомир Цанев. 

Фондът за енергийна ефективност и възобновяеми източници е един от първите специализирани инструменти не само в България, но и в Източна Европа, които предоставя кредитен ресурс за обновяване на съществуващи сгради. Той работи от 2005 година и до около 2020 година беше сочен като една от най- добрите практики вд цяла Източна Европа. От няколко години той не работи, затова и миналата година Министерския съвет реши, че той следва да се преструктурира и да се превърне в Националния декарбонизационен фонд, посочи Драгомир Цанев- изпълнителен директор на Център за енергийна ефективност "ЕнЕфект", който досега беше в консорциума, управляващ Фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници.

"Разликата в обемите на тези фондове са огромни. Фондът за енергийна ефективност и възобновяеми източници разполага с ресурс в размер на около 20 милиона евро, докато тук говорим за бюджетиран ресурс за Националния декарбонизационен фонд , от 7,8 милиарда лева, т.е. разликата е огромна, драстична. Абсолютно е невъзможно съществуващият ресурс да се справи с подобна огромна задача", съобщи Драгомир Цанев. 

От къде ще дойде този ресурс, кои ще бъдат приоритетните сектори, в които парите от новия фонд ще бъдат инвестирани, какъвто сектор е жилищният, може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45