Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов фонд ще осигурява финансиране за обновяване на сгради

Снимка: колаж на Радио Видин

С цел осигуряване на координиран и съгласуван подход в целия Европейски съюз (ЕС) и изпълнение на стратегията на Енергийния съюз всяка държава членка беше длъжна да представи на Европейската комисия (ЕК) проект на своя Интегриран национален план в областта на енергетиката и климата до 31 декември 2018 г. и своя окончателен Интегриран план до 31.12.2019 г. България е закъсняла с изготвянето на своя план, в момента се работи с ускорени темпове. Страната ни подготвя своя интегриран план и срокът да бъде финализиран е до средата на лятото, каза заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов на кръгла маса, организирана от неправителствената организация WWW- България.

Двете министерства в България, които са ангажирани с Интегрирания план са министерствата на енергетиката и на околната среда. С него е ангажиран и Центърът за изследване на демокрацията. Проектът е публикуван на портала за обществени консултации и с него може да се запознае всеки.

С Интегрирания план в областта на енергетиката и климата /ИНПЕК/ се определят основните цели и мерки за осъществяване на националните политики в областта на енергетиката и климата, в контекста на европейското законодателство, принципи и приоритети за развитие на енергетиката. В Интегрирания план в областта на енергетиката и климата на България е заявено, че като държава членка на ЕС България споделя общата ценност за развитие на справедливо и благоденстващо общество с модерна, ресурсно ефективна и конкурентоспособна икономика, в която през 2050 няма нетни емисии на парникови газове. Тази заявка означава, че вече говорим за климатична неутралност, а не за постепенно снижаване на емисиите.

По въпроса за декарбонизационния фонд в момента Министерството на енергетиката е разработило изменения в Закона за енергийната ефективност, съгласно които Фондът за енергийна ефективност и възобновяеми източници да се трансформира в Национален фонд за декарбонизация, каза Николай Налбантов - директор на Дирекция "Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие" в Министерството на енергетиката. Скоро ще бъде публикуван за обществено обсъждане. До април трябва да бъде приет от Министерския съвет и внесен в Народното събрание. Ако се приеме, след това ще се случат и процесите с преобразуване на фонда. Той е основен инструмент по отношение на дългосрочната стратегия за обновяване на жилищния и нежилищен сграден фонд.

"Основната му функция е да осигурява финансиране за обновяване на сградите, но нека не си въобразяваме, че в този фонд ще се налее един сериозен ресурс и ще могат да се раздават безвъзмездно средства, както сега по програмите, които се реализират. Целта на този фонд е с финансови посредници да разработва финансови инструменти, основно кредитни и безвъзмездни компоненти според вида на сгради, по отношение тяхна собственост да финансира съответни мерки", каза Николай Налбантов.

Министерството на енергетиката публично обяви, че се очакват промени в Закона за енергийната ефективност. Те ще бъдат представени на 30 януари тази година на събитие, което организира Центърът за енергийна ефективност "ЕнЕфект" съвместно с министерството, заяви изпълнителният директор на Центъра Драгомир Цанев. Националният декарбонизационен фонд е една от реформите в Националния план за възстановяване и устойчивост и той фигурира и в два стратегически документа. Единият е Интегрираният национален план в областта на климата и енергетиката, а другият е в Националната дългосрочна стратегия за обновяване на съществуващите гради. В тези два документа той е посочен като основният инструмент, който трябва да стимулира мерките за сградно обновяване, каза още Драгомир Цанев. 

Фондът за енергийна ефективност и възобновяеми източници е един от първите специализирани инструменти не само в България, но и в Източна Европа, които предоставя кредитен ресурс за обновяване на съществуващи сгради. Той работи от 2005 година и до около 2020 година беше сочен като една от най- добрите практики вд цяла Източна Европа. От няколко години той не работи, затова и миналата година Министерския съвет реши, че той следва да се преструктурира и да се превърне в Националния декарбонизационен фонд, посочи Драгомир Цанев- изпълнителен директор на Център за енергийна ефективност "ЕнЕфект", който досега беше в консорциума, управляващ Фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници.

"Разликата в обемите на тези фондове са огромни. Фондът за енергийна ефективност и възобновяеми източници разполага с ресурс в размер на около 20 милиона евро, докато тук говорим за бюджетиран ресурс за Националния декарбонизационен фонд , от 7,8 милиарда лева, т.е. разликата е огромна, драстична. Абсолютно е невъзможно съществуващият ресурс да се справи с подобна огромна задача", съобщи Драгомир Цанев. 

От къде ще дойде този ресурс, кои ще бъдат приоритетните сектори, в които парите от новия фонд ще бъдат инвестирани, какъвто сектор е жилищният, може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45