На 23 януари 2024 г. на 65-годишна възраст почина една от знаковите личности в духовния живот на община Мездра през последните десетилетия - художникът и родолюбец Евгени Кучков, почетен гражданин на община Мездра, съобщават от местната управа.
***
Евгени Ангелов Кучков е роден на 16 май 1958 г. в София. Целият му жизнен път и творчество обаче са тясно свързани с гр. Мездра, където отраства, живее и твори. Занимава се с изобразително изкуство още от ученическите си години.
След отбиване на военната си служба, от 1979 до 1984 г., работи като художник в СПТУ по МСС (дн. ПГ „Васил Левски“). Отговаря също за украсата и художествено-графичното представяне на поликлиниката, БКС, Варови фабрики - Черепиш, пощата и повечето училищата в града.
През 1984 г. преминава интензивен курс на обучение по консервация и реставрация към Националния институт за паметници на културата като реставратор в Черепишкия манастир „Успение Богородично“. Реставрира и дарява множество старинни икони и църковна утвар на църквите в Мездра, Крета, Горна Кремена, Ребърково и др., както и на Черепишкия манастир.
Участва в 3 регионални и в 4 градски общи художествени изложби, има и 7 самостоятелни изложби: през 1985 г., 1988 г. и 1991 г., „Майстори на графиката и рисунката“ (2021 г.), „40 години творчество“ (2022 г.), „Спасените картини-I“ (2022 г.) и „Спасените картини-II“ (2023 г.). Негови живописни творби са притежание на частни колекционери и организации в България, Сирия, Унгария, Италия, Германия, Словакия, САЩ и др.
Негово дело са също стенописни творби във „ВиК“ - Враца, Варови фабрики - Черепиш, Държавно горско стопанство - Мездра, ПГ „Алеко Константинов“, ПГ „Васил Левски“ и на много други места в общината. Сред последните му стенописи са паното на Солунските братя, направено безвъзмездно от него върху фасадата на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ и „Стена на славата“ в центъра на село Игнатица, върху която са изобразени ликовете на Васил Левски, Христо Ботев и най-младия Ботев четник Александър Чендов-Комитчето.
През целия си живот Евгени Кучков работи всеотдайно за запазване, популяризиране и развитие на родолюбивите традиции. По негова
инициатива преди време Министерство на отбраната предостави на Община Мездра 5 оръдия, които в момента красят войнишките паметници в селата Боденец, Кален, Лик, Руска Бела и Царевец.
По негова идея преди десетина години беше създадена Общинска гвардейска част, която е неизменен елемент от всеки празник в гр. Мездра и в селата на общината.
Наред с това, Евгени Кучков беше запален колекционер на старинни оръжия и въоръжение. По негова инициатива и с експонати от личната му колекция в Археологически комплекс „Калето“ беше създадена постоянна експозиция „Историческо оръжие и милитария”, която се радва на голям интерес от страна на посетителите на комплекса.
Евгени Кучков посвети много от своето време и творчески способности за превръщането на редица автобусни спирки в града и в съставните села на общината в кътове на естетика и патриотизъм като пресъздаде образите на известни личности от българската история - ханове, царе, пълководци, писатели и др.
Безспорен е неговият принос не само за естетизиране на публичната среда в населените места на общината, но и за съхранение на българската историческа памет, за извисяване на националните ни ценности.
С Решение №645/ 27.04.2023 г. на Общински съвет - Мездра Евгени Кучков е удостоен със званието „Почетен гражданин на община Мездра“ за неговите изключителни заслуги и особен принос в духовния живот на общината.
Поклон пред светлата му памет!
Документалната изложба „Модата в огледалото на едно столетие 1850-1950 година" гостува на Държавен архив Монтана по повод отбелязването на Международния ден на жената – 8 март. На 17 пана са показани различни видове мода в този един век. Четвърти бойкот на големите търговски вериги днес. За втори път има бойкот и срещу банките. Според..
Инспекцията по труда извършва проверка по инцидент, станал вчера следобед в село Киреево, община Макреш. Това каза директорът на Инспекцията във Видин Надежда Симеонова. "Във вчерашния ден, около 14 часа, получихме обаждане от телефон 112 за настъпил инцидент в село Киреево. Екип от инспектори замина незабавно към мястото на инцидента, но към..
Вдъхновени от 147-ата годишнина от Освобождението на България и подвига на опълченците на Шипка, учениците от 6 клас на СУ" Иван Вазов"- Мездра изработиха макет на Паметника на Свободата. Това стана под ръководството на учителите Петя Манчева и Данаил Димитров в часовете за следобедни занимания и История и цивилизации. Децата отправиха послание:..
Проект на Общинска програма за закрила на детето за 2025 година беше представен на обществена дискусия във Види н. Изготвен е от комисия с участието на Общината, Регионалното управление на образованието, Регионалната здравна инспекция, МВР, Дирекцията за социално подпомагане и неправителствени организации. Мотивите са съобразени..
Модните тенденции в България в продължение на един век показват в изложба в Монтана . Документалната изложба „Модата в огледалото на едно столетие 1850-1950 година" гостува на Държавен архив Монтана по повод отбелязването на Международния ден на жената – 8 март. На 17 пана са показани различни видове мода в този един век. Сред разделите са..
Дебютиращи авторки от страната ще представят творчеството си в Монтана . Събитието „Поетични пътеки на дебюта“ се реализира с подкрепата на Национален фонд „Култура“ и има за цел да популяризира съвременната българска литература в по-малки населени места, където достъпът до културни събития е ограничен, обясни Надежда Огнянова от Регионалната..
Международният ден за борба с глаукомата - 6 март, бе отбелязан от членовете на Съюза на слепите във Видин . Председателят Радославка Иванова обясни, че заболяването е една от водещите причини за слепота в съвременното общество. "Медицината е напреднала, както всички знаят, и преди години също са ослепявали със заболяване катаракта. Но сега се..