Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детският музикален педагог Ваня Иванова: Всяка музика оказва влияние

Ваня Иванова (вдясно) гостува в рубриката "На раздумка с Яна Маринова"
Снимка: Радио ВИДИН


В последния четвъртък от първия месец на годината е време за рубриката "На раздумка с Яна Маринова". Днес гост е детският музикален педагог Ваня Иванова. Тя е от Плевен, но се омъжва и вече 50 години живее във Видин. Завършила е института за детски учители във Враца. Ваня Иванова казва, че за нея песента е съдба и благословия. 

"От малка пея и до сега продължавам с песента, тя е винаги с мен навсякъде. Самия текст, самата музиката я чувствах в сърцето си, в душата си. Заедно с мен в детския северняшки ансамбъл пееше и сестра ми. Същото баба ми пееше много народни песни. Когато се е създавало БНР, тогава е имало хора, които са обхождали плевенските села да събират певци, но тогава времето е било такова, че баща ѝ не ѝ е позволил да пее. Майка ми също пее... Моята майка дълги години работеше в детска градина и аз през лятото винаги ходех при нея да ѝ помагам през ваканциите. И оттам се запали любовта ми към децата и към това какво мога да направя с песента за децата, как да ги стимулирам, да играят, да дружат, да общуват едно с друго... Това определи моя път в живота. Заминах да уча във Враца, института за детски учители във Враца, там завърших и музикална педагогика и детски учител. След което се омъжих и дойдох преди 51 години във Видин." 

След като се установява във Видин, Ваня Иванова започва работа в Детска градина "Васил Левски". Ето какво още разказа тя в раздумката с Яна Маринова.

"Оттам тръгнах, защото не можех аз да не пея. Не само в детската градина, а започнах ансамбли. Липсва ми сцената. И съответно имаше тогава хор на учителите, който се ръководеше от г-н Александров и започнах да пея в този хор. До края на неговото съществуване... Аз имам син и дъщеря. Нито едно от двете ми деца не пое по моя път, всеки си има своя път в живота, те имат своите професии... Аз смятам, че цялата моя педагогическа дейност, през която съм минала и като музикален педагог и като учител в група, за мен са били ползотворни. Тъй като, когато бях детски учител, аз бях и учител в група за деца със специални образователни потребности... Всяка една музика оказва своето влияние върху човека. Тези деца са най-активните, те по-посредствено изразяват своята емоция, отколкото децата в норма, защото те се чувстват освободени..."

Музикалният педагог Ваня Иванова разказа и за това как песента променя настроението. 

"Зависи от самата песен дори, когато съм най-тъжна запявам. И то не такава песен, която да е весела, а пея такава песен, която да докосва струните на сърцето ми. И още повече да ме разтърси и по този начин аз отварям душата си за по-хубави неща... Предимно народна музика слушам, слушам много опери, ходя много на концерти на наши естрадни певци. През цялата година аз имам план къде да отида и какво да слушам..." 

Повече може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Генади Вельов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 5 януари 2025 година

Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..

публикувано на 05.01.25 в 13:30

Покайте се…!

Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..

публикувано на 05.01.25 в 08:00

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00